25.května 2024
Dnes večer jsem znovu byl svědkem toho, co se doma už dlouho protahuje jako nekonečný řetěz hádek. Všechno to začalo, když se moje patnáctiletá dcera Miluše otočila k mamince a s jiskřivým podřevem se zeptala:
Mami, kolik ještě to vydrží? Budeš nás celý život připomínat?
Maminka, Jana, jen těžce povzdechla:
Ne celý život, ale dokud tu bude naše babička Alžběta. Když vyjde ven, snad se neztratí
Miluše se na ni podívala a odrazila:
Ať se ztratí a zemře za plotem, a my budeme žít s pocitem viny Nebo co kdybychom ji nechali jít?
Jana zaraženě přikývla, ale nic nepochopila.
Co tím myslíš? zeptala se.
Nech ji jít a ztratit se. Sama jsi říkala, že už tě nebaví s ní tahat.
Jak můžeš takhle mluvit? Je to moje tchyně, ne vlastní rodič, ale pro tebe je to babička.
Miluše přimhouřila oči, jak tak často dělá, když se rozčiluje. Kde byla, když nám chlap odešel? Když odmítala se mnou sedět? S vlastní vnučkou? Nepřála ti, když jsi se snažila najít jakoukoliv práci, abys přilehla k koruně dokonce tě obvinila, že manžel odešel.
Jana se rozčílila:
Uklidni se hned! Všechno jsem ti vyprávěla, ale špatně tě vychovala, když ti chybí soucit k blízkým. Co když se jednou postarám o sebe a ty ke mně budeš stejně krutá? Vždy jsi byla laskavá, vždy jsi zachránila ztracené koťátko nebo štěně, ale babička není štěně
Jana zvedla oči a unaveně přikývla. Je to už tak. Tvůj otec nás opustil, stejně jako ji.
Miluše se stydlivě podívala na matku:
Mami, musíš jít do práce, zpozdíš se. Slibuji, že zamknu dveře.
Jana jen pokrčila rameny: Tak si nebudeme nadávat dál.
Miluše však neustala:
Je mi líto tě vidět tak vyčerpanou, už čtyřicet let a už jdeš jako stará žena, jen těžce se pohybuješ. Proč se na mě díváš tak, jako by tě zrazení pravila jen nějaká vzdálená dcera?
Jana vzdychla: Díky. Přesvědč se, že ji nebudeme nechat zapnout plyn, a aby v koupelně nebyla voda.
Miluše se znovu rozhořela: To je jasné, jsme s ní jak uvázaní, nežijeme vůbec. Pojďme ji dát do domova pro seniory, tam bude pod stálým dohledem. Nic nepochopí
Jana se na ni podívala s rostoucí rozhořčeností: Nechci tě poslouchat dál. Není to tak, že bych ji chtěl přemístit. Kolik jí ještě zbývá? Nech ji doma.
Miluše tvrdě odpověděla: Přežijeme to spolu. Jdu do práce, já neodjdu, zamknu dveře.
Po chvíli se oba uklidnily a Jana odešla do práce. Miluše se zamířila zpátky do svého starého pokoje, kde nyní bydlela Alžběta.
Co potřebuješ? zeptala se stařena.
Pohled staré ženy byl prázdný.
Pojďme, dám ti bonbón, pomohla Miluše babičce vstát a odvedla ji do kuchyně.
Kdo jsi? zeptala se Alžběta prázdným pohledem.
Vypij čaj, řekla Miluše a položila před ni bonbon.
Babička milovala sladkosti; ukrývali je s maminkou a dávali jen jeden k odpolednímu čaji. Miluše sledovala, jak Alžběta rozbaluje jasně červený obal. Všude se jí leskla šedá pleť a ztrátové šedé vlasy. Dříve měla rozcuchané vlasové účesy, rtěnku a vůni, kterou si dnes jen vzpomínala.
Miluše nevedela, co cítí soucit, lítost, odpudivost? Náhlé zaklepání na dveře ji vytrhlo ze zamyšlení.
Možná maminka něco zapomněla, pomyslela si a šla otevřít.
U dveří stál její kamarád ze školy, Štěpán. Maminka ho neoblíbila, takže se snažil přijít, když nebyla doma.
Ahoj, proč tak brzy? šeptala Milúše.
Vím, že si mě všimla. odpověděl Štěpán.
Z kuchyně se ozval hlas Alžběty: Mílo!
