Zjistil jsem, že můj syn opustil těhotnou dívku. Zaplatil jsem jí právníka.
Když jsem to zjistil, měl jsem pocit, že se mi svět hroutí. Nešlo ani tak o stud, jako spíš o lítost k té chudince, kterou jsem kdysi viděl jezdit na skútru rozvážet jídlo pod rozpáleným letním sluncem v očích únava, břicho už pěkně kulaté. Tehdy jsem se rozhodl, že to nemůžu nechat být.
Zazvonil jsem u jejího bytu v úterý odpoledne. Otevřela pořád ještě v pracovní uniformě, bříško výrazné, tvář tak unavená, až to bodlo u srdce.
Ano? ozvala se opatrně.
Řekl jsem rovnou: Jsem otec toho nezodpovědného kluka, který tě nechal samotnou. Přišel jsem věci napravit.
V očích se jí leskly slzy.
Prosím vás, nechci žádné potíže
Nejsem tu pro problémy, děvče. Mám řešení. Znáš nejlepšího advokáta na rodinné právo? Už jsem mu zaplatil. Zítra jdeš za ním.
Zůstala beze slova, tak jsem pokračoval:
Ten kluk je můj syn, ale nevychoval jsem ho k tomu, co udělal. Bude platit alimenty, i kdyby měl makat na tři směny.
A tak to bylo. Advokát odvedl vynikající práci. Když se narodila moje vnučka protože to je má vnučka, ať už si to můj syn přizná, nebo ne přijel jsem do nemocnice s plenkami, oblečením a rozmontovanou postýlkou v kufru auta.
Pane, to vážně nemusíte
Ale musím, přerušil jsem ji. Jsem přece děda.
Syn se mnou, samozřejmě, přestal mluvit. Obvinil mě, že ho udávám, že se mi neměl plést do života. Odpověděl jsem, že ten, kdo pokazil život, byl on, já jen napravují to, co bylo rozbité.
Utekly dva roky. Mladá žena a vnučka teď bydlí se mnou. Ona studuje na večerní škole, chce se stát zdravotní sestrou, já hlídám malou, a jsme asi ta nejpodivnější, ale současně nejpevnější rodina v celé Ostravě. Syn se mnou pořád nemluví, ale alimenty platí poctivě advokát je neúprosný.
Včera, když jsem malé dával sunar, přišla ke mně, objala mě zezadu a pošeptala:
Děkuju, tati.
Tati.
A ptám se sám sebe: existuje větší dar, než získat dceru a vnučku, i když to znamená dočasně přijít o syna? Někdy rodinu netvoří ti, se kterými se narodíš, ale ti, které se rozhodneš chránit.
Příběh o zodpovědnosti, svědomí a překvapivé lásce.




