– A ty si vůbec nemáš sedat ke stolu. Ty nám budeš obsluhovat! – řekla mi tchyně. Stála jsem v ranní kuchyni v pomačkaném pyžamu, s ledabyle svázanými vlasy, vonělo po topinkách a silné kávě. Na stoličce u stolu seděla moje sedmiletá dcera a pečlivě kreslila fixy do alba. „Zase ty tvoje dietní topinky?“ ozval se za mnou hlas. Lekla jsem se. Ve dveřích stála tchyně – žena s kamenou tváří a neústupným hlasem, v županu, s drdolem a sevřenými rty. „Mimochodem, včera jsem obědvala, co bylo po ruce! Žádná polévka, ani normální jídlo. Umíš udělat vajíčka? Pořádně, ne podle těch tvých… moderních manýr!“ Vypnula jsem sporák a otevřela lednici. Uvnitř mě zaškrtila spirála zlosti, ale polkla jsem ji. Ne před dítětem. A ne na území, kde každý centimetr křičel: „Jsi tu jen dočasně.“ „Hned to bude,“ řekla jsem a otočila se, aby nebylo slyšet, jak se mi třese hlas. Dcera ještě víc tiše sledovala babičku koutkem oka – ostražitě, s napětím. „Budeme chvíli u mámy,“ přesvědčoval manžel. Znělo to logicky – prý jen dva měsíce, prý kvůli práci, prý čekání na hypotéku. Já ale věděla: dvě dospělé ženy v jedné kuchyni – to je minové pole. Tchyně ovládala vše: pořádek, kontrola, morální soudy. Neměla jsem na výběr. Stěhovali jsme se do jejího dvoupokojového bytu. „Jen na chvíli.“ Po pár dnech klid, pak přišla pravidla. „V mém bytě je řád,“ řekla u snídaně. „V osm se vstává. Boty jen do botníku. Jídlo konzultovat. Televize potichu, jsem citlivá na hluk.“ Manžel se uculil: „Mami, vydržíme to.“ Ale ‚vydržet‘ začalo znít jako ortel. Pomalu jsem mizela. Každým dnem méně té klidné, sebejisté ženy, která jsem byla. Zůstalo jen nekonečné přizpůsobování a mlčení. Život podle pravidel, která nejsou má. Jednoho rána – „Dnes přijde návštěva. Ve dvě. Ty připravíš stůl. Okurky, salát, něco k čaji – prostě tak.“ U ní znamenalo „prostě tak“ svátečně prostřený stůl. „Nakoupíš, dělala jsem ti seznam.“ Koupila jsem vše – kuře, brambory, kopr, jablka na štrúdl, sušenky… Domů, vařit bez pauzy. Když bylo hotovo, přišly tři důchodkyně, trvalá, starý parfém… A hned bylo jasné – já tu nejsem hostitelka, já jsem obsluha. „Posaď se k nám – a podávej.“ „Podávej?“ „Co ti to udělá, jsme starší… Tobě se to dělá snadno.“ A zase: s podnosem, s lžičkami, s chlebem. „Dej mi čaj.“ „Podej cukr.“ „Salát došel.“ „Kuře je suché,“ brumlala jedna. „Ten štrúdl je trochu spálený,“ dodala druhá. Jen jsem zatínala zuby a servírovala dál… Nikdo se nezeptal, jestli si nechci sednout. Nebo nadechnout. „To je fajn, když je v domě mladá hospodyňka!“ prohlásila tchyně sladce. „Všechno na ní stojí!“ Tehdy se ve mně něco zlomilo. Večer jsem řekla pravdu: „Takhle už to dál nejde. Žijeme jako cizí. Jsem jen ta, co obsluhuje. Ty to nevidíš?“ Mlčel. „Tohle není domov. To je život, kdy se jen přizpůsobuju a mlčím. Už nechci mlčet. Ani být pohodlně neviditelná.“ Konečně kývl. „Hned začneme hledat pronájem. I kdyby malý – jen ať je náš.“ Domov – byť malý. Byt byl maličký, starý nábytek, linoleum vrzalo. Ale když jsem překročila práh – pocítila jsem úlevu. Konečně jsem měla svůj hlas zpátky. Rána s hudbou. Dcera maluje na zemi. Manžel vaří kávu. Žádný stres. Žádné „vydrž“. „Děkuju, žes nemlčela,“ objal mě jednou ráno. Podívala jsem se mu do očí: „Já děkuju, žes mě slyšel.“ Náš život nebyl ideální. Ale byl náš. S našimi pravidly. S naším hlukem. S naším životem. A to bylo skutečné. ❓A co ty? Kdybys byla na místě té ženy, vydržela bys „na chvíli“, nebo bys odešla už po týdnu?

