Hele, musím ti něco povyprávět. Pořád mám v živé paměti, jak jsem tehdy ráno zakřičela z okna: Mami, co tu děláš tak brzy? Vždyť úplně zmrzneš! Mamka se otočila, zamávala na mě lopatou a povídá: Pro vás, lenochy, to tady makám! A pak, sotva druhý den… už s námi nebyla.
Ani teď nedokážu jen tak projít kolem našeho dvora. Jakmile zahlédnu tu úzkou cestičku od branky ke vchodu, sevře se mi srdce tak, že mám pocit, jako by mi ho někdo stisknul v dlani. Právě druhého ledna jsem tam udělala tu fotku… Jen jsem šla kolem, zahlédla ty stopy ve sněhu a najednou jsem stála, fotila si je, aniž bych věděla proč. Dnes mám to jediné, co mi z těch dnů zbylo…
Silvestra jsme slavili zcela klasicky celá rodina doma. Mamka vstávala už třicátého prvního brzo ráno. Probudila mě vůně smažených karbanátků a její hlas: Aničko, vstávej! Potřebuju pomoct s bramborovým salátem, jinak nám zase táta všechny ingredience sní ještě než to zamícháme!
Sešla jsem dolů ještě v pyžamu, rozcuchaná jak strašidlo, a máma stála u sporáku ve svém nejoblíbenějším zástěře s broskvemi, tu jsem jí přece koupila ještě jako školačka. Smála se, tváře měla červené od plotny. Mami, nechej mě aspoň vypít kafe, zakňourala jsem.
Kafe až potom! Nejdřív bramborák a salát! smála se a podala mi mísu s vařenou zeleninou. Krájej na co nejmenší, ne jak minule kostky velikosti pěstí, pff.
Krájely jsme a u toho drbaly o všem možném. Povídala mi, jak slavily Nový rok za jejího dětství žádné cizokrajné saláty, jen bábin slavný sledě pod dečkou a mandarinky, co přinesl děda domů bůhvíodkud. Pak přišel táta s obrovským smrkem skoro až ke stropu.
No ženy, koukejte, jakou krásku jsem vám přitáhl! volal hrdě ode dveří. Tati, ty jsi pokácel celý les? smála jsem se.
Máma kroutila hlavou: Krásné, to jo, ale kam ji zas dáme? Naštěstí jsme loni měli menší, tohle je hotové monstrum!
Stejně nám ale pomáhala strojit stromeček. Ségra Kačenka rozmotávala světýlka, vytahovaly jsme staré ozdoby. A mamka vzala do ruky toho skleněného andílka a potichu mi řekla: Tohleho jsem ti koupila na tvé první Vánoce. Pamatuješ? Jasně že pamatuju, mami, zalhala jsem, kývla, jen aby měla radost. Ona pak úplně zářila.
Brácha přijel až navečer, tradičně s velkým haló samé tašky, dárky, nějaké to pití. Mami, letos mám fakt výborné šampaňské! Ne jak ta kyselá břečka minule. No hlavně abyste to nepřepískli, synku, smála se, objala ho a pokračovala v práci.
O půlnoci jsme šli ven na dvůr. Táta s bráchou vypouštěli rachejtle, Kačka výskala a mamka mě objímala kolem ramen: Podívej, Aničko, jaká to nádhera. Život je krásný, viď. Stiskla jsem ji: S tebou je ten nejlepší, mami.
Pili jsme šampíčko z jedné lahve, smáli se a zapomněli na všechno ostatní, když rachejtle málem trefila sousedův kurník. Mamka pak, trochu v náladě, v pěkných modrých bačkorách tancovala na Půjdem spolu do Betléma a táta ji zvedl do náruče smáli jsme se do slz.
Na Nový rok jsme akorát polehávali, mamka vařila tentokrát knedlíčkovou polévku a tlačenku. Mami, vždyť jsme jak balónky! naříkala jsem. Neboj, všechno sníte. Nový rok se má slavit celý týden! mávla rukou.
Druhého ledna byla zase vzhůru brzoučko. Slyším prásknout dveře, podívám se z okna a ona už s lopatou rýpe sníh před vchodem v tom svém starém šedém péřáku, šátek na hlavě, přesně tak, jak to měla ráda. Od branky ke dveřím vyšlapaná úzká cestička, sníh přeházený k okapům. Křikla jsem: Mami, co tam děláš tak brzy? Mrzneš!
Obrátila se, zamávala: Jinak zas po kolena navátí, bačkory plné sněhu až do jara! Dej vodu na čaj!
Jen jsem se usmála a šla pustit konvici. Za půl hodiny přišla, tváře ještě červenější, lesk v očích. Hotovo, teď je to jak má být! sedla si, nalila kávu. Pěkně jsem to smetla, viď? Pěkně, mami. Děkuju.
To bylo naposledy, co jsem slyšela její radostný hlas.
Třetího ledna ráno řekla potichu: Holky, něco mě píchá na hrudi. Není to moc, jen takový tlak… Hned mě zamrazilo. Mami, zavolám sanitku, jo? Ale prosím tě, Aničko, jen unavená jsem, tolik jsem běhala, smažila, uklízela, přejde to.
Lehla si na gauč, s Kačkou jsme seděly vedle ní. Táta vyrazil do lékárny. Mamka ještě vtipkovala: Nedělejte ze mě umírající babku! Já ještě všechny přežiju. A pak… najednou zbledla, chytila se za hruď a šeptala: Je mi nějak zle… Hrozně zle…
Okamžitě jsme zavolaly záchranku. Držela jsem ji za ruku a šeptala: Maminko, vydrž prosím, doktorka už jede, bude to dobré… Jen se na mě zadívala a téměř neslyšně řekla: Aničko vás všechny tolik miluju Nechci pryč. Doktoři přijeli rychle ale bylo pozdě. Silný infarkt, trvalo to jen minuty.
Seděla jsem v předsíni na zemi a brečela. Ještě včera tancovala, smála se… a dneska tohle. Nohy mě sotva nesly, šla jsem ven. Sníh skoro nepadal. Zůstaly po ní ty stopy drobné, rovné a pravidelné, přesně takové, jaké vždy vyšlapávala. Stála jsem tam, dívala se strašně dlouho a v hlavě mi běželo: Jak je možné, že včera tu chodila, zanechávala stopy, a teď není? Pořád tu jsou ty její stopy, ale ona už ne…
Přišlo mi, jako by právě druhého ledna prošla tou cestičkou naposled pro nás, abychom mohli jít po ní dál i bez její přítomnosti. Nechala jsem stopy ležet, nechtěla jsem, aby je někdo zametal. Všem jsem to zakázala. Nechť zůstanou, dokud je sám sníh nezakryje navždy.
To poslední, co pro nás mamka udělala. Její péče prosvítala i tehdá, když už tu nebyla. Za pár dní napadlo spoustu čerstvého sněhu.
Mám pořád tu fotku posledních maminčiných stop. Každoročně, třetího ledna, si ji znovu prohlížím a dívám se z okna na prázdnou cestičku ke dveřím. A tak moc, až to bolí, vím a cítím tam pod tím sněhem, pod těmi vrstvami bílé, zůstaly nadosmrti poslední kroky mé mamky. Stále po nich v duchu jdu…




