Tchyně mě zavolala „na dvě hodinky“ pomoct s oslavou jubilea a očekávala naprostou poslušnost – aneb jak jsem skončila v kuchyni s dvaceti hosty, zatímco manžel seděl u televize

Vzpomínám na tu situaci, jako by se to stalo včera, a přitom už je to dávno. Moje tchyně mi tehdy zavolala, prý jen na dvě hodiny, abych pomohla s přípravou na kulatiny, a čekala, že poslušně přijdu.

V telefonu zněla skoro mile:
Přijď k nám, pomůžeš trošku, opravdu jen na dvě hodiny.
Ani na chvíli mě nenapadlo, že jde o past myslela jsem, že půjde o malou pomoc, nakrájení, salát, čaj. Ale jakmile jsem vstoupila do její kuchyně v Plzni, uviděla hory hrnců, sepsané lístky s jídly a uslyšela hosté dorazí za čtyři hodiny, bylo mi jasné, že nejdu na návštěvu, ale na směnu.

Stála u sporáku, míchala v obrovském hrnci a otočila se s úsměvem, který už pro mě měl úplně jiný význam.

Jé, to jsi ty! Výborně, že jsi stihla přijít. Hele, nakonec bude hostů víc, než jsme plánovali. Tak dvacet lidí. Musíme upéct pstruhy, udělat tři druhy salátů, maso, prostřít stůl…

Zůstala jsem stát ve dveřích ještě v kabátu.

Dvacet lidí? Vždyť jste říkala, že jde jen o dvě hodiny pomoci…

No jistě, vždyť to zvládneme za dvě hodiny! mávla rukou, jako by tím pro ni vše skončilo. Čím víc nás bude, tím lépe. Tak, svlékej se, zástěra visí támhle. Začínáme saláty, potom…

Sundala jsem kabelku, ale kabát ne.
Já myslela, že jde o něco jednoduchého. Večer mám své plány.

Otočila se ke mně a v očích jí probleskla tvrdost.

Jaké plány? Rodina je tvůj plán. Tady připravujeme oslavu kulatin a ty myslíš na sebe.

Ten tón jsem poznávala. Tón, kdy na mém názoru nezáleží, ve kterém se čeká jen souhlas a poslušnost.

Pomohla bych ráda, kdybych věděla vše předem. Vy jste mi ale řekla něco jiného.

Promiň, že jsem ti nevypisovala každý detail! zabodla pohled do hrnce. Měla bys přece vědět, že oslava kulatin není legrace. Nebo myslíš, že v mém věku mám všechno dělat sama?

Zakusla jsem se do rtu. Dobře jsem znala ten způsob vina, nátlak, výčitky.

Měla jste poprosit víc lidí, nebo mi dát vědět dopředu.

Otočila se prudce.

Proč bych volala ostatním, když mám snachu? Nebo už nevíš, co obnáší rodina?

Můj muž seděl zatím v obýváku s mobilem v ruce. Z obýváku zněla televize. Jasně slyšel vše, ale do ničeho se nevměšoval.

Neodmítám pomoct, řekla jsem tiše. Jen jste mě uvedla v omyl. To není fér.

V omyl! rozhodila ruce. Slyšíš to? Já ji uvedla v omyl! Poprosila jsem o pomoc a ona dělá scény. Vidíš tu dnešní mladou generaci všechno chtějí, ale odpovědnost žádná.

Uvnitř mě všechno svíralo. Kdybych odešla byl by to konflikt. Kdybych zůstala čekalo by mě krájení, tahání a stálé výčitky.

Dobře, vydechla jsem nakonec. Pomůžu s těmi saláty. Ale servírovat hosty nebudu.

Zamračila se.

Takže obsluhování necháš celé na mně?

Myslím si, že by to šlo zorganizovat jinak. Poprosit i vašeho syna.

On je muž! rozčílila se. V kuchyni nemá co dělat, jeho úkol je jiný.

