Kamarádova tchýně…

13.května 2026

Dnes jsem si po práci sedl ke stolu a otevřel deník, abych si vypsal, co se odehrálo v našem bytě. Když Věra vešla dovnitř, okamžitě ji upoutaly moje staromódní boty, stojící uprostřed vstupní haly. Bylo jasné, že odpočinek dnes nebude.

Alžběta Viktorová vyšla z kuchyně s výrazem rozhořčeného soudce.

Tak zase u téhle staré babičky? zeptala se. A dům, manžel, dítě všechno tohle prý k ničemu? Dobře, že jsem přišla, jinak byste tu zůstali hladoví.

Alžběto Viktorívno, Mikuláš věděl, že dnes budu pozdě. Večeři jsem připravila, on ji jen ohřeje. Bez vaší pomoci by si to sám zvládl, odpověděla Věra.

Za deset let, co je s Mikulášem, si už zvykla, že tchyně vždy něco postrádá a na slova jen sloupne, jako radio běžící od úsvitu do soumraku. Na začátku to bylo těžké. Alžběta Viktorová se stala druhou tchyní Věry. První Jana Semenová byla taktní a nikdy nezasahovala do rodiny svého syna, nedávala nevyžádané rady a nevtlačovala se. Když ale byla potřeba, byla po ruce.

Věra si pamatuje, jak Jana v noci hlídala tříměsíční Katku, když ta zaměnila den s nocí, jak odnášela vnoučku na procházku a říkala:

Teď nic nedělej, jen spinkej. Lukáš přijde a večeři si sám připraví.

Když Katce bylo pět let, přišla nehodu v dílně u Alexe a Věra se stala vdovou. Jana Semenová, která přišla o jediného syna, nestavila vnoučce a vnučkovi zdi, ale první tři měsíce po ztrátě spolu bydlely a navzájem se podporovaly.

Věra navrhla Janě, aby i nadále žila s ní, ale Jana se přestěhovala do svého bytu:

Věro, máš jen dvacet osm let. Jsi mladá, ještě najdeš štěstí. Co bych já měla pod nohama plést?

Mikuláš odešel po třech letech, ale Jana mu nevyhlídla. Jeho rodiče bydleli daleko, takže první tchyně se stala téměř matkou, zatímco v Katce se o babičku nechtělo ani slyšet.

Chování Alžběty, která si myslela, že má právo rozhodovat v Věrině bytě jako hospodyně, Věru šokovalo. Po první návštěvě druhé tchyně požádala manžela, aby mamince vysvětlil, že k ní přichází jen na návštěvu a že je nutné domluvit si termíny. Na Alžbětiny slova o dobrých úmyslech Věra odpověděla:

Už mi není osmnáct. I když jsem byla tehdy, když jsem odjeli ke studiu, už jsem byla dost samostatná. Po sedmi letech manželství mi už není potřeba učit, jak vařit nebo uklízet. Sama toho zvládnu.

Přijdu k vám, Alžběto Viktorívno, projdu se po pokoji s bílou utěrkou a udělám vám audit, dodala s úsměvem.

Mikuláš byl vždy po boku, když se matka náhodou zamotala v problémech, a sám je řešil. Věra nakonec druhé tchyni naučila, že se nesmí vměšovat do jejího hospodaření ani do výchovy dětí. Když po roce od druhého sňatku porodila syna, Alžběta s radou už nezasahovala.

Tahle tchyně měla kamarádku, která pořád vyprávěla Alžbětě, jak vychovává manželku mladšího syna. Alžběta chtěla také něco takového sdílet, ale neměla čím se chlubit. Jediným úskalím byla neustálá nespokojenost s tím, že Věra navštěvuje Janu a pomáhá jí.

Kdyby ta stará byla jen blízkou příbuznou! Když byla Katka malá, Věra ji v letních měsících posílala na chalupu k babičce já jsem tomu i radostně souhlasila.

Teď už se dívka učí ve škole, a Věra pořád jede a jede tam. Už je to hodně let! A ona se tam týká jen dvakráttřikrát týdně, řekla kamarádce.

Poslední rok Věra častěji navštěvovala první tchyni. Alžběta ji nazývala starou, i když je mu jen o sedm let starší. Nemoci a stáří však Janu přinesly slabost, a tak Věra chodila jak do nemocnice, tak domů.

Na cizíka utrácíš rodinné peníze, kázala tchyně.

