Pamatuji si to, jako by to bylo včera, i když už uplynula spousta let. Můj muž, Martin, tehdy nespokojeně pronesl: Alžběto, já se obejdu bez tebe, ale ty beze mě ne! Ve vteřině se mi zatočil svět. Taková slova nejdou jen tak z hlavy bylo to jako rána přímo do srdce. Opravdu si myslí, že jsem slabá, závislá, ztracená bez jeho opory? Dobrá tedy, uvidíme! Tehdy jsem si něco přísahala: Už nikdy nebudu jen jeho ocásek.
Začala jsem se poohlížet po práci alespoň na částečný úvazek, abych si vydělala nějaké vlastní koruny. Chtěla jsem Martinovi dokázat, že nejen přežiju, ale stanu se silnější, než si kdy dovedl představit.
S Martinem jsme tehdy byli manželé osm let. V domácnosti on rozhodoval, on vydělával, on určoval pravidla. Pracovala jsem před svatbou jako recepční v kadeřnickém salonu, ale hned po svatbě mě přemluvil, ať dám výpověď: Alžběto, proč by ses měla dřít? Vydělám dost za oba. Věřila jsem mu, myslela jsem, že mě chrání. Ale postupem času jsem pochopila: nechránil mě, chtěl mít vše pod kontrolou. Určoval mi, co si obléknu, s kým se mám bavit, dokonce i to, jak naservíruji večeři. Stala jsem se hospodyňkou žijící jen pro jeho spokojenost.
A potom, po další hádce, z něj vypadlo: Beze mě nejsi nic! Ta slova mě pálila jako rozžhavené železo.
Hádku tenkrát spustila drobnost chtěla jsem strávit víkend u kamarádky, ale Martin mi to nedovolil: Alžběto, zůstaň doma, kdo by tu jinak vařil? Rozčilila jsem se: Nejsem tvoje služka! A právě tehdy vyslovil větu, která změnila vše. Stála jsem tam, otřesená jeho tvrdostí, zatímco on odešel do druhého pokoje, jako by se nic nestalo. Celou noc jsem pak bděla a přemítala: Co když má pravdu? Možná skutečně nic nezvládnu? Ale čím víc jsem o tom přemýšlela, tím víc mě zaplavovala zloba. Ne, Martine, já ti dokážu opak.
Hned druhý den jsem se odhodlala konat. Zavolala jsem své kamarádce Miladě, která pracovala v kavárně, jestli by o něčem nevěděla. Byla překvapená: Alžběto, to chceš po tak dlouhé době zpátky do práce? Proč? Řekla jsem: Abych si dokázala, že na to mám. Za týden jsem nastoupila na půl úvazek jako servírka. Byla to dřina nosit tácy, usmívat se na nevrlé hosty ale poprvé za dlouhou dobu jsem měla vlastní peníze, svou hrdost. Když jsem poprvé dostala výplatu, sice žádné jmění, dojalo mě to. Já, Alžběta, kterou Martin považoval za neschopnou, jsem si vydělala vlastní koruny!
Martin se mi jen vysmál: A teď dřeš za pár korun? Směšné. Směšné? Jen jsem se usmála: Uvidíš, kdo se nakonec bude smát, až budu stát na vlastních nohou. Myslel si, že to za týden vzdám, ale zůstala jsem. Práce byla namáhavá, ale s každým dnem jsem sílila. Začala jsem si šetřit, sice pomalu, ale vznikal můj fond svobody. Uvažovala jsem o dalším vzdělání možná účetnictví, možná kurzy manikúry. Ještě jsem neměla jasno, ale věděla jsem jedno: už nikdy se nevrátím do života, kde Martin určuje, kdo jsem.
Moje máma nechápala: Alžběto, co to máš za nápady? Promluvte si a usmiřte se. Usmířit se? S někým, kdo mě považuje za nic? Milada mě naproti tomu podporovala: Skvělá práce, Alžběto! Ukaž mu, že nejsi přívěsek! Její slova mi dodávala sílu. Upřímně, někdy jsem i tak pochybovala. Večer, když jsem unavená přišla domů a Martin se mnou demonstrativně nemluvil, napadlo mě: Co když měl přece jen pravdu? Ale pak jsem si připomněla jeho urážky a věděla, že musím vytrvat. Ne kvůli němu kvůli sobě.
Utekly dva měsíce a já jsem poznávala změny. Zhubla jsem, protože jsem už nejedla ze zoufalství bábovku. Naučila jsem se říkat ne nejen hostům, ale i Martinovi. Když zase začal: Alžběto, mám hlad, udělej večeři!, odpověděla jsem: Martine, přišla jsem z práce, objednejme si pizzu. On jen nevěřícně zíral. Pomalu si začínal uvědomovat, že už nejsem ta stará Alžběta. A já zjišťovala, kdo doopravdy jsem.
Někdy sním, že by se omluvil: Alžběto, mýlil jsem se. Ale Martin chyby nikdy nepřiznával. Čekal, že dostanu rozum a opět se stanu tou poslušnou ženou. Jenže to už se nestane. Tenhle malý job je jen začátek. Chci vlastní byt, svou kariéru i život. A pokud si myslí, že beze něj padnu ke dnu, může se jen dívat, jak stoupám vzhůru. Kdyby odešel? Jen ať jde. Dnes už vím, že přežiju. Protože já, Alžběta, jsem silnější, než se kdy Martin odvážil připustit.




