Před patnácti lety, po mém rozvodu, jsem náhodou našla svou bývalou tchyni prohledávat popelnici
Nečekaný návrat minulosti
Jednoho chladného odpoledne jsem spatřila bývalou tchyni, jak se přehrabuje v kontejneru za mou kanceláří. Uplynulo patnáct let od chvíle, kdy při mém rozvodu stála na mé straně a hájila mě. Když jsem se jí opatrně zeptala, co ji v životě potkalo, její vyprávění mi nejen zlomilo srdce, ale donutilo mě znovu jednat.
Je mi devětatřicet a kdybyste se mě zeptali ještě minulý měsíc, jestli mě minulost může znovu překvapit, asi bych se jen pousmála. Byla jsem přesvědčená, že tahle období mám dávno uzavřená v zaprášeném koutě mysli, kde už mi nemohou ublížit. Mýlila jsem se.
Před dávnými lety jsem se rozvedla se svým manželem Pavlem. Byli jsme oba mladí, pošetile sebejistí a chudí. Peněženky i lednička zejívaly prázdnotou a hádky o každou položku v nákupu byly na denním pořádku jako by šlo o otázku přežití. Nakonec jsem ho nachytala při nevěře.
Nebyl to jen jeden přešlap, ale opakující se vzor, přes který nejel vlak. Když jsem dala dohromady všechny jeho lži, víc než zradu jsem cítila ponížení. Připadalo mi, že jsem byla poslední, kdo neznal pointu téhle smutné komedie. Když jsem ho požádala o rozvod, jen pokrčil rameny bez špetky citu.
Všichni čekali drama bouchání dveřmi, hádky na parkovišti, slzy a výhružky. Rodiče mě připravovali na nejhorší a radili mi být silná. Nikdo ale nečekal, jak zareaguje Ivana, moje tehdejší tchyně.
Šla jsem za ní, protože jsem nevěděla, co jiného mám dělat. Vždy ke mně byla laskavá a stála při mně i ve chvílích, kdy byl Pavel obtížný. Cítila jsem, že má právo slyšet všechno rovnou ode mě. Ve dveřích mě uvítala s úsměvem a kuchyní voněla čerstvá polévka, ale dál než do chodby jsem se nedostala.
Odcházím od Pavla, přiznala jsem. Podvedl mě.
V tu chvíli se její výraz změnil, posadila se ke kuchyňskému stolu, jako by jí zničehonic vypověděly nohy, a rozplakala se hluboce a bez zábran. Opakovalo se jí mezi vzlyky, že ho takhle nevychovala. Bylo to zvláštní já ji utěšovala, ačkoliv já byla ta zrazená.
U soudu Ivana seděla vedle mě, ne vedle svého syna. Představte si to opustila vlastního syna, aby podržela mě. Když bylo po všem, objala mě na schodech před soudní budovou a řekla, že si zasloužím lepší život. Potom zmizela z mého života až do doby před třemi týdny.
Setkání za kanceláří
Pracuji v distribuci v centru Plzně. To úterý bylo příšerné: zhroucený systém, výpovědi spolupracovníků, rozlitá káva na účetnictví. Šla jsem zadním vchodem na vzduch. Tam jsem ji zahlédla starší ženu v příliš velkém šedém kabátu, přikrčenou u popelnice.
Ruce se jí třásly, když vytahovala polámaný rohlík zabalený v papíře. Nejprve jsem ji nepoznala, ale když ke mně zvedla vyčerpaný pohled, sevřelo se mi srdce. Ta vyzáblá tvář nemohla patřit nikomu jinému.
Ivano? vydechla jsem.
Zrudla a málem upadla, jak se snažila rychle zvednout. Chtěla utéct, ale zastavila jsem ji. Se studem a bolestí mi vyprávěla svůj příběh, poprvé za ta léta otevřeně, jako by přiznávala hřích, který nespáchala.
Po rozvodu postavila Pavla před hotovou věc: buď se změní, nebo spolu končí. On ji obvinil, že je špatná matka, a na několik let z jejího života zmizel. Pak se ale jedné noci objevil u jejích dveří se synkem, dvouletým Kubou. Říkal, že jeho matka odešla a že o klukovi neví, co si počít. Ivana ho, kvůli maličkému, přijala.
Za týden Pavel zase odešel, a nechal Kubu na bedrech babičky. Ivana začala pracovat ve dvou zaměstnáních, prodala nábytek i šperky, aby měla na výchovu vnuka, ale nakonec přišla i o byt.
Spíme teď v autě, řekla tiše. Parukuju ho ráno u školy, aby mohl jít na vyučování.
Nenechala jsem ji domluvit a požádala ji, ať mi Kubu přivede. Chlapec měl výraz dítěte, které je zvyklé kdykoli utíkat. Vzala jsem oba domů. Už žádné dohadování, už žádné omluvy. Ten večer spali ve vypraných peřinách a Kuba spal tvrdě, jako by jeho tělo teprve teď dostalo povolení si odpočinout.
Později jsem zjistila, že Ivana není ani zákonnou opatrovnicí svého vnuka. Spolu jsme šly na soud vše vyřídit, aby Kubu nikdo nemohl vzít, ani kdyby se Pavel vrátil.
Dny plynuly. Kuba chodil do školy, Ivana se začala rozkoukávat opět vařila v mé kuchyni, opět se smála. Jednou, když myla nádobí, rozplakala se:
Neměla bys nám pomáhat, ne po tom všem, co ti Pavel provedl.
Ivano, to s ním nemá nic společného, odpověděla jsem. Ty ses ke mně vždycky chovala hezky. Jsem ráda, že vám mohu být oporou.
Se slzami v očích se mě ptala, kde udělala chybu ve výchově svého syna a zda se nebude historie opakovat s jejím vnukem. Odpověď jsem neměla, tak jsem ji jen objala.
Když jsme spolu držely hotová opatrovnická rozhodnutí, sledovala jsem Kubovy obrázky na lednici i jeho botičky přezůvky za dveřmi. Minulost se mi vrátila, ale v tom nejkrásnějším možném smyslu. Nevím, jestli se dá tomu říkat rodina, ale máme k tomu teď nejblíž. Pro tuto chvíli jsme v pořádku.