Nebojte se, Alžběto Viktorívno, když Jana onemocní, prodala chalupu, má peníze na léčbu a nebudete od ní nic půjčovat, odvětila vnučka.

Když se Janě opravdu zhoršil stav, Věra najala pečovatelku a vzala si volno, aby mohla část dne strávit s ní, když byl Mikuláš v práci a syn ve škole. I tak jen odložila Janinu smrt po čase už ji neboli.

Alžběta se pak začala zajímat o dědictví první tchyně.

Chalupu prodala, ale peníze ještě neskončily. Penze měla slušnou, určitě má nějaké úspory.

A dvoupokojový byt jistě půjde na dědice, uvažovala, ale Věra se zatím nechtěla zeptat bála se odpovědi. Zeptala se na to syna a ten ji neuklidnil.

Komu je napsáno? Samozřejmě Katce je to její vnučka.

A co Světlka? Proč jsem běhala k té staré? zeptala se maminka. To je úžasné! Představuji si, jak bude plakat!

Nebojte se o mě, řekla Věra tchyni. Věděla jsem, že Jana Semenová vše odkáže Katce. Vedla jsem ji k notáři už před rokem.

A proč jsi po ní běhala, když jsi věděla, že ti nic neublíží? zeptala se Alžběta. Ať Katka ji i dál pečuje.

Vysvětlila bych vám, ale bojím se, že nepochopíte, odpověděla Věra.

Včas byl dědictví vyřízeno, Katka dostala všechny dokumenty k bytu i k podílu. Bylo rozhodnuto, že dokud bude studovat a bydlet ve studentském koleji, byt bude pronajímat a výnosy posílat na její účet. A až dokončí univerzitu, sama rozhodne zda se vrátí do rodného městečka, nebo zůstane ve velkoměstě a koupí si vlastní byt.

Když Alžběta uslyšela, že byt budou pronajímat, navrhla:

Proč dovolit cizím lidem? Mohou něco rozbít. Nechť tam zatím žije naše Kája.

Třiatřicetiletá Kája byla Alžbětinou dcerou, stále žila s matkou, byla přitažlivá, měla libozvučnou postavu, vysokoškolské vzdělání a pracovala. Občas měla milostné vztahy, ale svatba se nevydařila.

Alžběta se často obávala o Káju.

Proč Kája nemá štěstí? Věra vdova s dítětem dokázala mého Mikuláše přetáhnout! myslela si. Věřila, že pokud by dceři připadla vlastní garsonka, mohla by se oženit.

Ať je to Katčina garsonka, za třičtyři roky se může stát cokoliv třeba Katka najde v tom městě manžela a výtahovat jí byt jako dar Káje. Ale o těch plánech Alžběta zatím mlčela.

Když Katka odmítla Káju pustit do svého bytu, Alžběta byla zklamaná.

Nebyde platit jako ostatní podnájemníci, řekla Katka. A já chci v budoucnu vzít hypotéku. Možná se přestěhuji do hlavního města po škole. Ať se peníze sbírají.

Lakotná Katko, všechno je o tobě, řekla Alžběta Věře. Obě myslíte jen na sebe. Kája by se možná provdala, kdyby měla byt.

Mami, máš třipokojový byt. Prodáš ho, koupíš si jednopokojovku a Káje dáš jeden pokoj, navrhl Mikuláš.

Zajímavý jsi, ale to je můj třipokoj, nemáte na tom nic. Proč bych měla ve stáří žít v těsném bytě? Celý život jsem v něm žila a nepřestanu přestěhovat se.

Není to Mikuláš, ale vy, vstoupila Věra. Nechcete obětovat svůj byt pro dceru, ale pro cizího člověka šuštíte ústa.

Tak Kája zůstala s matkou, Katka svůj byt pronajímala během studia, pak ho prodala a koupila nový v regionálním centru. Do Prahy se podívala jen na týden. Jak říkají, krásné je tam, kde nejsou naše.

**Závěrečný ponaučení:**
Mám jasno domov není jen čtyři zdi a majetek, ale respekt a důvěra mezi rodinou. Když se člověk snaží ovládat vše kolem sebe, ztrácí to, co je nejcennější klid a lásku. Rozdávat místo a svobodu i těm, kteří nám připadají cizí, je cesta k vlastnímu pokoji.

Rate article
DoN
Kamarádova tchýně…