Já tě nenávidět neumím

Víš, ani nevím, jestli bych ti tohle dokázala říct osobně Tak si představ, jak jedu v taxíku po Praze, nervózně ochytávám lem rukávu a koukám ven z okýnka. Ulice, které jsem znala od dětství, letí za sklem přesně tady jsme s Radkem courali jako děti, plný smíchu a plánů do budoucnosti. Sedm let jsem tady ale nebyla. Sedm let!

“Hele, jsme tady,” ozve se řidič a vytrhne mě z myšlenek.

Zastavíme před naším starým panelákem na Žižkově. Automaticky kontroluju, jestli mám všechny věci, vytahuju z peněženky dvě stovky, platím a vystoupím ven. Dveře taxíku zapadnou a já na chvíli jen stojím a nadechuju se toho pražskýho vzduchu. Není to jako ten vzduch v Brně, kde teď bydlím. Tady každej pach i zvuk tahne vzpomínky jak starý fotky. Cítím posekanou trávu z blízkého parčíku, kousek dál chleba z pekárny na rohu a něco, co neumím pojmenovat jinak než domov. Zatluče mi srdce bolí to, ale současně je v tom i kousek radosti a strachu z toho, co mě čeká.

Oficiálně jsem přijela jen na pár dní kvůli mámě bylo potřeba vyřešit papíry na úřadě. A taky chtěla jsem si projít starý místa, jako bych si musela ověřit, že jsou pořád takový, jaký si je pamatuju. Ale jasně, hlavní důvod bylo, že zoufale jsem toužila vidět Radka. A kdo ví, možná bych tím konečně změnila svůj život?

Věděla jsem, že bydlí pořád tady někde. Ne že bych o něm vyzvídala, ale občas mi nějací známí nebo přes sociální sítě utrousili novinku má novou práci, povýšili ho, koupil si vlastní byt, přestěhoval k sobě mámu… pokaždý, když mi někdo něco o něm řekl, představila jsem si, jak vypadá teď, co asi dělá, o čem přemýšlí. Vzápětí jsem ty myšlenky ale odháněla pryč bála jsem se nechat je někde hlouběji, strach, že mě úplně pohltí.

****************

Druhý den jsem vyrazila do centra. Bez plánu prostě jsem chtěla dýchat pražský vzduch a vidět známá místa za denního světla, nasát ten ruch ulic, co byl kdysi mojí součástí. Procházela jsem se pomalu, okoukávala výlohy, přitom se mi občas na rtech objevil úsměv, když jsem narazila na něco dávno známého trafika, kde jsem kupovala časopisy, lavička ve Stromovce, kde jsme sedávaly s holkama po škole, kavárna, kde jsem poprvé pila cappuccino a málem ho vylila na novou halenku.

A najednou jsem ho viděla.

Radek prošel po druhé straně ulice. On mě neviděl, měl hlavu trochu skloněnou a vypadal zamyšleně. Na vteřinu jsem úplně ztuhla. Všechno se ve mně převrátilo tak rychle, že jsem málem přestala dýchat. Byl pořád stejný vysoký, ta jeho uvolněná chůze, co jsem si pamatovala z gymplu. Dokonce i účes měl naprosto stejný.

Neuvažovala jsem, prostě jsem vyrazila napříč ulicí, semafor bliknul žlutě, někde za mnou někdo zatroubil, ale já to sotva vnímala. Nohy mě nesly samy, srdce mi bušilo tak nahlas, že to musela slyšet celá Vinohradská.

“Radku!” zakřičela jsem, když jsem ho doběhla u knihkupectví.

Trochu mi selhal hlas vůbec jsem si neuvědomila, jak moc jsem nervózní. Otočil se a nic. Žádná radost, žádná zlost. Prostě nic.

Věro? řekl úplně v klidu, skoro bezbarvě.

Ten hlas klidný, bez emocí bodnul víc, než jsem čekala. Najednou to, co jsem v sobě držela sedm let, prorazilo na povrch. Oči se mi zalily slzami, chvěla se mi kolena a už jsem to prostě nedokázala držet.

