**Deník, 14. listopadu 2026**
Mami, už jedu, nebude to dlouho, jen dvacet minut, říkal jsem, když jsem stál v prahu nemocničního pokoje a snažil se vykouzlovat úsměv. Rty ale drnčely.
Jen ne buď moc dlouho, odpověděla Jarmila Novotná, ležící na boku a sevřená o přikrývku. Doktor řekl, že do večera bude kapesní infuze.
Pokýval jsem hlavou, přehodil kabát přes rameno a vyšel. Venku byl chlad a vítr se škrtil mezi listy. Listopad v Praze nikdy nešetří chodce mrholí, fouká, kaluže rozlévají se po chodnících jako zrcadla podzimní melancholie: nízká obloha, tichá místa, všechno čeká na konec.
Šel jsem k autobusové zastávce a měl jsem pocit, že míjím nejen vlak, ale i celý život. Tři týdny zpátky mi lékaři řekli, že maminka je v poslední fázi. Neplakal jsem. Sedl jsem si na lavičku před morgem nevíš proč, kamkoli tě touží noha a čekal do soumraku.
No co, chystáš se odejít? zeptal se soused z pokoje, stařec s útlou krkem a očima, v nichž se zrcadlila věčná očekávání.
Čekám na syna, usmála se Jarmila. Přislíbil, že přijde večer.
Přichází často? zeptal se.
Každý den. Jen si často říkám možná ho zbytečně držím? Má přece svůj život.
Stařec zakřičel a tiše dodal:
Není to ty, kdo drží, ale on sám neodchází. Dokud neodchází, ty neodejdeš.
Jarmila se otočila k oknu. Za sklem pršelo. Překvapilo mě, že kdysi milovala déšť. V mládí byl romantický: sedět v kuchyni s horkým čajem a poslouchat kapky, jak tlučou po parapetu. Teď jen bránil vidět.
Zahrál jsem se v starém parku, kde jsem s maminkou jako dítě sjížděl sáňky. U třetí břízy od vchodu mi jednou řekla:
Víš, synku, nevadí, co děláš. Hlavní je, aby po tobě někdo usmála. Alespoň jeden člověk.
Tehdy jsem tomu nerozuměl. Dnes to chápu až příliš dobře.
Telefon vibroval: Mami: Ne spěchej, mám se dobře. Automaticky jsem se usmál poslední dobou často psala ne spěchej, aby mě nevyrušovala.
V pokoji zavládlo ticho. Stařec spal, sestra odešla. Jarmila ležela a dívala se do stropu, když najednou zaslechla… hudbu. Z dálky, z chodby, zazněla stará píseň Křídla Podzimní deště. Usmála se. Pane Bože, i tady pomyslela si a zavřela oči.
Najednou se někdo posadil vedle ní. Tichý, jako vítr.
Neboj se, řekl hlas, už je vše hotovo.
Neotevřela oči, jen si povzdechla a zamumlala:
Jen ať nepláče.
Čtyřicet minut později jsem dorazil. Sestra už stála u dveří, oči načervenalé. Rozuměl jsem bez slov.
Můžu? zeptal jsem se tiše.
Ano, přikývla, jen na chvilku.
Posadil jsem se vedle. Maminka ležela klidně, jako by se trochu usmívala. Na noční stolek ležel telefon, obrazovka blikatla neodeslaná zpráva:
Pavle, nečekej zázrak. Staň se jím sám.
Díval jsem se na displej, až to bolelo. Pak jsem si všiml: na okně, kde kapky deště tvořily tenké čáry, se objevil malý srdíčkový otisk jako by někdo nakreslil prstem zevnitř. Usmál jsem se poprvé po dlouhých dnech.
Uplynul rok. Stál jsem u vstupu dětského onkologie s termoskou kávy a košíkem plným ovoce.
Jste dobrovolník? zeptala se strážná.
Ano, usmál jsem se, jen chci, aby někdo usmál.
A když ke mně v chodbě přiběhl holčičák s holou hlavou a vykřikl: Tati, koukej, uzdravuju se!, pochopil jsem zázraky se opravdu dějí.
**Poučení:** Největší síla neleží v tom, co děláme pro sebe, ale v tom, jaký úsměv po nás zůstane u druhých.