Jaký úkol? Sedět u mobilu?

To není tvoje věc! zpřísnil se její hlas. Přišla jsi pomoct, nebo filozofovat?

Sundala jsem kabát, oblékla zástěru a začala krájet zeleninu. Tchyně spokojeně kývla a opět se vrátila ke svému hrnci.

Po nějaké době mě znovu oslovila:

Až přijdou hosté, převlečeš se, že?

Nezůstávám. Pomůžu a půjdu domů.

Položila naběračku.

Jak to myslíš, že půjdeš? Kdo bude vítat a obsluhovat hosty?

Vy. Nebo váš syn.

On má hosty bavit. On je pán domu!

Pán domu, který za život nenamočil jediný talíř.

Takže muži baví, ženy slouží?

A co jiného? přimhouřila oči. Udělala ses feministkou?

Jen nechápu, proč mám být zadarmo služka.

Zadarmo?! skoro vykřikla. Ty jsi naše snacha! Jsme rodina! Nebo už jsi zapomněla, kdo vám pomohl s bytem?

To bylo to její eso peníze, které jsme dávno splatili, ale pro ni to byl věčný dluh.

Peněžní dluh jsme splatili, řekla jsem klidně.

A morální dluh? Vděčnost?

Odložila jsem nůž.

Chcete, abych měla pocit, že vám dlužím celý život?

Chci, abys byla člověk. Člen rodiny, ne najatá kuchařka.

Jenže právě tak se ke mně chováte. Ale bez výplaty.

Tchyně praštila utěrkou.

DOBŘE! Dělej, co chceš, ale než odejdeš, prostři stůl!

Podívala jsem se na ni a najednou jsem pochopila ať ustoupím jakkoliv, nikdy se nic nezmění.

Ne, řekla jsem potichu. Neudělám to.

Co jsi to řekla?

Řekla jsem ne. Jdu domů.

Svlékla jsem zástěru, vzala kabelku, navlékla kabát.

Ty se opovažuješ! třásl se jí hlas.

Manžel vešel do kuchyně.

Co se děje?

Ona odchází! ukázala na mě.

Co to děláš? obrátil se ke mně.

Zeptej se mámy, proč mě zavolala na dvě hodiny a čeká, že budu dřít pro dvacet lidí.

Vždyť říkala, že to bude chvíle…

Pomoc znamená pomoc normálně, skočila mu do řeči tchyně. Ne že se budeš v salátu šťourat půl hodiny!

Tohle se opakuje pořád, vzdychla jsem. A pokaždé mi předhazujete ty peníze.

Tak prostě pomoz, mávl manžel rukou.

A ty? Proč nekrájíš, neuklízíš?

To není práce pro chlapy!

Zasmála jsem se únavou i bolestí.

Dobře. Poradíte si sami.

Zamířila jsem ke dveřím.

Jestli odejdeš, už k nám nechoď! křičela za mnou tchyně.

To je v pořádku.

A odešla jsem.

V autě se mi třásly ruce. Mobil vyzváněl, ale nezvedla jsem ho.

Později mi přišla zpráva:
Okamžitě se vrať.

Odpověděla jsem:
Nejsem zdarma služka.

Večer jsem seděla doma s čajem. Bylo mi jedno, co si o tom ostatní myslí.

Manžel přišel pozdě.

Spokojená? Všichni na tebe nadávají.

A co si myslíš ty?

Mlčel.

Potřebovala jsem, abys stál při mně, řekla jsem. A ty jsi mě nechal.

Pak bylo ticho.

Dva týdny se nikdo neozval. A došlo mi jedno
Někdy je důležitější odejít, než zůstávat.

I když za tebou křičí, že se mýlíš…

Rate article
DoN
Tchyně mě zavolala „na dvě hodinky“ pomoct s oslavou jubilea a očekávala naprostou poslušnost – aneb jak jsem skončila v kuchyni s dvaceti hosty, zatímco manžel seděl u televize