15.května2026
Dnes jsem se probudila dříve než obvykle už ve čtyři ráno, když ještě Praha ještě spí a první slunce jen šustí přes šedé střechy. Práce úklidu dvořáků je na víkendy vždy náročná, protože mladí lidé po sobě zanechávají spoustu odpadků. Rozhodla jsem se tedy přijít dříve, abych vše stihla a mohla si zachovat klid do odpoledne. Už dlouho tu pracuji jako správcová, ale kdysi jsem měla úplně jiný život.
Když jsem popésti metlu, vzpomněla jsem si na svého milovaného syna, který se narodil, když mi bylo třiatřicet let. Mužům jsem nikdy moc nevděčovala, a tak jsem se rozhodla plně věnovat dítěti. Vždy jsem cítila, že v manželovi Slávkovi (to je jen jméno, které jsem mu kdysi dala) nebyla pravá láska. Václav byl chytrý, hezký chlapec, ale jediné, co mě trápilo, bylo jeho neklid nechtěl žít v našem městském bloku.
Mami, až vyrostu, budu pořádný muž! říkal mi často s úsměvem.
Samozřejmě, že budeš, miláčku, odpovídala jsem a snažila se mu věřit.
Když mu bylo šestnáct, odešel do kolejního domu blíže k technickému gymnáziu. Odcítila jsem prázdnotu, že je tak daleko, ale on mi slíbil, že bude častěji navštěvovat domov. Zpočátku skutečně přijížděl pravidelně, ale pak se seznámil s dívkou a domácí návštěvy se zřídka objevily. Nakonec přišel domů s těžkou nemocí, která ho brzy odnesla. Nedokázala jsem pochopit, proč nás tak krutě zkouší.
Doktor mi řekl, že by potřeboval léčbu v jiné nemocnici, ale náklady byly obrovské stovky tisíc korun. Bez váhání jsem prodala svůj byt, abych získala potřebné peníze. Jedné noci mi pak volal lékař:
Vašeho syna už tu není. ozval se chladně.
V tu chvíli se mi zdálo, že život ztratil smysl. Nechtěla jsem dál žít, všechno bylo prázdné.
Ráno, jak už bylo zvykem, jsem šla zase uklízet dvořák. Na rohu se ke mně přiblížil starý známý, Samo Horák, který venčil svého psa Bleska.
Dobré ráno! pozdravil mě s úsměvem.
Dobré ráno, vy jste tak brzy ven? odpověděla jsem.
Doma se nudím, tak si dělám procházku a rád potkám i vás, řekl a pokračoval.
Samo je osamělý svobodný muž, a já jsem se trochu styděla, že mi věnuje pozornost.
Když jsem se vracela k práci, všimla jsem si na lavičce něco lesklého byl to mobilní telefon. Kolem nebyl nikdo. Vypnula jsem ho a na obrazovce se objevily fotografie. Byly to snímky mého syna. Mé srdce se sevřelo a slzy mi zalily oči.
Václave! Můj milý Václave! křičela jsem mezi vzlyky.
Náhle telefon zazvonil. Překvapila jsem se, ale zvedla jsem sluchátko.
Haló? Je to můj telefon, mohu ho vyzvednout? ozval se ženský hlas.
Ano, samozřejmě. Našli jsme ho na lavičce v parku. Přijďte na tuto adresu, řekla jsem a předala mu adresu.
Za pár minut přišla dívka. Jmenovala se Květoslava a za ní kráčel malý chlapec, který se jmenoval Tomáš. Když otevřela dveře, jsem se na něj podívala a zeptala se:
Kde jste sehnali fotky mého syna?
Ego? Co to je? odpověděla překvapeně Květoslava.
Tomáš vstoupil dovnitř.
Václave! vykřikla jsem a padla jsem do nevolnosti.
Tomáš se sklonil k mé rukou:
Co se stalo? zeptal se.
Asi tě zaměnila s někým jiným. Musíme zavolat sanitku, odpověděla Květoslava rozrušeně.
Po patnácti minutách mě lékaři probudili. Když odešli, konečně jsem se dozvěděla, jak se fotky dostaly na můj telefon.
Znám vás? Jak se sem dostaly obrázky mého Václava? zeptala jsem se s třesoucím se hlasem.
Jmenuji se Květoslava, řekla. Se svým synem jsme se kdysi setkali. Když zjistil, že jsem těhotná, odešel. Po tom všem jsem se dozvěděla, že zemřel na těžkou nemoc.
Odešel? Co tím myslíte? Nikdy mi o vás nic neřekl, podivovala jsem se.
Byli jsme spolu několik měsíců. Když jsem mu řekla, že čekám dítě, zmizel. Myslela jsem, že se bojí zodpovědnosti, odpověděla smutně.
Ne, Květko. Teď rozumím. Můj syn byl těžce nemocný a nechtěl být pro nikoho břemenem, ani pro tebe. Už dlouho už ho není slzy se mi znovu vymkly.
Květoslava přikývla a zamyslela se:
Teď chápu. Chránil mě před dalším utrpením.
Pak povolala Tomáše:
Tomáši, pojď sem!
Tomáš vstoupil do místnosti.
Ano, mami? zeptal se.
Tomáši, pamatuješ, jak jsem ti říkala, že tvůj otec nás opustil? Ve skutečnosti to není pravda. Byl těžce nemocný a zemřel, než ses narodil. A tohle je tvoje babička, představila mě Květoslava.
Cítil jsem se pod ochranou, když jsem se podíval na její oči. Tomáš tiše pronikl:
Babičko, řekl nesměle.
Můj synku, pojď ke mně, objala jsem ho.
Květoslava se usmála:
Co takhle se k nám nastěhovat? Máme dost místa a rádi bychom měli babičku.
Ne, Květko, jsem zvyklý na své okolí, ale rád vás budu navštěvovat, odpověděla jsem.
V tom se ozval kopání na dveře.
Mohu vstoupit? na prahu stál Samo Horák s velkým kyticí červených růží. Podal mi květiny a řekl:
Pro vás, Markéto Nováková. Půjdete se se mnou na procházku?
Ráda, usmála jsem se.
Z kuchyně vyběhli Květoslava a Tomáš:
Berete nás taky? zeptali se najednou.
Jestli budete slušní, zasmál se Samo.
Dva měsíce po tomto setkání jsme se s Samem vzali. Jeho pes Blesk byl nadšený z nových členů rodiny a často běhal s Tomášem, zatímco já jsem s Květoslavou pekla koláče a pečivo pro všechny.
Dnes, když zapisují tyto řádky, si připomínám, jak těžké zkoušky život přináší, ale také jak nečekané setkání mohou přinést novou radost. Děkuji osudu, že mi dal šanci znovu milovat a být potřebná.
Markéta Nováková
Přátelé, pokud vám příběh připadal zajímavý, napište komentář a dejte like. Vaše podpora nás inspiruje k dalším vyprávěním!




