Osud se opakuje

Osud se opakuje

Zimní večer dorazil do Prahy dřív než jindy už kolem páté se snesla tma a pouliční lampy zalily ulice jemným žlutým světlem. U nás doma bylo útulno a teplo tlumené světlo lampy v obýváku vrhalo na stěny medové odlesky a nábytek vrhal dlouhé stíny do koutů pokoje. Na konferenčním stolku, hned u talířku s lineckými kolečky, stály dvě kouřící hrnky s čajem z hrnečků stoupala pára s vůní máty a medu, která naplňovala byt známým klidem. Za oknem vířily velké sněhové vločky, chvíli tančily na parapetu a pomalu přibývaly do bělavé peřiny.

Právě jsem skončil s chystáním na stůl schválně jsem vzal své oblíbené hrnky, hezky porovnal cukroví a zapálil malou svíčku s vůní vanilky, abych vytvořil ještě útulnější atmosféru. Zazvonil zvonek. Přes chodbu jsem spěchal otevřít ve dveřích stál Ondřej, lehce rozcuchaný a zčervenalý zimou.

Mrznul jsem jak pes, zamrmlal, když vcházel dovnitř a důkladně oklepával kabát od sněhu. Límec měl plný bílých vloček a na řasách mu ještě tál sníh. V takovým počasí jedině sedět doma, vážně.

A právě to děláme, pousmál jsem se a pomohl mu z kabátu. Pojď dál, s Denisou jsme se zrovna chystali na čaj. Tobě to taky bodne.

Vešli jsme do obýváku. Ondřej bez ostychu zamířil ke stolku, kde se natáhl po hrnku, pevně ho sevřel a nechal se blaženě zahřívat. Pára ho na chvíli obklopila a zavřel oči, snad aby si ten pocit vychutnal co nejvíc.

Tak co je tak důležitýho, že jsi přišel v pátek večer sem? To jste neměli jet s Ivanou a Tomáškem k vašim? ušklíbl jsem se s drobnou ironií v hlase, ale v očích jsem měl opravdovou zvědavost. Ondřej se napil a kývl čaj byl přesně podle jeho chuti.

Měli, ale nejel jsem, pousmál se neradostně a upil další hlt.

Chápu. Jak se má Ivana a Tomášek? zeptal jsem se a na chvíli mezi námi zavládlo ticho, jenže bylo poznat, že to všechno v pohodě” není.

Ondřej nervózně otáčel prázdný hrnek v rukách. Jeho pohled těkal po místnosti chvíli na knihovnu, pak na obraz, jindy zase na stůl. Nakonec si povzdechl a polohlasně pronesl:

Podal jsem žádost o rozvod.

Na chvíli jsem zkameněl. Můj hrnek se sotva znatelně zachvěl a na hladině čaje se udělala drobná vlna. Pátravě jsem se podíval na Ondřeje, jestli to myslí vážně.

Fakt? S Ivanou? nevěřícně jsem o půl tónu zvýšil hlas.

Mlčky přikývl, díval se ven do chumelenice, jako by tam někde byla odpověď.

Jo Poznal jsem jednu ženu. Adélku. S ní jsem konečně začal žít, fakt žít, rozumíš? Je jako světlo v okně

A jsi si jistý, že to není jen poblouznění? udržel jsem klidný tón, i když mi v hlase probleskla výčitka. Vždyť máte dítě! Tomáškovi jsou sotva dva. Co s ním bude? Vzpomeň si na svoje dětství!

Ondřej zvedl hlavu; v pohledu měl poprvé rozhodnost. Bylo jasné, že tohle dilema si v sobě dlouho přehrával.

Jsem. Já už nemůžu žít ve lži, každý ráno vstávat s pocitem, že musím něco předstírat. Tohle není život, je to zvyk, setrvačnost Ale s Adélou to je jiné. Chci se ráno probouzet, mám sny, cíle, něco, co dělám rád. A Tomáška neopustím. Nejsem jako můj táta.

Mlčel jsem a vybavil si staré časy. Školní dvorek, chladný podzimní den a my sedíme na lavici během přestávky. Tehdy mi Ondřej horlivě opakoval, že nebude nikdy jako jeho otec. Ten se prostě sebral a odešel, aniž by zkusil něco napravit! To já nikdy neudělám, tvrdil se zápalem, jaký mají jen kluci.

Tyhle věty mi v hlavě dohřmívaly teď, když proti mně neseděl kluk, ale dospělý chlap se sklopenýma očima.

Vzpomínáš, jak jsi tehdy říkal, že nikdy neuděláš stejnou chybu jako táta?

