Malá holčička vešla do restaurace, zahlédla na stole talíř s nedojedeným jídlem a začala jíst. Číšní…

Do restaurace právě vstupuje malá holčička. Uvidí talíř se zbytky jídla na opuštěném stole a začne z něj jíst. Číšník ji spatří. Přiblíží se k ní a beze slova talíř odtáhne. Je to příběh, který stojí za to dočíst až do konce!

Anna má 8 let. Patří do rodiny s pěti sourozenci. Otec je opustil, a maminka se den co den snaží aspoň něco dětem uvařit. Každý den je pro Annu a její rodinu skutečným bojem o přežití. Přestože je teprve osmiletá, zejména o víkendech a během prázdnin chodí pravidelně na brněnské tržiště, kde pomáhá jedné paní prodávat zeleninu. Za prostorou pomoci dostane pár korun, které doma s radostí odevzdává mamince.

Jednou v sobotu kolem poledne se Anna vrací z trhu domů. Po cestě míjí vždy restauraci na ulici Česká v centru Brna. Z restaurace se linou tak lákavé a silné vůně, že se Anně stahuje žaludek hladem pokaždé, když kolem prochází. Po očku nakukuje dovnitř okny a představuje si, jaké by to bylo ochutnat něco z těch dobrot… Čokoládový dort – na takový si v reálu už ani netroufá snít. Ale tu sobotu Anna neodolá. Opatrně otevře dveře restaurace a vstoupí dovnitř. V ošoupaných, děravých botkách a v obnošeném kabátku si připadá ještě menší, než je.

Zvažuje, jestli by se neměla raději hned otočit a vyběhnout ven, když její pohled padne na nedojedený talíř s kouskem pečeného masa a pár bramborami na vzdálenějším stole. Jídlo vypadá a voní božsky, a Anna si už ani nepamatuje, kdy naposledy měla maso. Posadí se tiše a nesměle, vezme příbor do ruky.

Neví, že ji od vstupu pozoruje číšník. Rychle k ní přichází a ještě než Anna vloží první kousek do úst, tiše a šetrně jí talíř vezme. Anna s očima plnýma slz zvedne pohled k číšníkovi a připravuje se na napomenutí nebo na to, že ji vyhodí ven. Místo toho ji číšník s laskavým pohledem opustí a zamíří do kuchyně, což Annu zmate a vystraší.

Za pár minut se však vrací, tentokrát s plnou náručí. Anna před sebou najde talíř s pořádnou porcí teplého jídla, sklenici malinovky a na závěr – čokoládový dort, o kterém snila! Anniny oči se rozzáří úžasem i vděčností.

Viděl jsem, že máš hlad, říká číšník s úsměvem.
Každé dítě si zaslouží pořádně se najíst.

Anna nedokáže najít slova. Je ohromená laskavostí číšníka, naprosto cizího člověka, který jí v téhle chvíli nabízí velkou pomoc.

Ochutná několik soust a zbytek si přísně schovává. Pak vstane, utře si slzy a jde číšníkovi poděkovat. Podává mu ruku a nesměle šeptá:

Děkuji, nikdy na vaši laskavost nezapomenu. Můžu si, prosím, zbytek jídla zabalit domů? Ráda bych donesla něco k snědku i sourozencům. Maminka včera neměla peníze ani na chleba.

Číšníka to dojme. Má na krajíčku a v očích mu zvlhnou slzy.
Samozřejmě, zavrtí hlavou s úsměvem. Odeběhne do kuchyně a vrátí se s taškou plnou krabiček s jídlem.
Tady máš, ať mají i tvoji sourozenci teplou večeři, podává jí tašku.

Pane, moc vám děkuju! Jak se vám jen můžu odvděčit? ptá se Anna, dojatá k slzám.
Ty už jsi mi dala nesmírně cennou životní lekci, odpoví číšník. Sdílej a pomáhej ostatním, vždyť právě tak zlepšujeme svět, dodává.

Anna odchází z restaurace nejen s plným bříškem, ale hlavně s hlubokou životní zkušeností. Ten den se jí změnil celý pohled na lidi a život, a v srdci jí začala klíčit laskavost i chuť pomáhat druhým.

Od té chvíle, kdykoli může, Anna si vzpomene na dobrosrdečného číšníka a snaží se sama rozdávat úsměv a pomocnou ruku. Posílá dál lekci, kterou dostala v tu obyčejnou sobotu v maličké brněnské restauraci na cestě domů.

Rate article
DoN
Malá holčička vešla do restaurace, zahlédla na stole talíř s nedojedeným jídlem a začala jíst. Číšní…