No, přece víte, jak to bývá. Blíží se jubilej staré matky 60 let. Datum slavnostní, třeba pořádně oslavit. A kdo v naší rodině je hlavní organizátor, motor a, jak se říká, neúnavný pohon? Správně, já.
Matka mého manžela, Jana Pavlovna, ke mně přišla s nejučtivějším pohledem:
Vendulo, jsi taková pilná, taková energická! Pomoz mi s tím jubilejem, a? Už jsem stará, nic z toho nepochopím.
Pomoz mi to byla pro mě výzva převzít vše na sebe. Dva týdny jsem žila tím jubilejem.
Najala jsem restauraci v Praze, třikrát upravovala menu, protože teta Hana nejí rybu a u strýce Karla je alergie na ořechy. Najala jsem moderátora, domluvila jsem se s fotografem, sama jsem vymyslela, jak ozdobit sál, a půlnocí jsem nafukovala ty bláznivé balónky.
A třešničkou na dortu bylo, že celá ta organizace šla na naše peníze, protože by si matka svých šedesát let sama nedokázala zařídit.
Manžel předstíral bouřlivou činnost: jezdit se mnou, sedět vedle u stolu, ale ve skutečnosti jen zíral do telefonu. Na všechny mé návrhy přikyvoval, aniž by zvedl oči:
Ano, milá, skvělý nápad!
A matka volala každý den a dávala cenné pokyny, aniž se zeptala, jestli mi nepotřebuje pomoct. upřímně řečeno, shodila jsem se o tři kila od té stresové zátěže.
A tak nastal ten den. Restaurace zářila, hosté vypadali skvěle, oslavenci v nové šaty jako královna. A já, jak to říct, ani normální účes nedočkala.
Bloudila jsem jako větrník: jednou řešila problémy s číšníky, podruhé hledala ztracené děti, podruhé uklidňovala opilého strýce Karla. Jedním slovem, nebyla hosta, ale bezplatná správkyně večera.
Někde uprostřed oslavy jsem konečně usedla k stolu, doufajíc, že aspoň ochutnám salát. A najednou moderátor vyhlásí:
A nyní slovo patří naší drahé oslavenci!
Jana Pavlovna, veškerá důležitá, bere mikrofon. A já, naivní, jsem si myslela: Teď mi poděkuje. Řekne díky za všechny mé bezesné noci.
A ona, prohlížíc sál královským pohledem, pronese:
Drazí moji! Jsem tak šťastná, že vás všechny vidím! Chci říct obrovské, prostě obrovské děkuji mému milému, mému zlatému synovi! Ondřejku, bez tebe by tato oslava vůbec neexistovala! Děkuji ti, milý!
Hosté propadli stolu, v celé síni zazněly potlesky. Můj manžel vstál, červený od hrdosti, a poslal matce vzdušný polibek. O mně ani slovo. Ani náznak. Jako bych neexistovala. Jako by se vše stalo samo.
V tu chvíli, milí, něco ve mně zemřelo. A něco se zrodilo. Zrada byla tak silná, že jsem na okamžik přestala dýchat. Pak přišla ledová, zvonivá zuřivost. A plán. Odvážný a veřejný.
Počkála jsem, až potlesk utichne, vstala a rozhodně šla k moderátorovi.
Promiňte, řekla jsem s nejmilejším úsměvem, chtěla bych také říct pár slov. Jen chvilku.
Moderátor, nic netušící, podal mi mikrofon.
Vyšla jsem do středu sálu, zakřičela, abych byla slyšet i v koutcích, a promluvila:
Drazí hosté! Jana Pavlovna! Upřímně se připojuji k vašim vřelým slovům! Ondřej je u nás skutečné zlato, ne jen manžel a syn! On je hlavní hrdina tohoto večera! A proto mu a jeho úžasné matce chci dát malý dárek k oslavě.
Popadla jsem tašku a vytáhla odtud složku. Tu samou složku s účtem z restaurace, kterou jsem právě získala od administrátora.
A tady, dívky, nastalo stejné mrtvé ticho. Pomalu jsem šla k hlavnímu stolu, podívala se přímo do zděšených očí manžela i matky a položila složku před ně.
Protože jste toto svátky organizovali vy, řekla jsem jasně do mikrofonu, aniž bych naznačila dvojznačnost, bude naprosto spravedlivé, pokud zaplatíte účet za tento banket. Pravý hrdina totiž vždy nese odpovědnost až do konce, že?
Jejich tváře byste si rádi zapamatovali! Manžel zčervenal a sevřel si prsty ubrousek. Jana otevírala ústa, jako by chtěla něco říct, ale jen tichounce lapala vzduch, jako právě vyhozená rybka na břeh.
V sále nastalo napjaté ticho, že se zdálo, že slyšíte bzučení moucha. Asi padesát hostů se tiše dívalo nejprve na mě, pak na účet, pak na naprosto zmatené viníky slavnosti.
Klidně jsem položila mikrofon na stůl, vzala tašku, obrátila se a šla k východu, hlavu hrdě vzhůru. Říká se, že po tom svátku rychle skončil.
Z této zkušenosti jsem si odnesla jasnou lekci: když se snažíme uspokojit všechny kolem sebe a zapomeneme na vlastní hranice, ztratíme se. Ale když se postavíme za to, co je spravedlivé, získáme respekt a hlavně klid v duši.