A ty si nemusíš sedat ke stolu. Ty nám budeš podávat! prohlásila moje tchyně.

Stála jsem u sporáku v tichu ranní kuchyně v pomačkaném pyžamu, s ledabyle svázanými vlasy. Vonělo to po topinkách a silné kávě.

Na stoličce u stolu seděla má sedmiletá dcera, zabořená nosem do bloku, pečlivě kreslila barevnými fixy spirálky a kytičky.

Zase si děláš ty svoje dietní rohlíky? ozval se za mnou hlas.

Lekla jsem se.

Ve dveřích stála tchyně žena s tváří z kamene a hlasem, který nesnese odpor. Byla v županu, vlasy stažené do přísného drdolu, rty semknuté.

Já jsem včera k obědu měla, co dům dal! pokračovala a třískla utěrkou o hranu stolu. Žádná polévka, žádné pořádné jídlo. Uděláš vejce? Ale jak se to má dělat, a ne podle těch tvých moderních výmyslů!

Vypnula jsem plotýnku a otevřela lednici.

V hrudi se mi utáhla spirála hněvu, ale spolkla jsem ji. Ne před dítětem. A ne na cizí půdě, kde každý centimetr jako by mi připomínal: Ty jsi tu jen na chvíli.

Hned to bude řekla jsem tiše a otočila se, aby neviděla, jak mi zadrhává hlas.

Moje dcera nezvedla oči od fixů, ale koutkem oka sledovala babičku potichu, v napětí, ostražitě.

Budeme bydlet u mojí mámy

Když mi manžel navrhl, abychom na nějaký čas šli k jeho mámě, znělo to logicky.

Chvíli u ní vydržíme maximálně dva měsíce. Má to blízko do práce a za chvíli nám schválí hypotéku. A ona prý nemá nic proti.

Váhala jsem. Ne proto, že bych se s tchyní přímo hádala. Ne. Byly jsme k sobě zdvořilé. Jenže já znala pravdu: dvě dospělé ženské v jedné kuchyni to je pole plné min.

Tchyně byla ten typ člověka, co potřebuje mít vše pod kontrolou, pořádek a neustálé morální hodnocení.

Jiná možnost ale skoro nebyla.

Stará garsonka se prodala rychle, nový byt byl zatím v nedohlednu. A tak jsme se nastěhovali do paneláku na Jižním Městě ke tchyni do dvoupokojového bytu.

Jenom dočasně.

Každý den pod dozorem

Prvních pár dní bylo klidných. Tchyně byla výjimečně milá, dokonce přidala židli pro holčičku a nabídla štrúdl.

Ale už třetí den začaly pravidla.

U mě doma je pořádek prohlásila u snídaně. V osm se vstává. Boty patří do botníku. Nákupy konzultovat. A televize potichu, mám citlivé uši.

Můj muž jen mávl rukou a usmál se:

Mami, vždyť jsme tu jen chvilku. To zvládneme.

Přikývla jsem.

Ale to zvládneme mi začalo znít jako rozsudek.

Začala jsem mizet

Uběhl týden. Pak další.

Režim se zpřísňoval.

Tchyně smetla dceřiny obrázky ze stolu: Zavazí.

Sejmula kostkovaný ubrus, co jsem koupila: To tady nepraktické.

Moje cornflakes záhadně zmizely z police: Leží tu moc dlouho, budou zkažené.

Moje šampony uklidila: Nepotřebuji je tu mít.

Měla jsem pocit, že tu nejsem host, ale někdo bez hlasu a názoru.

Moje jídlo bylo špatné.

Moje zvyky zbytečné.

Moje dcera příliš hlučná.

A manžel stále dokola:

Vydrž. To je mámin byt. Ona je prostě taková.

Já den za dnem jsem se ztrácela.

Z žensky, která dřív působila klidně, zůstávalo jen minimum.

Teď už bylo jen ustupování a přizpůsobování se.

Život podle jejich pravidel

Každé ráno jsem vstávala v šest, abych byla první v koupelně, uvařila kaši, nachystala dítě a nenaštvala tchyni.

Večer jsem vařila dvojí večeři.

Jednu pro nás.

Druhou podle pravidel pro ni.

Bez cibule.

Pak zase s cibulí.

Pak výhradně v její hrnci.

Pak zas jen v její pánvi.