Radku, já strašně se cítím jako největší pitomec, blekotala jsem. Vím, že nemám právo k tobě vůbec přijít, ale já rozvzlykala jsem se, slzy mi tekly po tváři a ani jsem se je nesnažila setřít. Já tě pořád miluju, miluju tě fakt celou tu dobu. Odpusť mi. Prosím, odpusť!

Bylo to splašený, pátý přes devátý ale to nejdůležitější ze mě prostě vypadlo. To, co jsem tolik let držela uvnitř.

Objala jsem ho a přitiskla tvář k jeho hrudi, jako bych tím mohla zvrátit čas a vrátit, co jsme ztratili. Najednou mě vůbec nezajímaly davy kolem, provoz, zvědavý pohledy kolemjdoucích jenom jeho tělo, jeho přítomnost a zoufalá naděje, že třeba obejme i on mě.

Neodstrčil mě hned. Na zlomek vteřiny jsem cítila, že trochu zaváhal ramena se mu uvolnila, ruce jako by se pohnuly, že mě snad přece jenom obejme zpátky. Na chvíli jsem se nadechla naděje třeba ještě není pozdě, třeba to jde zachránit, třeba i on ty roky na mě myslel

Pak to ale skončilo. Chytil mě za ramena a trochu rázněji než jemně mě od sebe odtáhl. Obličej klidný, bez výrazu, pohled tvrdý, skoro ledový. Už to nebyl ten kluk, se kterým jsem kdysi brečela smíchy a plánovala život stal se z něj někdo jiný, uzavřený dospělý člověk.

Ztrať se, zašeptal mi do ucha.

Řekl to potichu, tak odtažitě, že jsem pochopila pro něj jsem jen někdo cizí, nikdo.

Nenávidím tě, dodal za vteřinu, tentokrát s pohledem naplněným opovržením, který bych nejradši nikdy nezažila.

Otočil se a odcházel, aniž by se ohlédl. Zůstala jsem stát jak opařená. Všechno kolem jelo dál: lidi pospíchali, tramvaje cinkaly na kolejích, někde v dálce dětský smích Kolemjdoucí si mě možná prohlíželi, nechápali, proč stojím na ulici s lehce šíleným výrazem. Já ale nic nevnímala.

Jen jeho pomalu se vzdalující kroky a svoje trhané dýchání, které mě bolelo s každým nádechem. Každá vteřina byla nekonečná, v hlavě rezonovalo jediné: Tohle je konec. Opravdu definitivně.

Šourala jsem se domů jako tělo bez duše. Každý krok byl těžký, zažraná v představách a tom prázdným, co zbylo.

Doma jsem před mámou ani nehrála divadlo jen jsem prošla do pokoje, sedla ke kuchyňskému stolu a zírala z okna. Máma, když viděla moje slzy, neptala se, jen tiše vzdychla, šla postavit vodu na čaj a nechala mě v klidu. Ten známý zvuk varné konvice a vůně sypaného čaje mě na chvilku vrátila na zem.

Neodpustil mi, zašeptala jsem s hrnkem v ruce. Teplá pára mi šimrala tvář, ale skoro jsem to nevnímala. Držela jsem se hrnku, jako bych v něm hledala záchranu.

Máma si sedla vedle mě, pohladila mě po rameni. Ten dotek byl přesně takový jako v dětství, když jsem lezla domů s rozbitým kolenem nebo ubrečená kvůli hádce s kamarádkou. Najednou jsem si připadala zase maličká a slabá.

Vždyť jsi to tušila, že to dopadne takhle, řekla máma potichu, něžně, bez výčitek.

Věděla, přikývla jsem. Ale doufala jsem. Jsem blázen, co?

To není bláznovství, odporovala mírně. Ale musíš si to přiznat. Ty jsi Radka zlomila. Byla jsi pro něj všechno. A po tvém odchodu Věra, on byl jak pohádkový Kaj s kusem ledu v srdci.

Hluboce jsem vydechla a odložila hrnek. V hlavě mi nabíhaly vzpomínky těch sedmi let.

Tenkrát to všechno vypadalo jinak jednoduše. Bylo mi dvaadvacet to jsme si mysleli, že svět nám patří a stačí na cokoliv věřit. Radek byl ten pravý parťák a opora, nikdy nemluvil moc o pocitech, ale dalo se na něj spolehnout. Všechno řešil činy, nejen řečmi.

