Snacha řekla, že na chalupě makat nebude, ale o úrodu si přijela – Aneb když na české zahradě vydrže…

Ale prosím tě, Hanko, proč to zase řešíš? Vždyť jsme se domlouvaly: chalupa je na odpočinek, ne na otročinu. Já sem jezdím nadechnout se čistého vzduchu, ne abych se hrbila v záhoně s vystrčeným zadkem. Hele, mám čerstvou manikúru a záda mě bolí už jenom ze sezení v kanclu. Nemám chuť si po týdnu za obrazovkou přes víkend ničit ruce lopatou.

Veronika si ostentativně srovnala svůj široký slamák, schovala oči za tmavé brýle a rozvalila se v zahradní houpačce. V jedné ruce limonáda, v druhé telefon, ani okem nezavadila o tchyni, která stála uprostřed zahrady opřená o motyku a hřbetem ruky si utírala pot z čela.

Hana s povzdechem pohlédla na modrou oblohu. Květen byl letos jak v Itálii, dusno, slunce pálilo, země žíznivá. Plevele rostly snad před očima a dusily mrkev i řepu k smrti. Vedle se hrbil její muž, Milan, funěl a občas si protahoval záda. Už mu táhlo na sedmdesát a zdraví už neměl jako dřív, ale makal dál věděl, že zahrada nás živí.

Verunko, vždyť tě neženu orat pole, zkusila Hana klidně, i když uvnitř se jí vařilo. Jen tu jahodu vyplít, dvacet minut práce. Já to prostě nestíhám, podívej na ten plevel. A Radek přijede, rád si dá čistou jahodu.

Radek si dá jahodu klidně z tržnice, když na ni bude mít chuť, broukla Veronika a dál brouzdala na mobilu. V supermarketu je dnes všechno celý rok, i meloun v lednu. Na co se honit? To je relikt socialismu, ten váš kult záhonků. Ekonomicky to absolutně nevychází když spočítáš benzín, hnojiva, práci a léky na záda, tak je ta mrkev dražší než hovězí.

Tahle debata nebyla první. Co si Radek, jediný syn Hany a Milana, vzal Veroniku, chalupa se stala bitevním polem dvou světů. Starší generace vyrostla v tom, že léto je čas na zásoby, přece, co si člověk vypěstuje, to je zdravější i chutnější. Zato Veronika z pražského bytu, celým tělem městský typ nechápala, proč dřít s mšicemi, když v krámě mají všechno v igelitu a čisté.

Radek se v tu chvíli šoural u grilu a tvářil se neutrálně. Bylo mu líto rodičů, kteří by si mohli užívat, místo toho dřou, ale hádat se s Veronikou se taky nechtěl. Uměla udělat doma takové dusno, že by radši okopal metrák brambor, hlavně, když je doma klid. Jenže Verče bylo proti srsti, aby dělal i to.

Mami, tati, nechte to, houkl Radek od grilu při obracení klobás. Dáme si maso a večer s váma zaleju zahradu.

Zalievať je dobré, synu, kývl Milan. Ale ten plevel nepočká. Nevadí, Hani, stejně to zvládneme sami. Na pomocníky kašlem.

Hana jen semkla rty, nechala to být, sehnula se k záhonku a pustila se do bodláčí. Nešlo o tu dřinu hlína ji vždycky bavila. Bolí ji spíš, že mladí to berou jako hotel, z jejich chalupy si udělali all inclusive.

Léto se přehouplo do července… Každý víkend se opakovala stejná písnička: Radek a Veronika najeli v pátek večer, přivezli naložené maso, pití, koláče. Veronika spala skoro do oběda, pak vytáhla lehátko na trávník (který ovšem seká Milan) a půl dne se vyhřívala. Mezitím Hana točila kolečkem: okopávat, zalít, nahnojit, vyhnat slimáka. Vařit pro všechny tři jídla denně, protože na chalupě chutná úplně jinak.

S vařením si Veronika hlavu nelámala.

Haničko, váš boršč je geniální, já bych ho tak nikdy neuvařila! líbala jí ruce, když třetí den vdechla talíř. A ta vajíčka se šnytkou, božský! Vy jste fakt mistryně kuchyně.

Haně to polichotilo, tak na únavu zapomněla a znovu vytáhla vařečku. Veronika zatím listovala časopisem.

Jednu sobotu, kdy dozrála malina, nastal menší konflikt. Keře byly obsypané, sbírat se muselo hned. Hana měla od rána vysoký tlak, bolela ji hlava.

Veru, pojď, seber tu malinu, poprosila ji nenápadně. Udělám vám pak marmeládu na zimu.

Tam jsou kopřivy a komáři! Děkuju, ale já radši skočím do Kauflandu pro džem, jo?

To já nepotřebuju, neudržela se Hana. Tam je jenom želírovací cukr a aroma! Copak je tak těžké věnovat tomu půl hodiny?

