Když moje sestra prodala byt našich rodičů, aniž by se mě zeptala, pochopila jsem, jakou cenu má mlčení.
Začala jsem tušit, že se něco děje, když sestra mluvila o rekonstrukci bytů cizích lidí, jako by byl její vlastní. Byt rodičů byl dvoupokojový, starý panelák na Žižkově, s balkonem do ulice. Tam jsme vyrůstaly. Maminka tam v létě věšela koberečky, tatínek opravoval všechno sám, i když neměl náhradní díly.
Před třemi lety maminka odešla. Tatínek zůstal v bytě sám.
Sestra bydlí ve stejném vchodu, jen o patro výš. Já jsem vdaná, žijeme s manželem a synem v podnájmu v Holešovicích.
Tatínek často říkal, že touží po klidu. Že mu samotnému je těžko. Zvala jsem ho k nám, ale byt máme malý a vždycky si našel nějakou výmluvu.
Jednu sobotu jsem mu nesla jídlo. Na dveřích byla nová zámek.
Otevřela mi sestra. V chodbě voněla čerstvá barva.
Prodaly jsme ho. Bude to lepší, řekla sestra, ani se na mě nepodívala.
Stála jsem tam s krabičkami v rukou a dívala se na stěny. Fotky maminky už nikde. Starý sekretář z obýváku taky pryč.
Tatínek seděl na židli v kuchyni. Vedle něj taška s oblečením.
Sestra vysvětlovala, že kupující se nastěhuje do měsíce. Že peníze se mají rozdělit. Prý je to jednodušší.
Já nic nepodepisovala. Nikdo se mnou o tom nemluvil.
Sestra řekla, že jí tatínek dal plnou moc před rokem. Prý jsem byla daleko a měla svůj život.
Tatínek mlčel.
Večer se mě manžel ptal, proč se třesu. Nedokázala jsem mu to vysvětlit. Cítila jsem se jako host ve svých vzpomínkách.
Druhý den jsem šla k tatínkovi do nové garsonky. Malá místnost, kuchyňský kout a postel u okna.
Tatínek mi povídal, že sestra naléhala. Musela pomoci s hypotékou. Prý je to jen přechodné.
Nechtěl jsem tě trápit, řekl tatínek.
Ty slova bolí víc než prodej.
Sestra byla vždy silnější, rozhodnější. Maminka říkala, že sestra jednou změní svět.
Já byla tišší. Ta, co souhlasí.
Když se sestra vdávala, rodiče jí dali peníze. Když jsem se vdávala já, řekli mi, že to zvládnu sama.
Nic jsem nechtěla. Jen rozhovor.
Za týden jsem šla za sestrou. V obýváku nový gauč, její dcera si hrála na zemi, televize hrála nahlas.
Proč jsi mi neřekla? ptala jsem se.
Sestra si povzdychla. Řekla, že já nikdy do ničeho nezasahuji. Že vždy nechávám rozhodnutí ostatním. Kdyby čekala na mě, nic by se nestalo.
Stála jsem u stolu a koukala na drobky od snídaně. Sestra mluvila o nákladech, úrocích, budoucnosti.
Já myslela na balkon paneláku. Na vůni prádla. Na maminku volající z kuchyně.
Sestra mě neoklamala. Jen mě vynechala.
A já jí to dovolila.
Poslední měsíce chodím za tatínkem každou středu. Nosím mu polévku, platím účty přes internet, opravuji mu skříň.
Sestra chodí jen zřídka. Prý pracuje do noci.
Neobvinila jsem ji. Nepotřebovala jsem peníze. Neudělala jsem žádnou scénu.
Ale už nemlčím.
Když sestra začne rozhodovat za všechny, řeknu svůj názor. Když tatínek říká, že mě nechce zatěžovat, odpovím, že jsem jeho dcera.
Byt už není. Stěny nejsou. Skříň není.
Ale pocit, že jsem byla zbytečná ve vlastní rodině, zůstává.
Někdy přemýšlím, jestli mlčení nebyl ten nejpohodlnější dárek, co jsem sestře dala.
Vy byste odpustili sourozenci, který za vás rozhodl takovou věc?