Měl ale jednu vadu aspoň já to za vadu tehdy považovala. Dělal na stavbě, dálkově studoval a snil o vlastním podnikání, ale to vyžadovalo čas. Já čekat už nechtěla.

Ne že bych toužila po luxusu, šlo mi hlavně o jistotu a stabilitu. Chtěla jsem vědět, že budu mít práci, byt, něco stálého. Ale s Radkem to byla nejistota brigády, studium, sny, které ještě nebyly realitou.

A pak mi strýc z Brna nabídl místo v jeho firmě. Necítila jsem nějaký vnitřní boj, prostě jsem tu šanci chňapla.

Byla za tím i druhá pravda, kterou jsem si dlouho nechtěla připustit. V té době se v mém životě objevil Jirka. Úspěšný podnikatel, skoro dvakrát starší, uměl se chovat v luxusních prostředích i oceňovat krásu všeho okolo včetně mě. Na první firemní akci si mě všimnul, bavil se se mnou, nabízel pomoc, poslouchal a lichotil, posílal květiny do kanceláře, zval mě do restaurací, na výstavy i do divadel. Kupoval šály, šperky, boty a ke každému dárku měl připravenou milou poznámku o tom, že mám právo na lepší život a nemám se spokojit s málem.

Zpočátku mi to bylo hloupé odmítala jsem, bylo mi to trapné, ale Jirka byl vytrvalý. Časem jsem se nechala hýčkat. Ten zářivý, nový svět mě pohltil večeře v restauracích, taxíky, nákupy bez ohlížení na ceny. A v tomhle všem jsem najednou zapomněla, že někdo v Praze na mě myslí. Ba co víc, začala jsem se na Radka dívat s mírným despektem, přesvědčovala jsem sebe i ostatní, že z něj nikdy nic nebude.

Když jsem jednou přijela zpět kvůli mámě, napadlo mě, že Radkovi musím ukázat, co jsem dokázala. Vzala jsem si novou kabelku, šaty od Jirky, zlatý prsten, všechno, co dělalo dojem. Vybrala jsem kavárnu na Národní, kam Radek občas zašel po práci.

S vymyšleným úsměvem jsem se naaranžovala ke stolu a okázale se smála tomu, co vyprávěl můj doprovod. Viděla jsem, jak Radek znejistěl když mě zahlédl. V jeho pohledu bylo všechno zmatení, bolest, výčitka. Já se ale nedala a jeho pohled unesla, jako by to znamenalo vítězství. Ukázala jsem ti, že jsem zvolila správně. Jsem teď někdo!

Ale jak Radek z kavárny odešel, nějak jsem to už nedokázala prožívat jako vítězství. Když jsem si pak přehrávala v hlavě jeho pohled, zůstal ve mně místo pocitu uznání pocit prázdnoty.

****************

Po čase se iluze štěstí s Jirkou rozpadla. Dřív mi připadal jako princ na bílém koni, teď už jsem vnímala, jak se mění. Nejdřív to byly maličkosti z jeho strany chladná slova, čím dál méně pozorností, ostré poznámky na moji adresu: Měla bys přibrzdit, to oblečení už není co bývalo, nebo Možná bys neměla tolik vysedávat s těmi svými kamarádkami z Prahy?. Začal mizet na víc dní, nechával mě samotnou v pronajatém bytě. Večer jsem zůstávala sama, dívala se z okna nebo jen mlčky seděla v kuchyni, aniž by mi někdo chyběl kromě Radka.

Sama sobě jsem tvrdila, že ho omlouvám má hodně práce, má stres a podobné výmluvy. Ale pravda je, že mě měl jako další pěknou ozdobu, co rychle omrzí. Tvářila jsem se, že mi stačí drahé šaty a jistota, ale přestalo to být skutečné.

Postupně jsem zjistila, že všechno to pozlátko je mi cizí. Šaty visely ve skříni, šperky ležely v krabičce, restaurace mi začaly připadat fádní, vonné parfémy spíš otravovaly než těšily.