Okamžitě se napjal, sevřené pěsti ležely na koleni a bradu měl bojovně zdviženou.

Pamatuju. A co jako? obezřetně se zeptal, jako by čekal moralizování.

Děláš přesně to samé, Ondro. Opouštíš ženu a dítě.

Zprudka vyskočil z gauče, prošel pokoj a pak se ke mně otočil. V očích mu jiskřilo hněvem, zoufalstvím i touhou se obhájit.

Tohle je něco jiného! zvýšil hlas, ale hned se stáhl do klidnějšího tónu. Táta prostě zmizel. Beze slova, beze stopy. Já nic netajím. S Ivanou jsme si všechno vyříkali, nevypadávám, chci být Tomáškovi tátou i nadále Nemíním zmizet, mám plán, budu ho brát na víkendy. Rozhodně nebudu jako on!

Nespěchal jsem s odpovědí. Přel jsem dlaní po stole a po chvíli se mu zadíval do očí.

Opravdu tomu věříš? Myslíš, že Tomáškovi bude líp, když odejdeš čestně? Dětem je jedno, jestli jim dospělí vysvětlí důvody. Pro ně je hlavní, že táta už není doma, že už před spaním nečte a nehraje si. Tvoje upřímnost tu prázdnotu nahradí?

Ondřej na místě znehybněl, oči zabořil do koberce. Před očima mu patrně běžela minulost. Drobné bolestné střípky malý Ondřej v tenké bundě čeká po škole na mamku, která zdržuje v práci, pofukuje mu do tváře, ale on neodchází, aby mu neunikla. Pak scénka: třináctiletý v učebně, otočený zády k posmívajícím se spolužákům: A kde máš tátu? Copak zase nepřišel? Zatíná zuby, dívá se z okna, aby nebylo vidět slzy. Nakonec v šestnácti rozčileně mrští o stěnu levnou kytaru, kterou mu otec přinesl pozdě, už nepotřebnou, snaha o smíření nikam nevede; ozve se tlumená rána zvuk ztracených nadějí.

Vybavil jsem si, že mé dětství bylo jiné. Můj táta byl vždycky doma trpělivý, spolehlivý, na rybách, v dílně u kola nebo na třídních schůzkách. Věděl jsem, že mě má rád. Ondřej mi tehdy trošku záviděl a jen řekl: Tvůj táta je superhrdina. Já se zasmál: On mě prostě má rád.

Teprve časem Ondřej doopravdy pochopil, co ta věta znamená.

Teď, když mi seděl naproti v pokoji, viděl jsem, jak s ním vnitřně cloumá rozpor. Než stačil něco dodat, ujistil jsem se:

Nereaguješ stejně, jak on? Prostě to zabališ při první složitosti?

Zbledl, dlaně zatnul do pěstí a skoro šeptem se znovu zadíval do podlahy.

Snažil jsem se. Roky Ale pořád jsme sklouzávali do toho samého. Jako bychom oba uvízli v kruhu, kde už nejsou radost ani porozumění.

Naklonil jsem se blíž, hlas jsem zklidnil a ptal se:

A co jsi dělal? Kdy naposledy jsi Ivaně přinesl květiny jen tak? Nebo ji vytáhl do divadla, řekl jí, že jí to sluší? Kdy naposledy jsi ji jen tak objal?

Dost! vyhrkl, ostřeji než chtěl. Ty to máš snadný s ideální rodinou, tátou, manželkou. Ty nikdy nemusel řešit podobný kraviny!

V jeho tónu nebylo nepřátelství, spíš staré zklamání. Povzdechl jsem si a jemně pokračoval:

Není to o ideálu, ale o volbě. O tom, neudělat stejnou chybu jako někdo před tebou.

Otočil se, křečovitě sevřel kliku.

Ty víš prd, co znamená vyrůstat bez táty, cítit se zbytečný! Nechápeš mě!

Pomalu jsem vstal, neblížil jsem se postojem jsem chtěl ukázat, že nejde o hádku.

A proto bys měl chtít, aby Tomášek stejný pocit nezažil. Tvrdíš, že nejsi jako tvůj otec, ale zatím děláš totéž.

Ondřej zůstal stát ve dveřích, tvář pokřivená zmatkem, v pohledu bezradnost a úzkost.

Nechápete to, zašeptal.

Nechápu, že necháváš ženu s malým dítětem jen proto, že přišla jiná. Dlouze jsem vydechl. Tohle prostě nechci pochopit.

