Nikdy jsem si nemyslela, že budu psát něco takového do svého deníku. Nechci, aby to působilo jako laciná telenovela, ale tohle je asi ta největší drzost, jaké jsem kdy byla vystavena. S manželem jsme spolu už řadu let a druhou hlavní osobou v tomto příběhu je jeho matka, paní Marie, která od začátku našeho vztahu byla až nezdravě blízko. Dlouho jsem si říkala, že prostě patří k těm starostlivým maminkám, které se šťourají do všeho z dobrého srdce. Jenže pravda byla někde jinde.
Před pár měsíci mě Honza přesvědčil, abychom podepsali papíry ohledně bytu. Vykládal mi, že konečně budeme mít něco vlastního, že platit nájem je hloupost a že pokud to neuděláme teď, budeme litovat. Byla jsem šťastná, protože už dlouho jsem snila o vlastním domově, ne o kufrech a krabicích. Podepsala jsem, aniž bych se snažila být podezřívavá věřila jsem, že je to naše společné rozhodnutí.
První podivnost byla ta, že najednou začal Honza obíhat úřady beze mě. Vždy mi vysvětloval, že bych tam ztratila akorát čas, že je to jednodušší, když to zařizuje sám. Domů přicházel s šanony, které měl uložené ve skříni na chodbě, ale nikdy mi je nedovolil prohlédnout. Když jsem se na něco zeptala, odpovídal složitějším jazykem, jako bych byla malá holka, co ničemu nerozumí. Připisovala jsem to tomu, že chlapi rádi mají věci pod kontrolou.
Pak začaly drobné finanční hry. Úhrady za účty byly najednou těžší, přestože Honza měl údajně stále stejný plat. Neustále mě přesvědčoval, abych přidávala víc peněz, že teď je to potřeba a potom se to srovná. Začala jsem platit nákup, část splátek, rekonstrukce, nábytek, protože jsem věřila, že budujeme náš domov. V určité chvíli jsem přestala kupovat věci jen pro sebe, ale říkala jsem si, že to má smysl.
Jednoho dne, když jsem uklízela, jsem v kuchyni pod ubrousky našla složený papír. Nebyla to účtenka za elektřinu, ani nic obyčejného. Byl to dokument s razítkem a datem a jasně napsaným vlastníkem. To jméno nebylo moje. Nebylo ani Honzovo. Bylo tam jméno jeho matky, Marie Novotné.
Stála jsem u dřezu a četla řádek za řádkem, mozek naprosto v odmítání. Já platím, bereme hypotéku, opravujeme, kupujeme nábytek, a jako majitelka je uvedená jeho máma. Dostala jsem hrozný horko do tváří a začal mě bolet celý člověk. Ne z žárlivosti, ale z ponížení.
Když Honza ten den přišel domů, neudělala jsem žádnou scénu. Prostě jsem mu položila dokument na stůl a dívala jsem se na něj. Nepadlo žádné co to je?. Jen si vzdychl, jako by mu to zbytečně komplikuji. Byl naprosto klidný. Prostě začal vysvětlovat, že je to lepší pro jistotu, že jeho matka je záruka, že pokud by se s námi něco stalo, byt se nebude dělit. Mluvil úplně nezúčastněně, jak kdyby komentoval, proč jsme koupili pračku a ne sušičku. Bylo mi skoro do smíchu z bezmoci. Tohle nebyla společná investice, to byl plán, jak já budu platit, ale když odejdu, bude mi patřit tak maximálně taška s oblečením.
Největší rána ale nebyl samotný dokument. Nejhorší bylo zjistit, že jeho matka o všem věděla. Ještě ten večer mi zavolala, a začala mateřsky poučovat, že ona jen pomáhá, že byt musí být v bezpečných rukou a že to nemám brát osobně. Asi si dokážete představit ironii. Já platím, já se uskrovňuji, já se snažím, a ona mi vysvětluje, jak to je v bezpečí.
Po téhle situaci jsem začala pátrat ne kvůli zvědavosti, ale protože jsem jim přestala věřit. Prošla jsem si výpisy, platby, datumy. Zjistila jsem, že hypotéka není jen naše, jak mi Honza tvrdil. Existuje i další dluh, který se splácí mimochodem z peněz, co dávám já. Detailnějším zkoumáním jsem objevila, že částka jde na starý dluh dluh jeho matky, ne náš byt.
Takže nejenže platím za byt, který není můj, ale navíc platím cizí závazky, maskované jako naše rodinné potřeby.
V tu chvíli mi definitivně spadly růžové brýle. Najednou mi se poskládaly střípky posledních let jak Marie rozhoduje do všeho, jak Honza ji vždy brání, jak jsem vždy ta neinformovaná. Jak jsme podle slov měli být partneři, ale ve skutečnosti rozhodovali oni dva a já byla akorát bankomat.
Nejbolestnější bylo uvědomění, že jsem byla hlavně pohodlná. Ne milovaná jen pohodlná. Žena, co pracuje, platí, neptá se moc, protože chce klid. Jenže ten klid byl klid pro ně, ne pro mě.
Plakat jsem nezačala. Ani jsem nekřičela. Sedla jsem si v ložnici na postel a začala počítat. Kolik jsem dala, co jsem platila, co mi zbylo. Poprvé jsem černé na bílém viděla, kolik let jsem doufala a jak rychle mě využili. A ani mě tolik nebolely peníze, jako pocit, že jsem byla za blbce, a přitom jsem měla úsměv na tváři.
Druhý den jsem udělala něco, co jsem si nikdy nemyslela, že udělám. Otevřela jsem si svůj vlastní bankovní účet a převedla tam všechny své příjmy. Změnila jsem hesla ke všemu, co je skutečně moje, a zrušila přístupy. Přestala jsem platit na společné, protože jsem pochopila, že společné byly jen mé peníze. Začala jsem dávat dohromady doklady, abych měla důkazy, protože už nevěřím rodinným slovům.
Teď s Honzou pořád bydlíme ve stejném bytě, ale ve skutečnosti jsem sama. Nevyhazuji ho, neproštrachávám se, nehádám se. Prostě jen vidím člověka, který si mě vybral jako prasátko, a jeho matku, která je spokojená, že má život pod kontrolou. A přemýšlím, kolik žen tímhle prošlo a všechny si potichu říkaly hlavně klid, ať to není ještě horší.
Ale jestli je něco horší než být využívaná s milým úsměvem, to už opravdu nevím.
Kdybyste zjistili, že roky platíte za rodinný byt, ale papírově patří matce vašeho partnera a vy jste vlastně jen ten, kdo je praktický, odešli byste hned, nebo byste se snažili získat zpět vše svoje?