Kdo je Mílo? zeptal se Štěpán.
Tak tohle jí maminka říká, ale já ji nazývám babičkou. Teď ji vezmu do pokoje. Pojď do koupelny a buď potichu, dnes má rozjasnění. Štěpán byl zatlačen směrem k venkovním dveřím.
V kuchyni našla prázdný šálek a rozbalený bonbon.
Chci čaj, řekla Alžběta.
Ale snížila hlas Miluše a uvědomila si, že slova jsou marná. Starší žena rychle zapomínala, co se stalo před okamžikem, ale jasně si pamatovala dávnou minulost. Často se ztrácela v rozmluvách a nespoznávala ani mě, ani maminku. Občas však zaznamenala krátké okamžiky světla.
Miluše se snažila odhadnout, jestli se babička snaží jen po další bonbon, nebo skutečně zapomněla, že právě pila čaj. Nenechala se ale odradit, položila před ni další šálek čaje a další bonbon.
Když šálek vyprázdněl, pomohla Alžbětu se posadit na postel a zavřela dveře.
Z koupelny se ozvalo Štěpánovo volání: Můžu vyjít?
Jasně, jdi do kuchyně.
Štěpán přišel, oba si nasadili sluchátka a poslouchali hudbu, která se rozléhala po bytě. Miluše zavřela oči a kývala hlavou do rytmu, aniž by si všimla, že Alžběta prošla halou.
Když šla Miluše přivést Štěpána, našla otevřené dveře. Babičky už nebylo.
Nezamkla jsem dveře! Maminka bude myslet, že jsem to udělala úmyslně, zakřičela téměř v slzách.
Štěpán se snažil pochopit: Proč si myslíš, že to tak bude?
Říkala jsem, že by bylo lepší, kdyby se ztratila. Maminka si myslí, že jsem to udělala schválně.
Pořádně se oblékneme a půjdeme ji hledat. Nemůže jít daleko.
Miluše se podívala na babičinu starou košili a boty vše bylo na svém místě.
Vydala se v hábitech a županu? ptala se zmateně.
Možná je u sousedů, nepoznala schodiště. Běž do domu, já projdu okolí, navrhl Štěpán a běžel dolů po schodech.
Naděje se však rychle vytratila nikdo neodpovídal u sousedních dveří. Miluše vběhla ven, Štěpán běžel po dvoře, pod křovisky, pod dětským hřištěm.
Žádná stopy. Pojďme prohledat okolí. Ty běž doprava, já doleva. Kdo první najde, volá druhého.
Miluše se dokonce dostala na autobusové nádraží, ale babička nikde. Po půlhodině, možná po čtyřiceti minutách, se ptala:
Měla bych zavolat policii.
Štěpán zadržel: Vzpomeň si, kde jí nejraději chodilo? Co říkala?
Miluše nic nepamatovala, jen si povzdechla. Rozšířili okruh hledání. Štěpán ukázal směr školy, ona šla opačným směrem.
U školy se Miluše najednou vrátila k jedné babiččině legendě jak se jednou vrátila po ztraceném sešitě, ale strážník zamkl dveře a babička vyskočila z okna, málem si zlomila nohu. Příběh slyšela často.
Když se přiblížila k plotu, otevřel se, ale nikdo nebyl. Škola byla typická, ve tvaru písmene P. Odkrývala jedno křídlo, kde skupina chlapců smála se nad něčím.
Babička! vykřikla Miluše a poběhla k nim.
Stará žena stála uprostřed dvora v šedobéžovém županu. Jeden z chlapců jí podával prázdný obal, myslel si, že je to bonbon, a chlapci se smáli.
Nedávej jí to! Jaká šílená! Chceš bonbon? křikla Miluše.
Podívej, další!, řekli chlapci.
Kdo jsi? Vnouče?
Utekla s babičkou z ústavu!
A vnouče nic neříká.
Chcete bonbon? jeden chlapec šel k Milušě s dalším obalem.
Miluše ustoupila, chlapci ji obklíčili a blokovali babičku. Zvedla se ke zdi, úzkost se jí rozlévala po těle.
Náhle se ozval Štěpán: Všichni odejděte! Dva chlapci ustoupili, ale třetí ji stále držel. Boj se rozhořel, Miluše kopla chlapce, který ji držel, a vypadl. Na zemi se jí zaražená deska podařila a chtěla ho udeřit, ale zasáhla sama sebe do zad.