Čím dál častěji jsem přemýšlela co kdyby jenže jsem ten tah na minulost vždy rychle utnula. V těch tichých večerech v cizím bytě jsem pomalu připustila, že moje přání po jistotě a stabilitě byly nakonec plané. Jaký je smysl krásného života, když ho nemáš s kým sdílet?

Ve vzpomínkách se mi pořád vracel Radek: jeho ruce, co byly od práce drsné, ale hřály, jeho tichý úsměv, jeho prostá důvěra, že spolu dokážeme cokoli. A v těch pomalých chvílích mi došlo, že jeho plány byly víc skutečné než všechny moje lesklé přeludy.

************************

Třetí den návštěvy jsem šla do parku na Letné, na místo, kde jsme spolu často sedávali. Lavička pod kaštanem tehdy tam padaly listy a Radek povídal: Víš, chtěl bych jednou mít vlastní dům, s velkýma oknama, kam ráno svítí slunce. A v tom domě aby bylo vždycky světlo a pohoda. Tehdy jsem to brala jako naivní plán. Dnes už to zní spíš jako vzpomínka na to, co jsem ztratila.

Zastavila jsem se a vdechla čerstvý vzduch, abych se trochu srovnala. V tu chvíli jsem uslyšela známý hlas:

Věro?

Otočím se a naproti mně stojí Michal společný kamarád s Radkem. Mile se na mě usměje, vypadá překvapeně, ale zároveň rád.

Nevěřil bych, že tě potkám v Praze, zazubí se. Jak se máš?

Na chvíli nevím, co říct. Chtěla bych vypadat nad věcí, ale hlas se mi třese, i když se tvářím, že to zvládám.

Jo, dobrý, vyloudím úsměv. Jsem tady na pár dní za mámou.

Přikývne a nevyptává se. Spíš pohne hlavou k lavičkám.

Posadíme se? Právě mám čas na procházku.

Šli jsme pomalu vedle sebe, Michal vyprávěl klasické historky ze zaměstnání, z města, co se za tu dobu změnilo. Za jeho hlasu se mi trochu lépe dýchalo, jako by se na chvíli vrátil duch dětství.

Po chvíli ticha, nenásilně, se zeptá:

Viděla ses s Radkem?

Sklopím oči, dívám se na listí všude kolem. Včerejší setkání se mi rozběhne znovu v hlavě, ten jeho tvrdý pohled, ty dvě ostré věty. Nakonec pošeptám:

Jo, včera.

A? nechá otázku ve vzduchu.

Nechce mě už ani znát, vydechnu. Nenávidí mě.

Michal si povzdechne, sedne si, opře se a zadívá do dáli. Nějakou chvíli mlčí, pak tiše řekne:

On byl dlouho rozhozenej. Zmizela jsi mu beze slova, bez vysvětlení, nic. To fakt bolelo, chápeš?

Svírám si ruce v klíně a cítím, jak se mi stahuje žaludek. Věděla jsem to, ale slyšet to nahlas od druhého je jiný kafe.

Vím, hlesnu. Je to moje vina.

Michal mě negriluje, nenutí mě k vysvětlování. Klidně pokračuje:

Zkoušel se odmilovat. Nějakou dobu se dokonce s někým vídal, ale nešlo to. Po tobě už to nešlo. A pak tvoje velkolepý předvádění loni v kavárně Měl jsem strach, že už se z toho nedostane.

Přikývnu, v duchu si představuju, jak se Radek snaží žít dál, jak se přemlouvá nemyslet na mě, jak se mu vždycky stáhne srdce při známém hlasu A bolelo mě to ještě víc. Ne, že kvůli mně trpěl, ale že já za tu bolest můžu.

To jsem nevěděla já si fakt myslela, že dělám správnou věc. Potřebovala jsem stabilitu.

Michal mě neposuzuje. Jen tam sedí se mnou, vyčkává, klid parkového podzimu a dětský smích někde v dálce nás tiše obepínal.

Svírala jsem ruce, slzy mě znovu doháněly. Cítila jsem, že už to nejde změnit, že čas nevrátím, že bolest zůstává.

Nechci po něm odpuštění, zamumlám. Jen aby věděl, že toho lituju, každý den, každičká minuta mě to dohání. Pořád si přehrávám, co jsem mohla mít a co jsem vlastní hloupostí ztratila.