Těžké! zavrčela Veronika. Nepsala jsem se jako brigádník sklizně. Chcete marmeládu, sbírejte si.

Nakonec to Radek ošklubal za ženou. Tahal se z maliníku poškrábaný, ale aspoň s plným kyblíkem. Hana to zavařila v tichu, vystavila sklenice do sklepa a utřela si čelo: Bude na zimu, ať se ptají, co dalo léto.

Pak přišel srpen s rajčaty. Sklizeň byla neskutečná. Skleník, Hany chlouba, praskal veselými barvami: Srdce býka, Žlutý med, Černý kníže. Pak salátovky, okurky, papriky. Kuchyně byla samá zavařovačka.

Verča chodila kolem hrnců, čenichala a prohlásila:

Ty lákavý okurky! Radek je miluje. Dáte nám i to vaše lečo? To loňský jsme zblajzli hned.

Udělala jsem, houkla vyčerpaně Hana, ruce rozklepané, nohy v ohni. Celý den si nesedla.

Super, vezmeme víc. V obchodě je to na octu, nedá se jíst. Váš recept je top.

Hana beze slova hleděla na Milana v koutě, jak třídí cibuli na sušení. Mrkl na ni rozuměli si beze slov.

Se zářím přišel konec sezóny a kopání brambor. Dřina jako málokdy. Hana doufala, že aspoň teď mladí máknou, nasázeli toho dost, pro dvě rodiny.

Ale v pátek večer volal Radek pološeptem:

Mami, nejedem o víkendu. Veronice slaví kámoška narozeniny, jdem do restaurace. Tak nějak to zvládnete? Nebo to necháme na příště?

Ale příští týden má lejt, brambory shnijou v zemi.

Tak někoho sežeňte, já pošlu peníze. Nějaké místní, třeba kluky ze vsi.

Hana zavěsila. Ti kluci ze vsi měli svých polí dost a na objednávku nevěryli. Tak se pustili s Milanem do boje sami.

Ty dva dny si budou pamatovat. Záda v jednom ohni. Milan kopal, Hana sbírala, dělali pauzy na kapky na srdce a mazali mastičkami. V neděli bylo hotovo: pětadvacet pytlů krásných brambor, hromady mrkve, řepy, cukín a dýní. Sklep praskal ve švech: police plné kompotů, kysaných okurek, leča, marmelád.

O dva týdny později, když bylo po všem a chalupa už čekala na zimu, najeli Radek s Veronikou. Přivezli plastové bedýnky.

Ahoj vespolek! Tak co, sezonu končíme, tak jsme tu a jdeme pro zásoby. Radku, dones bedny do sklepa, jdeme nakládat.

Veronika vběhla do chaty, hodila do pusy jablko a už diktovala:

Tyhle jablka, mňam! To aspoň pět bedýnek. A čtyři pytle brambor, aby do jara vydržely. Mrkev, řepa, zavařeniny, hlavně okurky, rajčata, lečo, a taky tu vaši malinu, když už byla.

Hana stála u okna a dívala se, jak Radek tahá prázdný kufr. Všechno se jí stáhlo v břiše. Zase viděla komáry v maliníku, bolela ji páteř jen si vzpomněla, slyšela mužovo skuhrání, když tahal pytle. A Veronika se válela na lehátku s limonádou a plánovala, kolik stojí domácí užitková zelenina.

Milane, pojď sem, zavolala tichounce.

Milan přišel.

Vidíš to? kývla hlavou.

Vidím, Hani.

Tak co s tím uděláme?

Jak řekneš, tak bude. Vždyť jsi tady makala hlavně ty, já jsem hrál druhé housle.

Hana si srovnala šátek a vyšla na zápraží. Radek už šel ke kůlně pro lopatu, asi chtěl ještě něco podkopat, a Veronika z verandy velelila jak velitel.

Radku, počkej, zvolala Hana napůl pevně a napůl roztřeseně.

Oba se otočili, Veronika s jablkem zatrpce v puse.

Co je, mami? Chceš klíče od sklepa? Vím, kde jsou.

Ne, klíče nepotřebujete. A ty svoje bedýnky si můžete zase odvést. Prázdné.

Jak to myslíte? vypoulila oči Veronika. My jsme si přijeli pro zásoby. Vždyť je zima za rohem!

No právě, Verunko. Zima je tu. Ale znáš pohádku o cvrčkovi a mravenci? Kdo nepracoval, ať nejí.

Mami, děláš si legraci? Vždyť té brambory máte tolik, půlku nesníte. Chceš odepřít vlastnímu synovi kilo brambor?

A i kdyby shnily, jsou to moje shnilé brambory. Nebo je prodám, nebo dám sousedům, co pomohli. Vám nedám nic. Ani okurku.

To jako vážně? Chcete nás vychovávat? Trestáte nás za to, že jsme nechodili na záhon?

