Platím oslavu patnáctých narozenin své nevlastní dcery a její otec se vrací ke své bývalé ženě.
Deset let.
Deset let vychovávám tohle dítě, jako by bylo moje vlastní.
Přebalovala jsem ji, když byla malá. Vodila jsem ji každý týden na kroužky. Pomáhala jí s učením, trpělivě ji učila, jak pečovat sama o sebe, držela ji v náručí, když poznala své první zklamání.
Říkala mi mami.
Ne tatínkova žena.
Ne macecha.
Prostě: mami.
Na její patnácté narozeniny jsem chystala oslavu už od zimy. Pronajala jsem hezký sál v Praze, nechala jí ušít šaty, domluvila hudbu a občerstvení pro spoustu hostů. Utratila jsem veškeré úspory, ale byla jsem přesvědčená, že to za to stojí.
Tohle je moje dítě.
Aspoň jsem si to myslela.
Tři týdny před oslavou se najednou objevila její biologická matka. Žena, která roky nebyla přítomná bez telefonátu, podpory, jakoby nebyla. Najednou stojí v mém bytě, roztřesená, s tím, že chce všechno napravit a začít znovu.
Měla jsem tušit, že něco není v pořádku.
Ale věřila jsem jí.
V den oslavy přijdu do sálu brzy ráno, abych ještě zkontrolovala poslední detaily. Všechno je perfektní výzdoba hotová, stoly nazdobené, dort připravený. Zrovna kontroluju židle, když mi někdo poklepe na rameno.
Řeknou mi, že mám odejít.
Že teď je to rodinná záležitost.
Že pro mě tu není místo.
Pokoušela jsem se vysvětlit, že jsem to byla já, kdo ji vychoval.
Že já všechno zaplatila.
Ale nic z toho nemělo váhu.
Muž, se kterým jsem roky sdílela svůj život, jen pronesl, že tak je to pro dceru nejlepší.
Neplakala jsem. Nekřičela jsem. Prostě jsem odešla.
Ten večer, když balím věci do krabic, zazvoní zvonek. Je už pozdě.
Otevřu dveře.
Stojí tam ona v těch krásných šatech, uplakaná, vyčerpaná.
Odešla jsem, řekla mi. Nemohla jsem tam bez tebe být.
Chtěla jsem jí říct, že má být se svými rodiči, ale ona mě jen objala a zašeptala:
Ty jsi moje máma. Ty znáš všechno o mně. Byla jsi vždycky se mnou.
Pevně jsem ji přivinula k sobě.
Vyprávěla, že když na oslavě děkovali rodině, ptala se, kde jsem. Řekli jí, že jsem si to rozmyslela a nepřišla.
Tak všem řekla pravdu přímo tam.
A odešla.
A zůstala u mě.
Do noci jsme se dívaly na filmy, jedly pizzu a povídaly si. Poprvé po dlouhé době jsem cítila klid.
Druhý den přišlo plno telefonátů. Ani na jeden jsem neodpověděla.
O pár měsíců později bylo všechno oficiálně ukončeno. Začínám znovu.
Ona pokračuje ve studiu a rozhodla se zůstat se mnou.
Šaty má pořád ve skříni.
Abych nezapomněla na den, kdy jsem si vybrala svou opravdovou rodinu, říká.
A někdy se ptám sama sebe:
Kdo vlastně koho v ten den opustil?