Michal se na mě podíval upřímně, beze slov podpory i výčitek. A nakonec, skoro šeptem, řekl:

Asi to vědět nepotřebuje. Nech ho žít. Nevracej se, nepřipomínej to dál. On tě nějak překonal. Ale včera no, volal mi večer, byl docela na šrot. To dlouho nebyl. Nedělej mu to už.

Zatnula jsem zuby, mlčela. Věděla jsem, že má pravdu. Můj návrat mu jen rozryl staré rány, které právě začaly trochu zacelovat. Chtěla jsem napravit minulost, ale dělala jsem vše ještě horší

**********************

Večer jsem seděla u okna v mámině bytě. Venku už svítily lampy, Praha pulzovala tisíci světel, ale mně bylo všechno jedno. V hlavě pořád běhaly dokola kdyby. Představovala jsem si, jaké by to bylo, kdybych tehdy zůstala první nájemní byt, Radkovo podnikání, společný radosti, společné starosti. Kolik šťastných chvil jsem prošvihla a kolik něhy odepřela sama sobě Minulost už nezměním, a nikdy to nebylo tak jasné.

Druhý den jsem balila zpátky na Moravu. Pomalu, bez spěchu, jako bych chtěla oddálit nevyhnutelné loučení. Máma mě sledovala ve dveřích, v očích jen tichý smutek.

Dávej na sebe pozor, řekla, když jsem už brala kufr do ruky.

Políbila jsem ji na tvář, ještě jednou nasála vůni jejího bytu, pak jsem vyšla ven.

Na Hlaváku jsem koupila lístek do Brna potřebovala jsem čas přemýšlet. Dva dny ve vlaku mezi cizíma třeba pomůžou srovnat myšlenky.

Vlak se rozjel, pohupoval se a já sledovala z okna, jak mizí pražské domy: okna s květináči, dětská hřiště, malá pekařství Všechno tak obyčejné, ale teď vzdálené desítky let.

Někde tam ve městě zůstal člověk, kterého jsem nikdy nepřestala milovat. Člověk, co se uměl smát i postarat, pracovat i obejmout. Člověku jsem nedala možnost pochopit, proč jsem zmizela ani šanci na rozloučení. Teď už byl navždy pryč. Taková je realita.

*********************

Uběhlo půl roku. Jsou dny, kdy chodím do práce, dávám si s kamarádkama kávu, žiju. Všechno navenek jak dřív. Ale uvnitř už nejsem stejná nepřetvařuju se, neprchám od minulosti, přijímám ji. Naučila jsem se ráno vstát s tím, že život jde dál. Vím, že jsem udělala chybu, kterou už nenapravím. A tomu přijímání je zvláštní úleva žádné štěstí, ale dýchá se mi lépe.

Jednou večer, když jsem krájela zeleninu k večeři, zapípala mi SMSka. Umyla jsem si ruce, otevřela mobil a vidím neznámé číslo. Jediná věta na displeji: Nenávidět tě nedokážu. Ale odpustit zatím taky ne.

Na chvíli mě to úplně zastavilo. Chytila jsem mobil, přitiskla k sobě, srdce mi poskočilo. Pomalu jsem sklouzla na podlahu a pevně přitiskla telefon k hrudi.

Nevím, co to znamená. Netuším, jestli je to cesta zpátky, nebo už poslední rozloučení. Ale poprvé za dlouhou dobu mám aspoň kousíček naděje, tenounkou nitku mezi mnou a Radkem. Někdo tam v Praze na mě myslí. Někdo se rozhodl dát mi vědět a možná úplně zavřené dveře přece jen nejsou.

Roztřeseně jsem se usmála přes slzy. Možná to není konec. Možná si jednou řekneme věci v klidu, bez obviňování, bez omluv a bez výčitek. Možná někdy najdeme slova, co nás oba posunou dál spolu, nebo každý zvlášť, ale už bez mlčení.

A do té doby mi úplně stačí vědomí, že tam pořád někde je on. Že nejsem jen zmizelý omyl, ale kousek jeho života.

A asi je to zatím vlastně dost.

Rate article
DoN
Já tě nenávidět neumím