Tak si svoje rady nech! přetlačil mezi zuby a zabouchl za sebou dveře. Rána se rozlila po bytě jako dunivá ozvěna, chvíli bylo slyšet, jak se vše kolem na okamžik zastavilo.

Zůstal jsem stát, díval se na prázdné křeslo. Doufal jsem, že se Ondřej vrátí, ale nestalo se.

Sedl jsem na pohovku, promnul si čelo a zavřel na chvíli oči myšlenky se ale rozbíhaly jak voda na skle.

Za chvíli přišla Denisa. V teplém županu a s ručníkem na mokrých vlasech vešla do obýváku, pohled jí hned sjel na otevřené dveře a pak zpátky na mě.

Co se tu stalo? Slyšela jsem hádku, nadhodila jemně a usedla vedle mě.

Vzdychl jsem a vybíral slova. Celou pravdu jsem opakovat nechtěl bylo to příliš čerstvé a mnou cloumaly emoce.

Ondřej se rozvádí. Poznal novou ženu Rozhodl se odejít, špitl jsem, soustředěně hledě na stěnu.

Denisa zalapala po dechu, nevěřícně si položila dlaň na prsa.

Ale mají malého a Ivana? Vždyť vypadali tak šťastně, zamumlala. Vždyť jsme je viděli nedávno na oslavě byli jako rodina, co vše zvládne…

Právě. A teď opakuje to, co jeho táta. Ani si to neuvědomuje. Jako by se historie opakovala tentokrát s jeho jménem.

Denisa mlčela, přemýšlela. Nakonec tiše poznamenala:

Co když teď prostě jen ztratil orientaci? Lidi občas tápou, hledají změnu, neví, kde vlastně jsou. Možná mu připadá, že je to jediné řešení, a přitom jen utíká před skutečností.

Zadumaně jsem zakroutil hlavou.

Utíkat před životem jde, ale on ani nezkusil bojovat. Nepřizná si, že dělá přesně to, co nenáviděl. Kolikrát říkal, že nikdy nebude jako jeho táta. A teď? Nedokážu tomu uvěřit

Denisa mi položila dlaň na rameno. Neřekla už nic; pochopila, že teď nemá cenu mě utěšovat slovy. Jen seděla u mě, a to stačilo.

Za okny dál ticho, tikot hodin a padající sníh. Čistá Praha přikrytá bílou dekou a uvnitř v bytě ten podivný pokoj, kdy čas stojí

*****************************

Za týden jsme stáli s Denisou ve vchodě u Ivanina bytu. Venku chlad, vítr poháněl sníh ulicemi Karlína, Denisa držela jablečný štrůdl v pěkné krabici převázané stuhou decentní, ale upřímné gesto. Urovnal jsem si bundu, pohlédl na ženu, jestli je připravená, a zazvonil.

Z chodby se ozval lehký krok, dveře pootevřela Ivana, nečekala nás. V očích se jí mihl úžas.

Ahoj, Tomáši, Deniso vy? zarazila se.

Chtěli jsme vědět, jak se držíš, usmála se Denisa a natáhla krabici. Její hlas byl vřelý, prostý přetvářky. Můžeme dál?

Ivana chvíli váhala, prohlédla si nás spíš s rozpačitostí než nedůvěrou, pak kývla a pustila nás dovnitř.

Ano, jen pojďte…

Byt působil nezvykle tiše. Obvykle tady byl slyšet smích Tomáška, pohádky z televize, radostná atmosféra teď ticho vyplňovalo každé místo.

Je v školce, vysvětlila Ivana, když si Denisa všimla prázdnoty. Dnes byl v divadle, půjdu pro něj až za dvě hodiny.

Nechala nás usednout ke kuchyňskému stolu, automaticky postavila konvici, připravila hrnky, začala se zabývat maličkostmi, které jí pomáhaly držet se pohromadě.

Dáte si čaj?

Kývli jsme a já se opatrně zeptal:

Jak to zvládáš?

Pokrčila rameny, pohled upřený chvíli na hrnek, chvíli stranou k oknu.

Snažím se fungovat. Práce je nejlepší záchrana když člověk maká, myšlenky tolik neutíkají.

Na chvíli se nadechla a pak tiše dodala:

Tomášek ještě moc nechápe. Někdy se ptá po tátovi. Říkám, že je v práci, že nemůže. Nevím, jestli mi věří, ale zatím nepláče.

Neuniklo mi, jak se jí zachvěl hlas. Denisa bez váhání položila ruku na její tichá, upřímná podpora beze slov. Ivana její gesto přijala vděčně a v očích už jí stály slzy, které se ale nesnažila skrývat.