Nechci toho moc řekla s výčitkou. Jen normálně. Jako se to vždycky dělalo!

Den, kdy přišlo veřejné ponížení

Jedno ráno jsem akorát stihla umýt si obličej a postavit konvici, když tchyně vrazila do kuchyně, jako by to byl její svět.

Dneska přijdou moje kamarádky. Ve dvě. Ty jsi doma, tak připravíš stůl. Okurky, salát, něco malého ke kávě prostě normálně.

Normálně u ní znamená tabuli jak na oslavu.

Ale já to nevěděla. Ingredience

Koupíš cestou, mám pro tebe seznam. To zvládneš.

Oblékla jsem se a vyrazila do Alberta.

Koupila jsem všechno:

kuře, brambory, kopr, jablka na štrúdl, sušenky

Vrátila jsem se a začala vařit bez oddechu.

Ve dvě bylo vše nachystané:

stůl prostřený, kuře v troubě, salát čerstvý, štrúdl voňavý.

Dorazily tři důchodkyně upravené, s natupírovanými vlasy, navoněné parfémem z minulého století.

A hned mi bylo jasné, že nejsem u stolu.

Jsem jen obsluha.

Pojď, pojď sedni si k nám usmála se falešně tchyně. Budeš nám podávat.

Podávat vám? zopakovala jsem.

No co, jsme už starší. Tobě to nevadí.

A tak zase:

s tácem, s lžičkami, s chlebem.

Podáš čaj.

Podej cukřík.

Salát už je pryč.

Kuře je suché bručela jedna.

Štrúdl trochu připečený dodala druhá.

Zatínala jsem zuby. Usmívala se. Odnášela talíře. Dolévala čaj.

Nikdo se mě nezeptal, jestli si chci sednout.

Nebo se aspoň trochu nadechnout.

To je krása, když máme mladou pani domu! podotkla tchyně skrz zuby sladce. Všechno zvládne!

A tehdy něco uvnitř ve mně prasklo.

Večer jsem řekla pravdu

Když hosté odešli, umyla jsem všechno nádobí, uklidila zbytky, vyprala ubrus.

Potom jsem si sedla na okraj pohovky s prázdným hrnkem v ruce.

Venku se stmívalo.

Dcerka spala schoulená do klubíčka.

Manžel seděl vedle mě, pohroužený do mobilu.

Poslouchej začala jsem tiše, ale rozhodně. Já takhle už nemůžu.

Zvedl ke mně překvapeně oči.

Žijeme tady jako cizí. Jsem tu jen jako někdo, kdo obsluhuje všechny. A ty ty to vážně nevidíš?

Mlčel.

Tohle není domov. Tohle je život, ve kterém se pořád jen přizpůsobuju a neříkám nic. Jsem tu s dítětem. Nechci to vydržet ještě několik měsíců. Už mě nebaví být pohodlná a neviditelná.

Pomalu přikývl.

Chápu Odpusť, že jsem to dřív neviděl. Najdeme si podnájem. I kdyby to měl být sebemenší pokoj hlavně, že bude náš.

A hned ten večer jsme začali hledat.

Náš domov i kdyby malý

Byt byl maličký. Majitel tam nechal starý nábytek. Linoleum vrzalo.

Ale když jsem překročila práh přišla úleva. Jako bych konečně zase mohla mluvit.

Tak jsme tady vydechl můj muž a položil tašky.

Tchyně neřekla nic. Ani se nesnažila nás zadržet.

Nevěděla jsem, jestli se urazila, nebo jen sama pochopila, že už je toho dost.

Uplynul týden.

Rána začínala s hudbou.

Dcera si kreslila na zemi.

Manžel vařil kávu.

A já je pozorovala a konečně se usmívala.

Bez stresu.

Bez spěchu.

Bez vydrž ještě chvilku.

Děkuju ti řekl jednou ráno a objal mě. Že jsi nezůstala zticha.

Podívala jsem se mu do očí:

Děkuju, že jsi mě slyšel.

Náš život nebyl dokonalý.

Ale byl to náš domov.

Podle našich pravidel.

Se všemi našimi radostmi, zmatky a smíchem.

A to bylo skutečné.

Co bys udělala ty? Zůstala bys kvůli pár týdnům, nebo bys utekla už po pár dnech?

