Jedno z těch tichých rán, kdy se svět ponořil do sněhové peřiny: Jak mi zrovna pošťák Tom koupil čas…

Bylo to jedno z těch tichých rán, kdy se svět zastaví a pod bílou peřinou sněhu zavládne zvláštní klid. Ještě jsem si řádně nezapnul bundu, když jsem vykročil ke vchodovým dveřím s lopatou v ruce, připravený odklidit chodník před domem. Vtom jsem si všiml něčeho, co jsem rozhodně nečekal. Na druhém konci naší ulice se objevil modrý poštovní vůz. Poznal jsem, že je to náš listonoš Jirka Novák, ten stejný sympaťák, který mi každý den doručuje poštu.

Jirka je povaha, co každému popřeje dobré ráno a často přihodí slovo navíc, ale zrovna dneska mě úplně vykolejil. Místo obyčejného předání dopisů a balíčků zaparkoval auto, popadl vlastní lopatu, a začal odklízet sníh z konce mého chodníku, kde bývá největší hromada od ulicního pluhu. Zůstal jsem za oknem, chvíli neschopen slova.

Když jsem za ním konečně vyšel a chtěl mu poděkovat, Jirka se jen usmál a kývl. To nestojí za řeč, mávl rukou. Napadlo mě, že vám to ušetří trochu práce. Ještě dodal: Někdy stačí málo, že jo?

A jen co to dořekl, vklouzl zpátky do auta a pokračoval dál ve své trase.

Zůstal jsem stát na prahu s lopatou v ruce a koukal jeho směrem. Nebylo to žádné velké hrdinství ani okázalý dobrý skutek. Byl to prostě obyčejný projev ohleduplnosti. Přitom pro mě to znamenalo víc, než by si možná Jirka kdy uvědomil. Nepoprosil jsem ho o pomoc a on ji beze slova nabídl. Malý čin, ale udělal mi ohromnou radost.

V tu chvíli mi došlo, že je až příliš snadné v běžném shonu přehlížet drobnosti. Pořád máme v hlavě jen velké úkoly a starosti, jenže právě ty maličkosti které si mnohdy ani ostatní nevšimnou dokážou zanechat největší stopu. Jirka to neudělal, aby ho někdo chválil. Prostě věděl, že to je správná věc. Připomněl mi, že laskavosti, byť malá, se vždy počítá.

Přemýšlel jsem, kolikrát už jsem sám přehlédl šanci udělat někomu radost, protože mě zaměstnávaly moje záležitosti. Jirkův prostý čin mi otevřel oči ukázal mi, jak lehké je měnit náladu a den druhým, když si všímáme maličkostí.

Odpoledne už jsem pak sníh uklízel v mnohem lepší náladě. Ani se mi nezdál tak těžký, svět byl najednou nějak veselejší. Od toho dne jsem si slíbil, že budu víc vnímat příležitosti, jak drobnou pozorností potěšit někoho ve svém okolí když to zvládl Jirka, proč bych to nemohl udělat i já?

Tak tedy připíjím na ty nenápadné okamžiky, které se možná nikdy nedostanou na titulky v novinách, ale o to víc dělají náš svět lepším. Protože někdy opravdu stačí málo, a všechno se změní.

Rate article
DoN
Jedno z těch tichých rán, kdy se svět ponořil do sněhové peřiny: Jak mi zrovna pošťák Tom koupil čas…