Rita šla ke své kamarádce Pavlíně domů zalít kytky a nakrmit její želvičku, protože Pavlína s manželem odjeli na dovolenou do Krkonoš. Odemkla si klíčem, co jí Pavlína nechala, vešla do chodby a oněměla úžasem! Všude svítila světla, vánoční stromek zářil, televize hrála naplno a z koupelny se ozývaly podivné zvuky. Když Rita otevřela dveře do koupelny, překvapením jí málem vypadly ruce z kapes!

Renata jde dnes ke své kamarádce Evě domů, aby zalila květiny a nakrmila její želvu. Eva s manželem totiž odjeli na dovolenou. Renata odemyká dveře klíčem, který jí kamarádka nechala, vstupuje do předsíně a zůstává stát jako opařená! Všude rozsvíceno, stromeček září barevnými světýlky a televize hraje nahlas. A z koupelny se ozývají nějaké zvuky. Renata otevře dveře a v úžasu jí zůstanou ruce nahoře.

Renata zůstává o vánočních svátcích sama. Lepší by asi bylo říct smutně sama…

Nejlepší kamarádka Eva s mužem odjela do Beskyd už týden před svátky.

Renatě, která je z jejich party nejspolehlivější, svěřila zalévání květin a krmení želvy.

Bydlí ve stejném paneláku, jen v jiném vchodu.

Renata souhlasila. Netušila ale, jaká zkouška ji čeká.

Týden před Silvestrem jí přítel Lukáš doma mu říká Luki po dvou letech vztahu při večeři oznámil novinu: zamiloval se do jiné!

A ta druhá už je ve čtvrtém měsíci těhotenství. Samozřejmě, jako slušný chlap se musí oženit.

Na tom trvala ona, její máma i babička. Luki se nebránil a vyhověl jim.

No a co já? zeptala se nechápavě Renata.

Luki s chutí dojídal a pak jen řekl:

Ty? Prosím tě, nezoufej. Přece sama víš, že už v tom našem vztahu dlouho nic nebylo. Láska je pryč, zbyla jen rutina. Měla bys mi být vděčná, že tě od sebe osvobozuju.

Nechceš mi pomoct balit? Ne? Tak já to zvládnu sám.

A začal si klidně balit věci…

Renata proplakala v bytě čtyři dny. Pak přišla další kamarádka, Veronika, a v rozhovoru se ukázalo, že Renata skoro nic nejí, jenom pije kávu.

Veronika, Renata a Luki měli původně slavit Silvestra společně.

Restauraci zamluvili s předstihem. Teď tam ale Luki přivede svou novomanželku.

Renata rozhodně nechce trávit svátky s rodiči. Ti by ji okamžitě začali litovat. Luki se mamince nikdy nelíbil…

31. prosince Renata jako vždycky čeká na zázrak. Proč? Asi ze setrvačnosti.

Hlavou víme, že zázraky neexistují, ale stejně si každý Silvestr něco přejeme…

Den plyne do večera. Nic se neděje. Renata si vzpomene, že Lukášovi při rozchodu nevrátila dárek krásný modrý vlněný svetr.

Koupila ho těsně před jeho odchodem. Nebyl zrovna levný stál skoro dva tisíce korun.

Renata svetr rozbalí, zkusí na sebe. Je jí moc velký, ramena široká

Asi by byl velký i Lukimu, řekne si a bezmyšlenkovitě ho vrátí do tašky.

Pak si Renata zvýrazní oči, slíbí si, že už nebude brečet, a vyjde ven.

Věří, že jak oslavíš Nový rok, takový bude celý. Raději se toulat městem, než sedět sama doma.

Do půlnoci zbývá hodina a půl. Doufá, že to uteče a bude moct zpátky.

Venku je sychravo, v duši smutek. Prší.

Renata zajde do samoobsluhy. Sáhne do kapsy a nahmátne seznam od Evy.

Druhý bod hned po květinách zněl: nakrmit želvu dvakrát týdně.

Renata se vyděsí:

No nazdar! Jen se svými starostmi jsem na to zapomněla! Jestli se s želvou něco stane, Eva mi to nedaruje!

Místo slavení se žene do kamarádčina bytu.

Odemkne, vejde a zůstane stát jako opařená.

Všude rozsvíceno, stromeček bliká, televize hraje nahlas.

Z koupelny zvuky. Renata otevře a nevěří vlastním očím.

V koupelně stojí neznámý chlap, holí se a pobrukuje si.

Napadne ji, že se někdo vloupal. Ale proč by se vlamač holil?

Kdo jste?! zeptá se rázně.

Muž rychle smyje pěnu, otočí se a vesele se usměje.

Klid, nebojte. Jsem Petr, bratranec Evy. Bydlím a pracuju v Brně, byl jsem v Praze kvůli poradě a vlak mi ujel. Naštěstí mám od sestřenky klíč. Domluvili jsme se, že tu můžu přespat.

Viděl jste želvu? vyhrkne Renata.

Jasně! Dokonce jsem ji nakrmil. Pošplhala támhle za gauč, ukáže směrem ke koutku.

Oblékne si košili a dodá:

Tak se asi seznámíme, já jsem Petr.

Renata se představí. Podá jí ruku a řekne:

Co kdybychom slavili společně? Do půlnoci zbývá deset minut.

Renata překvapeně vyběhne ze dveří a letí domů, Petr za ní nechápavě běží.

Počkejte, co jsem provedl? Kam běžíte?

Renata běží domů, popadne tašku a peláší zpět.

Když vběhne do Evině bytu, kde jsou dveře stále dokořán, hodiny ukazují právě dvanáct.

Petr jí podá sklenku sektu, a ona jemu tašku.

Pro vás. Šťastný nový rok! usměje se Renata.

Petr rozbalí svetr, přiloží si ho na ramena padne mu jako ulitý!

Zažil jsem dost silvestrů, ale tohle je nejlepší překvapení, směje se Petr.

Já mám letos dvě překvapení rozchod s Lukim a poznání Petra, pomyslí si Renata a jen se usměje.

Příští Silvestr už Renata, Petr a jejich dcera slaví společně u nich doma…

Rate article
DoN
Rita šla ke své kamarádce Pavlíně domů zalít kytky a nakrmit její želvičku, protože Pavlína s manželem odjeli na dovolenou do Krkonoš. Odemkla si klíčem, co jí Pavlína nechala, vešla do chodby a oněměla úžasem! Všude svítila světla, vánoční stromek zářil, televize hrála naplno a z koupelny se ozývaly podivné zvuky. Když Rita otevřela dveře do koupelny, překvapením jí málem vypadly ruce z kapes!