Rate article
DoN
– A ty si vůbec nemáš sedat ke stolu. Ty nám budeš obsluhovat! – řekla mi tchyně. Stála jsem v ranní kuchyni v pomačkaném pyžamu, s ledabyle svázanými vlasy, vonělo po topinkách a silné kávě. Na stoličce u stolu seděla moje sedmiletá dcera a pečlivě kreslila fixy do alba. „Zase ty tvoje dietní topinky?“ ozval se za mnou hlas. Lekla jsem se. Ve dveřích stála tchyně – žena s kamenou tváří a neústupným hlasem, v županu, s drdolem a sevřenými rty. „Mimochodem, včera jsem obědvala, co bylo po ruce! Žádná polévka, ani normální jídlo. Umíš udělat vajíčka? Pořádně, ne podle těch tvých… moderních manýr!“ Vypnula jsem sporák a otevřela lednici. Uvnitř mě zaškrtila spirála zlosti, ale polkla jsem ji. Ne před dítětem. A ne na území, kde každý centimetr křičel: „Jsi tu jen dočasně.“ „Hned to bude,“ řekla jsem a otočila se, aby nebylo slyšet, jak se mi třese hlas. Dcera ještě víc tiše sledovala babičku koutkem oka – ostražitě, s napětím. „Budeme chvíli u mámy,“ přesvědčoval manžel. Znělo to logicky – prý jen dva měsíce, prý kvůli práci, prý čekání na hypotéku. Já ale věděla: dvě dospělé ženy v jedné kuchyni – to je minové pole. Tchyně ovládala vše: pořádek, kontrola, morální soudy. Neměla jsem na výběr. Stěhovali jsme se do jejího dvoupokojového bytu. „Jen na chvíli.“ Po pár dnech klid, pak přišla pravidla. „V mém bytě je řád,“ řekla u snídaně. „V osm se vstává. Boty jen do botníku. Jídlo konzultovat. Televize potichu, jsem citlivá na hluk.“ Manžel se uculil: „Mami, vydržíme to.“ Ale ‚vydržet‘ začalo znít jako ortel. Pomalu jsem mizela. Každým dnem méně té klidné, sebejisté ženy, která jsem byla. Zůstalo jen nekonečné přizpůsobování a mlčení. Život podle pravidel, která nejsou má. Jednoho rána – „Dnes přijde návštěva. Ve dvě. Ty připravíš stůl. Okurky, salát, něco k čaji – prostě tak.“ U ní znamenalo „prostě tak“ svátečně prostřený stůl. „Nakoupíš, dělala jsem ti seznam.“ Koupila jsem vše – kuře, brambory, kopr, jablka na štrúdl, sušenky… Domů, vařit bez pauzy. Když bylo hotovo, přišly tři důchodkyně, trvalá, starý parfém… A hned bylo jasné – já tu nejsem hostitelka, já jsem obsluha. „Posaď se k nám – a podávej.“ „Podávej?“ „Co ti to udělá, jsme starší… Tobě se to dělá snadno.“ A zase: s podnosem, s lžičkami, s chlebem. „Dej mi čaj.“ „Podej cukr.“ „Salát došel.“ „Kuře je suché,“ brumlala jedna. „Ten štrúdl je trochu spálený,“ dodala druhá. Jen jsem zatínala zuby a servírovala dál… Nikdo se nezeptal, jestli si nechci sednout. Nebo nadechnout. „To je fajn, když je v domě mladá hospodyňka!“ prohlásila tchyně sladce. „Všechno na ní stojí!“ Tehdy se ve mně něco zlomilo. Večer jsem řekla pravdu: „Takhle už to dál nejde. Žijeme jako cizí. Jsem jen ta, co obsluhuje. Ty to nevidíš?“ Mlčel. „Tohle není domov. To je život, kdy se jen přizpůsobuju a mlčím. Už nechci mlčet. Ani být pohodlně neviditelná.“ Konečně kývl. „Hned začneme hledat pronájem. I kdyby malý – jen ať je náš.“ Domov – byť malý. Byt byl maličký, starý nábytek, linoleum vrzalo. Ale když jsem překročila práh – pocítila jsem úlevu. Konečně jsem měla svůj hlas zpátky. Rána s hudbou. Dcera maluje na zemi. Manžel vaří kávu. Žádný stres. Žádné „vydrž“. „Děkuju, žes nemlčela,“ objal mě jednou ráno. Podívala jsem se mu do očí: „Já děkuju, žes mě slyšel.“ Náš život nebyl ideální. Ale byl náš. S našimi pravidly. S naším hlukem. S naším životem. A to bylo skutečné. ❓A co ty? Kdybys byla na místě té ženy, vydržela bys „na chvíli“, nebo bys odešla už po týdnu?