Bylo mi 19 let, když jsem odešla z domova. Nebyl to hezký odchod, spíš nepříjemná hádka. Řekla jsem …

Je mi právě devatenáct, když odcházím z domu. Není to klidný odchod, provází ho hádka, která mě bolí ještě teď. Říkám mámě, že chci studovat veřejnou správu, protože nechci strávit celý život praním a uklízením cizích domácností jako ona. Rozkřičí se na mě, že nemám nárok snít tak vysoko, že bych měla držet hubu, že ženy v naší rodině vždy žily stejně a že já nebudu výjimka. Ten den balím pár věcí a odcházím přespat k kamarádce.

První měsíce jsou utrpení. Spím na nafukovací matraci v obýváku, pracuji na směny jako uklízečka kanceláří a večer se učím. Nikdo mi nedá nic zadarmo. Máma mi nepomáhá s dopravou, rozkopírováním materiálů ani s jediným talířem jídla. Volám jí a ona mi chladně řekne: Ty jsi chtěla odejít, tak se starej sama.

Ve dvaceti jedna dokončím sama obor veřejná správa. Na promoce jdu úplně sama. Nikdo mi netleská, nikdo mě nefotí. Pak nastoupím do svého prvního zaměstnání v malém podniku, plat je nízký, ale je to moje práce. Začínám platit nájem, kupovat si věci, vstávám každé ráno bez závislosti na komkoliv. Máma mezitím vypráví známým, že jsem odešla z tvrdohlavosti a že nejspíš střídám práce kvůli pýše.

Roky plynou. Dospívám, tvrdnu, přestávám jí volat. Už jí neříkám o svých starostech. Naučím se oslavy trávit sama, plakat sama, řešit vše sama. Když získám lepší práci a výplata je vyšší, neoznámím jí to. Ani když si poprvé pronajmu vlastní byt také ne. Ona ví jen to základní: že jsem naživu.

Před pár dny, teď mi je sedmadvacet, sedím v práci, když vidím její jméno na displeji telefonu. Váhám, jestli zvednout. Když jí zpětně volám, slyším nejdřív pláč. Oznámí mi, že je v nemocnici, že jí zjistili vážný zdravotní problém a že nedávno, když seděla sama na lavičce, si uvědomila, co mi všechno způsobila. Řekne: Dcero, selhala jsem jako máma. Nechala jsem tě odejít právě tehdy, když jsi mě nejvíc potřebovala. Přiměla jsem tě cítit se malá.

Mlčím. Ptám se, proč až teď. Proč ne tenkrát, když jsem spala na matraci na podlaze. Proč ne když jsem chodila sama nočními ulicemi, abych ušetřila za jízdenku. Proč ne když jsem v práci plakala na záchodech, protože jsem neměla na jídlo. Ona jen opakuje, že jí to moc mrzí.

Prosí mě, abych ji přišla navštívit o víkendu. Zavěsím a zírám dlouho do obrazovky, neschopná pokračovat v práci. Tu noc nemůžu usnout. Myslím na devatenáctiletou Martinu, která odešla z domova vyděšená. Na všechno, co jsem musela pochopit bez rady, bez podpory, bez mámy.

Nakonec nejdu. Napíšu jí dlouhou zprávu. Odpovím, že si její slov vážím, ale že její odpuštění přichází pozdě pro tu verzi mě, která ji nejvíc potřebovala. Že jsem se dávno naučila žít bez jejího objetí, bez jejího hlasu, bez její pomoci. Možná se jednou dokážeme bavit v klidu, ale teď to stále bolí příliš.

Odpoví jen: Rozumím.

A tehdy ucítím v hrudi něco zvláštního. Ne úlevu. Ne klid. Jen potvrzení, že některé odpuštění přicházejí až ve chvíli, kdy už nejde nic opravit, jen se vzpomínat na všechno, co bylo zlomené.

Rate article
DoN
Bylo mi 19 let, když jsem odešla z domova. Nebyl to hezký odchod, spíš nepříjemná hádka. Řekla jsem …