Vyrůstala jsem v neustálé snaze nezklamat svou matku a aniž bych si to uvědomila, začala jsem ztrácet vlastní manželství.
Moje maminka vždy tvrdila, že ví, co je správné.
Aspoň tak to v minulosti působilo.
Již jako holčička jsem se naučila číst její nálady podle tónu hlasu, zavírání dveří nebo podle ticha v bytě. Pokud byla spokojená byl klid. Pokud ne znamenalo to, že jsem něco udělala špatně.
Nechci toho moc, říkávala. Jenom, abys mě nikdy nezklamala.
Tohle jenom vážilo víc než jakýkoliv zákaz.
Když jsem dospěla a provdala se, myslela jsem si, že můj život konečně patří jen mně. Můj muž byl klidný a trpělivý člověk. Měl odpor ke sporům. Zpočátku maminka mého muže přijímala. Pak ale začala mít názor na všechno.
Proč se vracíš domů tak pozdě?
Nemyslíš, že toho máš v práci až moc?
On ti dostatečně nepomáhá.
Nejdřív jsem to brala s nadhledem. Smála jsem se doma muži, že maminka se jen stará. Pak jsem jí začala vysvětlovat každý detail. A nakonec jsem se přistihla, že se řídím podle ní.
Aniž bych to postřehla, začala jsem žít ve dvou hlasech.
Jeden hlas byl Tomášův tichý, rozumný, toužící po blízkosti.
Druhý patřil mé matce vždy jistý, vždy náročný.
Když chtěl Tomáš, abychom spolu jeli pryč, máma zázračně onemocněla.
Když jsme měli plán, potřebovala mou pomoc.
Když mi Tomáš řekl, že mu scházím, odpovídala jsem:
Pochop mě, nemohu ji nechat samotnou.
A on to dlouho chápal.
Až jednou přišla věta, která mě zasáhla víc než hádka.
Mám pocit, že jsem ve svém vlastním manželství až třetí.
Odsekla jsem mu. Bránila jsem maminku. Bránila sama sebe. Řekla jsem, že přehání, že to není fér, nutit mě vybírat.
Pravda však byla, že jsem už vybrala. Jen jsem se k tomu nepřiznala.
Postupně jsme začali mlčet. Usínali jsme zády k sobě. Mluvili o všedních věcech, ne o nás. Když došlo na spor, máma jako by tušila vše dřív než já.
Já ti to říkala, opakovala. Mužští jsou prostě takoví.
A já jí věřila. Ze zvyku.
Až jednoho dne jsem přišla domů a on tam nebyl.
Neodešel bouřlivě. Jen nechal klíče a lístek:
Miloval jsem tě, ale neumím žít mezi tebou a tvojí maminkou.
Sedla jsem si na postel a poprvé v životě nevěděla, komu zavolat. Matce, nebo jemu.
Vytočila jsem matčino číslo.
No co jsi čekala? řekla. Já jsem ti to vždycky říkala
V ten okamžik se ve mně cosi přetrhlo.
Pochopila jsem, že celý život jsem se bála zklamat jednoho člověka
a navždycky ztratila druhého, který chtěl, abych prostě byla s ním.
Nesvádím vinu jen na matku. Milovala mě, jak nejlépe uměla.
Ale já byla ta, kdo nedokázal stanovit hranici.
To já jsem zaměnila povinnost za lásku.
Teď se učím něco, co jsem měla znát dávno:
být dítětem neznamená zůstat navždy malá.
A manželství nepřežije, když je v něm třetí hlas.
Zažil někdo z vás někdy tuhle volbu mezi tím, abyste nezklamali rodiče, a tím, abyste si zachovali vlastní rodinu?