Chlapci se stáhli, když uslyšeli řev policistů. Štěpán byl poškozený, ale pomohl babičce. Přijel muž a žena s odznakem:
Chlapci, zavolali jsme policii.
Muži a ženy jim předali pokyny, chlapci ustoupili.
Miluše a Štěpán se vrátili k Alžbětě, která se chvělila strachem, že jsou zase drsní.
Bá, jsem to já, Miluše. Jdeme domů, řekla a přitulila se k ní.
Alžběta najednou vykřikla: Míla chce mě dát do domova pro seniory. Nenechte mě, prosím.
Dobře, půjdeme dál, je zima a ty máš jen župan. Zachráníš si zdraví, jinak tě pošlou do nemocnice.
Nechci do nemocnice, zamumlala.
Přivedli ji zpět do bytu, převlékli a podávali horký čaj s bonbonem, pak ji uložili do postele.
Jak se nám podařilo najít ji? Všichni jsou špinaví a krvaví, řekli Štěpán a já.
Nejdůležitější je, že jsme ji našli. A ty, Miluše, jsi statečná, usmál se Štěpán.
Kdybych to neudělala, celý život bych žila s pocitem viny, jak říkala maminka.
Zavřela jsem dveře za Štěpánem a usedla ke stolu. Tělo už nepocítilo otřesy, ale mysl nechtěla ustoupit. Přemýšlela jsem, co všechno prožívá. Maminka, která bojuje se svým onkologickým onemocněním, a já, patnáctiletá, která si užívá dětství, ale zároveň nese tíhu péče o starou ženu.
Uvědomila jsem si, že stárnutí přináší ztrátu identity, a že někdy je lepší přijmout, než bojovat s nevyhnutelným.
**Osobní poučení:** *Největší síla nespočívá v tom, že vždycky něco změníme, ale v tom, že dokážeme být s lidmi, i když už nevidí svět tak, jak my. Soucit a přijetí jsou tím nejcennějším, co můžeme předat dál.*Večerní ticho v bytě už neslyšelo jen šustění papíru a vzdálené hučení auta. Miluše položila prázdný sáček na stůl, podívala se na obraz, který visel nad postelí starou fotku, kde Alžběta držela v náručí malého chlapce, pravděpodobně jejího syna, a úsměv se jí zrcadlil v lesklých očích.
Stále tu jsi, zašeptala a prsty lehce přitiskla prstu k chladnému sklu. V tom okamžiku se jí zdála slabá melodie, kterou kdysi hrála na klavír, a jakmile se rozplynula, pocítila v srdci zvláštní teplo, jakoby se čas na okamžik zastavil.
Z kuchyně se ozval tichý kroky Jana se vrátila domů, tvář jí byla bledá, ale v očích se mihnul záblesk naděje. Měli jsme moc těžký den, řekla a přikývla k Miluše, která už seděla vedle ní, a společně si naservírovaly čaj s jedním bonbonem, který už byl poslední. Sladkost se rozplývala na jazyku a přinášela víc než chuť připomínala, že i malé okamžiky mohou být záchranným lanem v bouři.
Když se slunce sklonilo k obzoru, Jana popadla starou krabici a vyndala z ní šálu, který Alžběta vždy nosila při chladných večerech. Opatrně jej zabalila kolem ramene milující dcery a řekla: Budeš jej mít, když budeš potřebovat sílu. Miluše si ho pevně přitáhla k srdci a pocítila, jak se v ní rozsvítí nová jiskra ne jen zodpovědnosti, ale i z lásky, která překračuje všechny bolesti.
Noc se pomalu měnila v ráno, a s prvními paprsky světla se zdálo, že byt dýchá jinak. V dálce zazněl zvonek sousedka přinesla čerstvé květiny a úsměv, který připomínal, že i v největší tmě jsou lidé, kteří drží světlo. Miluše se podívala na prázdné místo, kde dříve ležela Alžběta, a usmála se. Věděla, že i když už není, její příběh a milost jsou nyní součástí její vlastní cesty.
A tak, když se první sluneční paprsek dotkl okna, Miluše otevřela dveře a vyšla ven, s krbem v srdci, s odhodláním čelit dalším dnům a s vědomím, že opravdová síla nespočívá v tom, jak moc dokážeme změnit svět, ale v tom, jak dokážeme být přítomni pro ty, kteří nás potřebují, i když se zdají ztraceni.