To není trest, Veroniko. To je spravedlnost. Celé léto jsi říkala, že domácí zelenina je drahá a v obchodě vše. Tak si to v obchodě kupte. Tam netaháte pytle, nemáte špinavé ruce, je to čisté, v sáčku.

Ale to domácí není jako z obchodu, to ví každý! vyhrkla Veronika. A u vás je to bio!

Tak za bio se platí ozval se Milan a postavil se vedle ženy. Platí se pot, rozbitá kolena, mozoly. Ty jsi tu ani malinici nesebrala. A teď přijedeš a chceš si odvézt, jako by tu měla fungovat samoobsluha zdarma? Skončilo. Už ne.

Radek zrudl trapností. Uvědomil si, jak to zanedbal. Jak ustupoval ženě a ani ho nenapadlo, že je to nefér.

Mami, tati promiňte, sklopil oči. Chápem to. Udělali jste to správně.

Jeďte, Ráďo, řekla Hana tiše. Nezlobíme se. Ale jedno si zapamatuj: brát umí každý, dávat málokdo. Na to mysli.

Radek je stiskl v objetí, otce stiskl pevně za mozolnatou ruku a šel. Veronika vztekle praštila dveřmi auta, jablko hodila do záhonu (Hana se ušklíbla, nekomentovala).

Oni odjeli. Na chalupě zbylo ticho. Vítr se točil v korunách, kapradí šumělo.

Hani, možná jsme to udělali tvrdě, zafuněl Milan a pohladil ji po ramenou. Ale jinak by to nepochopili.

Jinak to ani nešlo, Kájo. Musí taky vědět, že brambory nerostou v regálu.

Pár měsíců bylo ticho. Radek občas zavolal, řeč vázla, Veronika nevolala vůbec.

Přišla zima. Sklep i garáž v paneláku praskaly zásobami. Brambory, okurky, lečo, to byla pohádka.

Těsně před Vánocemi zazvonil zvonek. Hana koukla do kukátka Radek. Sám.

Otevřela.

Ahoj, mami, můžu dovnitř?

Posadili se s čajem a malinovou marmeládou. Byl pohublejší, vážnější.

A co Veronika? zeptala se Hana ópafovaně.

Pracuje, obědvá v kanclu. Hněvala se dlouho. Ale víš co, mami? Koupili jsme v Bille síť brambor, vypadaly fajn uvařili jsme, a hned to bylo jak bláto, bez chuti, druhý den zčernaly. Okurky v obchoďáku drahé, všechen ocet, jíst se to nedalo. Tak jsem jí řekl: Vidíš, to je cena za pohodlí. Chvilku jsme se hádali, ale pak i ona uznala, že jsme to letos přehnali.

Radek vytáhl obálku.

Tady máte peníze, prosím. Poctivě jsme spočítali, kolik stojí farmářské brambory, domácí zelenina, dáváme vám je jako… jako omluvu. A chtěli bychom nějaké zásoby koupit. Abysme to cítili fér.

Milan už chtěl protestovat, že synovi nic účtovat nebude, ale Hana mu položila ruku na ruku:

Dobře, Ráďo. Přijmeme to. Ale ne jako platbu za jídlo, ale jako příspěvek na novou sezonu na hnojivo, folii na skleník, semena. To bude vaše investice.

Vstala a vytáhla sklenici od marmelády tu na zvláštní příležitosti a šla pro zásoby.

Pojď, dědo, naložíme jim tašku dárků.

Naložili brambory, okurky, rajčata, oblíbené Veroničino lečo, lahev hub, pytlík mrkve. Radek zářil.

Mockrát díky. Bavili jsme se s Veronikou a slíbili jsme si, že na jaře přijedeme makat. Skleník opravíme, zelené záhonky si vezme Verča, prý to zvládne i s rukavicemi.

Tak to má být, zamrkal Milan. Práce bude, a po práci je i pivo lepší, i buřty chutnají jinak.

Když se pak rozloučili, Hana stála u okna a koukala na sníh. Úleva jí zaplavila srdce. Lekce byla tvrdá, ale bylo to potřeba. Příští léto už nebude na chalupě sama v záhonu. Zase bude rodina taková, co se umí vzít za dílo.

Na silvestra měli mladí Haniny okurky a lečo. Veronika poprvé jen mlčky přikývla:

Radku, a kdyžtak na jaře nasázíme i více tykví, kamarádka mi poslala recept na domácí pomazánku, prý je to lepší než v obchodě. Sama se s tím piplem.

A pro Hanu to byl ten nejhezčí dárek, o kterém jí Radek druhý den zavolal.

Tak co, brali byste to jako Hana, nebo byste byli shovívavější? U nás na Moravě se říká: kdo nemákne, ten ať nečeká plný sklep.

Rate article
DoN
Snacha řekla, že na chalupě makat nebude, ale o úrodu si přijela – Aneb když na české zahradě vydrže…