Děkujeme, zašeptala po chvíli. Nevěděla jsem, na koho se obrátit. Všechno přišlo najednou a kolem jako by bylo prázdno.

Ztěžka polkla a pokračovala:

Člověk má dojem, že přátel je plno, ale když jde do tuhého, skoro není komu zavolat…

Naklonil jsem se blíž:

Na nás, Ivano. Vždycky na nás. To se neprosí, prostě jsme tu kdykoliv budeš potřebovat.

Byla to slova prostá, bez patosu, přitom v nich byla všechna opora světa. Nechala slzám volný průchod, ale už to nebyly slzy zoufalství. Spíš úleva, že na tu tíhu najednou není sama.

Denisa ji lehce pohladila, sáhla po štrůdlu a dodala:

Štrůdl je jemně připálenej, ale snad ochutnáš. Ze všeho nejlepší je právě teď teplý čaj a sladké.

Ivana se usmála, v očích se jí objevil koutek nové síly. Sáhla po lžičce a to drobné gesto mi přišlo jako první známka toho, že se zvedá z prachu.

*****************************

O tři roky později byl v parku Na Vítkově krásný den. Po zelené trávě běhal pětiletý Tomášek v modré mikině a honil rudý míč. Jeho smích se nesl alejí, kolem procházející si ho všímali s úsměvy. Na lavičce seděla Denisa, kývala kočárkem s naší dcerkou a hladila ji po tvářičce, které sluníčko pohupovalo na lehoučkém kloboučku.

Seděl jsem vedle a pozoroval kluka. Jeho rozesmátý obličej mi z nějakého důvodu připadal blízký za ty roky jsem si na Tomáška až dojemně zvykl.

Už je tak velkej, podotkla Denisa se zalíbením v hlase. A energie na rozdávání!

Je to trochu malý živlík, přisvědčil jsem, když Tomášek s výkřikem prostřelil pomyslného brankáře a zvedl ruce v triumfu. Ivana to zvládá. Snaží se být tu vždy pro něho.

Denisa ztichla, její pohled zvážněl.

Ale je to pro ni těžký. Zvlášť když Ondřej zase nedorazí na Tomáškovy narozeniny, nebo odvolá víkend na poslední chvíli. Včera měl Tomáška vyzvednout v šest ráno SMS, že má prý moc práce.

Zamračil jsem se. Ty tři roky ukazovaly pořád stejné: Ondřej sliboval, kupoval dárky, domlouval plánované velké akce”, ale pak mizel. Někdy přišel nečekaně, naladil se na deset minut a zmizel s výmluvou, jinde se jen omluvil v půlce věty přes zprávu. Nikdy trvale, nikdy skutečně.

Mluvil jsem s ním, přiznal jsem, a připomínal mu, že dítě potřebuje hlavně rodiče, kteří jsou s ním. Říkal jsem, že Tomášek není hračka. Jenže on se brání, tvrdí, že je složité období.

Některým slohám trvá tři roky, zašeptala Denisa melancholicky. A Tomášek všechno chápe. Včera se Ivany zeptal: Mami, nemá mě táta už rád? Neměla k dalším slzám daleko.

Zatnul jsem ruce, potlačil vztek a pokračoval v pozorování. Dojalo mě, co kluk cítí v jeho letech by měl místo obav zažívat radost.

Ondřej už dál nechce čelit skutečnosti. Vždy zdůrazňoval, že nikdy nebude jako jeho otec a teď je vlastně úplně stejný.

Ano, potvrdila Denisa tiše. A ještě se vymlouvá.

V tu chvíli Tomášek přiběhl k nám, tváře červené a oči samý žár.

Strejdo Tomáši, koukej! Umím nový trik! zavýskl, a už zase pelášil po parku za svým míčem.

Denisa mi pohlédla do očí:

Díky tobě aspoň ví, že dospělý je nablízku, že tu někdo vždycky je. Pro něho jsi pevný bod.

Zatímco jsem sledoval, jak Tomášek vesele pobíhá, v duchu jsem si slíbil: Pokud Ondřej nechce být otcem, já to tomu klukovi vynahradím. Jeho příběh se nebude opakovat.

Slunce hřálo, Denisa kolébala kočárek, Tomášek smál, a v tom klidu a jednoduchosti mě napadlo děti nepotřebují dokonalé rodiče, ale někoho, kdo je opravdu nenechá samotné.

A to je ta největší odpovědnost, kterou v životě mám.

Rate article
DoN
Osud se opakuje