Vím, že hodně mužů se mnou nebude souhlasit, ale po všem, co jsem zažil, už nevěřím v „konečnou změnu“.

Vím, že mnoho mužů by se mnou nesouhlasilo, ale po všem, co jsem prožila, už nevěřím na definitivní změnu. Pokud muž jednou zradí, může se chvíli ovládat, může slibovat, může se snažit být bezchybný, ale dříve nebo později zase uklouzne. Naučila jsem se to bolestivou cestou.

Poprvé mi byl nevěrný ještě za dob, kdy jsme spolu chodili. Byli jsme spolu téměř dva roky. Dozvěděla jsem se to, protože mi doma zazvonil telefon a nějaká dívka mi to přímo pověděla. Když jsem ho pak s pláčem a zoufalstvím konfrontovala, dušoval se, že to byla chyba, jenom nevinný flirt, že prý k ničemu nedošlo. Byla jsem zamilovaná, mladá, plná nadějí. Uvěřila jsem mu. Odpustila jsem mu. Pokračovali jsme, jako by se nic nestalo.

Po třech letech jsme už byli manželé. Měli jsme svůj byt v Praze, společné plány, společné sny. Druhá nevěra byla horší nebyla to pomluva, byla to paralelní vztah, který trval celé měsíce. Našla jsem skryté zprávy, pozdní příchody domů, převody peněz na účty, které jsem neznala. Když jsem ho postavila před pravdu, už nemohl popřít nic. Přiznal, že byl zmatený, že ho unavovala rutina, že prý potřeboval znovu pocítit touhu. Zase plakal, zase sliboval. Zase jsem mu odpustila.

Pak jsme žili dalších osm let na oko v klidu. Nakupovali jsme spolu na Václaváku, jezdili na výlety do Českého ráje, scházeli jsme se s rodinou. Myslela jsem, že vyrostl, že pochopil svou chybu. Ale začala jsem vnímat drobnosti pohledy po jiných ženách, dvojsmyslné poznámky, jeho Facebook plný modelek a kamarádek, chaty, které bleskově zavíral, kdykoli jsem se přiblížila. Raději jsem to přehlížela, nechtěla jsem se ptát, nechtěla narušit klid.

Třetí rána přišla tak, že už jsem nic neodhalila sama. Jednoho večera přišel domů Jaroslav neklidný, s provinilým pohledem. Řekl mi: Osm let jsem to v sobě dusil. Držel jsem se. Byl jsem vzorný. Ale už to dál nešlo. Přiznal mi, že několik týdnů chodí s jinou ženou. Prý s ní znovu ožil, pokušení prý nikdy nezmizelo, jen čekalo na příležitost.

Tentokrát jsem už neplakala. Mlčela jsem, dlouze se na něj dívala. Cítila jsem jen únavu. Únavu z odpuštění, z výmluv, z těch recyklovaných slibů. Zeptala jsem se ho, zda mě měl vůbec na mysli, když to udělal znovu. Odpověděl, že ano ale chuť prý byla silnější.

A tehdy mi došlo cosi krutého: on se nezměnil, jen se naučil lépe skrývat. A já jsem se naučila čekat. On nebyl věrný jen trpělivý.

Tu noc jsem si zabalila pár věcí a odešla. Protože on odejít nechtěl. Nedělala jsem scény, nekřičela jsem, ani jsem ho neprosila. Odejít jsem dokázala s podivným klidem tím klidem, kdy už není co zachraňovat. Nevzala jsem si žádný nábytek, žádné upomínky. Odnesla jsem si jen svou hrdost.

Dnes, když slyším ženu říct on se kvůli mně změnil, vybaví se mi můj příběh. Muži dokážou nějakou dobu vydržet, můžou se roky tvářit jako ideální, ale když je kořen prohnilý, dřív nebo později se všechno zřítí.

Rate article
DoN
Vím, že hodně mužů se mnou nebude souhlasit, ale po všem, co jsem zažil, už nevěřím v „konečnou změnu“.