Dveře trolejbusu se zavřely jako harmonika a do nočního chladu uniklo teplo z vnitřku, hned se s ním vyvalila i pára. Parta pěti rozjařených kluků vtrhla dovnitř a dělala pořádný rámus čvachtali špinavýma podrážkama, kopali do schodků, do tyčí i do nohou unavených cestujících.
Nikdo z těch jednotlivců, co je svedl dohromady jediný noční spoj přes Prahu, neměl sílu způsobit halasící partě poznámku. Kluci byli už pěkně pod parou a s tou divokou jiskrou v očích se překřikovali, kdo má větší štěstí v lásce a kam a za co. Samý sprostý vtípek, smích a neustálé cinkání lahváči. Celá partička se usadila v zadní části trolejbusu, otevřeli si piva a začali si ťukat každým dalším záchvatem smíchu.
Stroj hlučně zahuhlal, dveře zasyčely, harmonika se narovnala a trolejbus se kolíbal pryč od zastávky Hlavní nádraží. Mimo nově nastoupivších bylo uvnitř sotva deset lidí, i s průvodčí. Ta se zvedla, v ruce pořádně zaťaté stvrzenky k lístkům, a zamířila pomalu k těm výrostkům.
Kluci, jízdenky, platí se, promluvila unaveně žena, která vypadala, že její brýle zažily ještě federální dvacetihaléře.
Mám OpenCard! zablekotal jeden.
Já taky!
A já mám Lítačku! volal další, očividně nejmladší, co sotva vypadal na osmnáct. Pod nosem mu rašilo první chmýří a vypadalo to, že v partě hlasitostí dohání ostych.
Ukažte mi je, odpověděla průvodčí suše, rozhodně nebudila dojem, že by je chtěla litovat.
No ukažte vy ty svoje jízdenky, paní! vyšpulil se jeden, co si s pivem zřejmě splašil i ego.
Já jsem průvodčí, to předkládat nemusím, zachovala ledový klid paní ve služebáku.
A já jsem elektrikář, tak to taky nemusím platit za proud? chytil se další, u kterého už bylo dno PETky víc lepkavé než suché a smrděl pivem krok před dveřma.
Tak anebo platíte, nebo vystupujete, sekla to rázně.
Jak naschvál, trolejbus zastavil. Všichni ostatní cestující vystoupili, rozprchli se do tmy.
Říkali jsme přeci, že máme lítačky, paninko! vyprsil se ten mladší, tentokrát už o trochu tišším hlasem.
Valéro, jedeme na základnu, křikla průvodčí směrem k řidiči.
No jasně, Valéro, jedeme na základnu, smáli se kluci a dělali přehnaně, jak utírají neviditelné slzy.
Dveře se znovu zavřely, trolejbus odjel, otočil se a najížděl na obchvat. Ještě chvilku si kluci dělali srandu, ale jakmile se vůz rozjel kamsi, kde tramvajová trolej nikdy nebyla, jeden se zamyslel:
Hele, jak se mohl trolejbus tady uprostřed otočit, když musí jet pod drátama? Ale ostatní jen pokrčili rameny a pustili to z hlavy.
Trolejbus nabíral obrátky, hučel a k jejich překvapení dojížděl auta. Světla uvnitř pohasla, některá úplně zhasla jedinou záři poskytovaly reklamy z ulic a lampy. Průvodčí už neřekla ani slovo, nehnula se z místa. Zastávky byly fuč.
Hej! Kam nás to vezete? zavolal jeden z party, už o poznání méně vtipkující.
Mlčení.
Stop, tady chceme vystoupit! zkoušel to další už pěkně slabě, v hlasu lehký třas.
Žena si jich nevšímala.
Za městem už jeli po temné okresce, v trolejbusu tma, jen v kabině Valéra něco poblikávalo. Kluci zoufale vytáhli mobily bez signálu, internet vyžadoval aktualizaci.
Jakmile se vyjelo na pole, jeden začal vyhrožovat: Víte vůbec, kdo jsem? Neobjeví-li se zítra ve firmě, čeká vás starobní důchod až do smrti!
Obrázkem vtipu zhasly i přední světla.
Pani průvodčí, prosím, já musím na maturitu, pusťte mě ven, žadonil nejmíň odrostlý člen party.
Trolejbus řval do tmy, jeli jako o závod. Kluci už byli střízliví, třásli se zimou a strachem, vzpomínali na kurzy přežití ne v terénu, ale v městským spojení. Snažili se otevřít dveře, třískali lahváčema do skel, alespoň rozbít okno, ale nic.
Konečně vytáhli první bankovky Tady, nepotřebuju zpátky! Prosím, vraťte nás do Prahy!
Průvodčí se ani nehnula. Trolejbus pohltily prosby o odpuštění, výčitky, slzy, až nakonec zastavil u obřího temného jezera.
Kde to jsme? šeptali zlomeně.
To je konečná, tady nás utopí, rozvzlykal se ten s chmýřím pod nosem.
Hele, Honzo, umíš řídit trolejbus? Co kdybychom je vyřadili? zkusil někdo s potutelnou nadějí, ale Honza jen zavrtěl hlavou.
Najednou se otevřely přední dveře. Průvodčí vystoupila, v měsíčním světle bylo vidět siluetu, jak proběhla k Valérovi do kabiny. Zahlédli, že v ruce drží podlouhlý předmět.
A je to… Zastřelí nás a pak hodí do jezera, zafňukal elektrikář a ostatní už neměli slov.
Rozsvítila se světla v trolejbusu a průvodčí, dupajíc po podlaze, vplula zpátky do vozu. V jedné ruce držela kýbl, v druhé dlouhou smetákovou násadu.
Až budete mít umyté stěny, zaculila se, dostanete hadry a půjdete na sedačky a podlahu. Až bude čisté, jedeme domů, jasné? Všem bylo najednou jedno, že právě dřou zdarma.
Nikdo ani nemukl, jen kývali.
Noc byla sakra dlouhá. Rozdělili se: dva tahali vodu, jeden vyměňoval hadry, zbytek odnášel špinavý kýbl do jakési obrovské bečky, která, bůhví odkud, už napůl plná vody. Nejspíš sem tenhle trolejbus zajížděl pravidelněji, než by čekali…
Když vyšlo slunce, nebylo co dodělat skla zářila, sedačky voněly a všichni byli bez výjimky střízliví a zadumaní. Průvodčí jim cvakla zpáteční jízdenky a trolejbus vyrazil zpět do města. Noční rebelové vystupovali jeden po druhém na svých zastávkách. Vůz pak najel na svůj hlavní denní okruh a byl připravený přivítat novou partu cestujících během dalšího rozbřesku.




