Mami, to jsme my, tvé děti… Mami… Podívala se na ně.
Jana a David prožili celý svůj život v chudobě. Jana už dávno ztratila naději na lepší a šťastnější budoucnost. Kdysi byla mladá, plná lásky, a snila o šťastném životě pro oba. Jenže život se vydal úplně jinou cestou, než jakou si představovala. David dřel od rána do večera a vydělal jen pár korun. Do toho Jana otěhotněla. Narodili se jim tři synové, jeden za druhým. Jana už dlouho nikde nepracovala. A výplata jejího muže nikdy na nic nestačila. Děti rostly, potřebovaly nové boty a oblečení.
Celá výplata padla na jídlo. K tomu poplatky za elektřinu, vodu a další nutnosti. Dvanáct let takového života zanechalo na rodině těžké stopy. David začal pít. Sice nosil domů všechny peníze, ale domů se vracel den co den opilý. Jana ze života takhle už téměř ztrácela víru v lepší časy. Jednou se David vrátil domů s nedopitou lahví rumu. Jana už to nevydržela, vytrhla mu ji z rukou a dopila ji. Odtud začala pít i ona.
Za čas se jí trochu ulevilo. Všechny problémy jako by najednou zmizely. Dokonce začala být chvílemi veselejší. Od té doby čekala téměř každý den na to, až jí muž donese pití. A tak začali popíjet spolu.
Jana na své děti úplně zapomněla. Lidé v jejich vesnici si povídali, jak alkohol dokáže člověka změnit. Později chodili chlapci po vesnici a prosili sousedy alespoň o krajíc chleba. Jednoho dne už to sousedka nevydržela a řekla:
Jano, radši je dej do dětského domova, než abys je nechala hlady umřít. Jak můžeš pít a nemyslet na děti?
Jana na ta slova nikdy nezapomněla. Často ji pronásledovala. Asi by bylo opravdu jednodušší, kdyby jí děti nepřekážely pod nohama. Po nějaké době se s Davidem rozhodli dětí vzdát. Tak se chlapci ocitli v dětském domově. Plakali a pořád doufali, že si pro ně rodiče přijdou ale nikdo pro ně nepřišel. Jana a David už na syny ani nevzpomněli.
Tak minulo několik let. Jeden po druhém chlapci dospěli a opustili domov. Každý dostal malý byt garsonku. Ale měli kde bydlet. Všichni si našli práci. Pořád si navzájem pomáhali. O rodičích nemluvili, ale pořád si přáli zeptat se jich, proč jim to udělali.
Jednoho dne se rozhodli, že zajedou autem do vesnice, kde rodiče žijí. Cestou domů potkali svou matku sotva se vleče domů. Prošla kolem nich, aniž by se na ně podívala.
Mami, to jsme my, tvé děti… Mami…
Podívala se na ně skelnýma očima. A pak je poznala.
Rozplakala se a začala prosit o odpuštění. Ale jak by jí mohli odpustit? Synové stáli před ní a nevěděli, co říct. Nakonec si řekli, že ať už byla jakákoli, byla to jejich matka. A odpustili jí.




