25.května2026
Dnes jsem si opět prohlížela starý ořechový strom učebny na naší vesnické škole vŽelezné Rudě. Ten zakřivený kmen stojí už po generace uprostřed dýchajícího dvora, a i když si nikdo nepamatuje, kdy byl zasazen, všichni se shodují: je starší než ředitel a pravděpodobně i než náš vesnický kostel.
Pavla, školního komisaře, chová strom jako svého dřevěného dědečka. Každý podzim sbírá opadané listí a na jaře kontroluje, jestli na větvích nezůstaly staré hřebíky ze zapomenutých houpaček nebo prkna ze zchátralých skříní. Ten strom už viděl více přestávek, než my dohromady říká často s úsměvem.
Na začátku školního roku přijela Jitka, devítiletá dívka, která se srodinou přestěhovala zPrahy. Byla tichá, držela se stranou dvora a jen tiše kreslila do sešitu. Pavlovi to neuniklo.
Nebaví tě ostatní děti? zeptal se.
Neznají mě, odpověděla, aniž by zvedla oči. A nevím, jestli chci, aby mě znaly.
Pavel nepřimhouřil oči, ale ten večer začal tišitelně pracovat. Vytáhl staré prkna, provazy a zapůjčené nářadí. Po škole, když se děti rozprchly domů, vyšplhal se na ořech a přidával po jedné věci: zábradlí, malý okénko, lavičku.
Otýden později se pod ní zjevila skromná domka ve větvích, skrytá mezi nízkými větvemi. Když Jitka přišla jedním deštivým ráno, Pavel ji zavolal:
Chci ti něco ukázat.
Snedůvěrou následovala jeho hlas. Když spatřila dřevěné dveře zapuštěné mezi větvemi, zůstala beze slov.
Je to pro tebe pokud chceš, řekl. Sem můžeš kreslit, číst nebo jen tak přemýšlet. Nikdo nepůjde nahoru bez tvého souhlasu.
Jitka vstoupila, položila sešit na lavičku a podívala se zkulaté okennice. Svět pod ní se zdál menší, bezpečnější. Postupně pozvala další spolužáky nejprve kamarádku, která jí půjčila pastelky, pak chlapce, který jí ukázal, jak složit papírové letadlo. Domka se stala úkrytkem přátelství.
Jednoho dne přišla bouřka, větve ořechu se houpaly jako by chtěly odletět. Pavlův hrdý pohled sledoval, jak se děti schovávají. Jitka se vrátila, celá promočená:
Je všechno vpořádku? křičela přes hvízdající vítr.
Myslím, že ano, ale raději výš nechoď.
Když se bouřka rozplynula, dřevěná chaloupka přečkala, i když část střechy se roztrhla. Pavlův úlevný výdech byl přerušen tím, jak se děti shromáždily a přinesly karton, látky, barvy a provazy. Společně opravili úkryt. Na stěně namalovali větu, kterou Jitka pevně napsala:
Vždy je tu místo pro jednoho víc.
Roky uběhly, domka pod ořechem viděla mnohé generace. Pavl stárnul, Jitka vyrostla, odešla do města studovat architekturu.
Po deseti letech se vrátila navštívit babičku. Prošla kolem školy, podívala se na ořech stále tam, s malým domkem, i když už trochu otřesený časem. Na lavičce seděl Pavl.
Věděl jsem, že se vrátíš, usmál se.
Přišla jsem poděkovat, odpověděla. Tady jsem poprvé pocítila, že mám domov.
Pavel se na ni podíval s hrdostí.
Není to dům, Jitko. Jsi to ty. Jen jsi potřebovala místo, kde si můžeš vzpomenout.
Ten den jsem si slíbila, že ať kdekoliv budu, budu stavět prostory, kde se lidé budou cítit bezpečně. Protože ten malý dřevěný úkryt nebyl jen dřevě a hřebíky byl důkazem, že i ten nejmenší čin může změnit celý život.




