Hele, představ si, co se mi stalo. Včera odpoledne jsem byla v Albertu na Národní, víš, jen pro pár věcí jogurt a rohlíky, prostě klasika. Když jsem šla platit kartou, terminál pípnul a na displeji se objevilo: Transakce zamítnuta. Zkusila jsem to znovu, a nic. Pokladní, taková unavená paní, už se na mě dívala dost podezíravě.
Nemáte jinou kartu? zeptala se.
Zavrtěla jsem hlavou a vytáhla mobil, že se podívám, co se děje. A v tu chvíli mi přišla SMSka od banky: Váš účet byl zablokován. Pro více informací kontaktujte pobočku. Další zpráva, tentokrát z neznámého čísla: Úvěr schválen. Smlouva č…. Stála jsem tam, horko mi vystřelilo do hlavy a za mnou už někdo netrpělivě přehazoval tašku z ruky do ruky.
Naštěstí jsem měla ještě nějakou hotovost, tu jsem si vždycky nechávala pro jistotu zaplatila jsem a rychle vypadla ven. Taška mě řezala do prstů a v hlavě mi pořád znělo: To musí být omyl. Určitě omyl.
Cestou domů jsem hned volala do banky. Automat, potom zase nějaká hudba, až nakonec člověk:
Váš účet je zablokován z důvodu podezření na podvodné jednání, řekl ten chlápek bezbarvě, jak kdyby řešil účet za elektřinu. Ve vašem registru jsou zaznamenány nové závazky. Musíte osobně na pobočku s občankou.
Jaké závazky? snažila jsem se mluvit v klidu, ale hlas se mi klepal. Já si přece nic nepůjčovala.
V systému vidím dvě mikropůjčky a žádost o novou SIM kartu vydanou na vaše jméno, pokračoval stejným tónem, jako by vyjmenovával položky na nákupu. Odblokovat účet můžeme až po prověření.
Zavěsila jsem, chvíli jen stála na zastávce a zírala na displej. Zpráv o půjčce bylo víc. V jedné psali o bezúročném období, v další hned vyhrožovali následným úročením. Přihlásit se do bankovnictví mi nešlo vůbec, pořád jen přístup omezen. Najednou mě zaplavil studený strach, takový jako když čekáš u doktora na výsledek.
Doma jsem tašku pustila na stůl a ani si nesundala kabát. Kuba seděl v obýváku za počítačem.
Co se děje? zvedl ke mně oči.
Kartu mi zablokovali, banka volá, že mám nějaké půjčky na sebe, podala jsem mu mobil.
Kuba se zamračil. Fakt jsi si něco nezařizovala? Někde omylem neklikla?
Já? až mě to naštvalo. Já jsem v žádné mikrofinanční společnosti nikdy nic nevyplňovala.
Zachmuřil se, ale spíš tak, jako by to byla běžná domácí závada, něco, co se prostě spraví.
No, zítra to půjdeš vyřídit, mávnul rukou.
Jeho půjdeš znělo, jako kdyby mluvil o složence za plyn. Odešla jsem do kuchyně, postavila konvici a všimla si, jak se mi třesou ruce. Mobil jsem jednou strčila do kapsy, hned zase vytáhla. Zmeškaný hovor: Vymáhací služba. Nezpátky jsem už nevolala.
V noci jsem skoro nespala. Hlavou mi vířila cizí slova: podezření na podvod, závazky, SIM karta. Představovala jsem si, jak přijdu na pobočku, a oni mi řeknou: To jste byla vy. A jak se budu snažit dokazovat, že jsem nic neudělala.
Ráno jsem šla dřív, v práci jsem si vzala volno a šéfce řekla, že řeším problém s bankou. Jen mlčky kývla a dál se neptala; ta její mlčenlivost bolela skoro víc než nějaká účast.
Na pobočce byla dlouhá fronta s lidmi, co svírali v ruce občanky a různé papíry. Poslouchala jsem jejich rozhovory o převodech, půjčkách, jen jsem se chtěl zeptat. Když jsem přišla na řadu, mladá úřednice v bílé blůzce mi hned vzala občanku a začala datlovat do klávesnice.
U vás evidujeme dvě smlouvy mikropůjček, řekla a zírala spíš do monitoru. Jedna na dvacet tisíc, druhá na patnáct. Plus žádost o novou SIM kartu u operátora a pokus o převod peněz na cizí účet.
Já to nebyla, zopakovala jsem. Znělo to dutě, jako prázdná fráze.
Musíte podat písemné prohlášení o nesouhlasu s těmito operacemi a oznámení o podvodu. Podala mi formuláře. Dáme vám výpis z účtu a potvrzení o blokaci. Doporučuji požádat i v registru o výpis vaší kreditní historie.
Vzala jsem si papíry, úplně mě děsilo, že malým písmem dole bylo napsané, jak banka neručí za příznivé vyřízení. Podepsala jsem všechno, co bylo potřeba, a zeptala se:
Jak se to vůbec může stát? Vždyť mi chodí SMS ověřovací kódy.
Pokud někdo požádal o novou SIMku, kódy šly na jeho číslo, odpověděla úřednice. Řešte to ještě u operátora.
Takže jsem vyšla z banky, v ruce složka s papíry, těžká, jako by to bylo důkazní břemeno života někoho cizího.
U operátora (v Tescu na Andělu, nedýchatelný vzduch mezi telefony a pokladnami) byl u přepážky mladý kluk, co se tvářil, že prodává nejlepší obal na světě. Proklepnul číslo a mrkl do počítače.
Jo, na vaše jméno je skutečně vydaná SIMka, potvrdil. Předevčírem. Ale v jiné pobočce.
Já to nevyřizovala! ztuhl mi obličej. Jak mohli vydat kartu beze mě?
Pokrčil rameny. Stačí občanka. Stačila možná kopie, nebo plná moc, ale to by tu bylo v systému zaevidované. Chcete napsat reklamaci? A my SIM zablokujeme.
Ano, zablokujte ji, polkla jsem naprázdno. A dejte mi adresu té pobočky.
Dal mi výpis, kde bylo datum, čas, číslo žádosti a můj starej známý mobil, co jsem měla roky. Vedle dokonce poznámka: výměna SIM. Takže někdo udělal duplikát.
Hned venku jsem volala do úvěrového registru. Všude samé online žádosti, ověřování přes bankovní identitu, nelidsky upjaté formuláře. Opřená o zeď u Tescu, poprvé v životě jsem měla pocit, že každý PIN nebo heslo mě nechrání, ale spíš vysmívá.
Odpoledne mi zazvonil telefon znovu.
Paní Károlyová? Suchý hlas. Máte již několik dní po splatnosti na mikropůjčce. Kdy zaplatíte?
Já si nic nepůjčila, to je chyba. Někdo mě zneužil, odpověděla jsem.
To říkají všichni, odfrknul si ten hlas. Máme platný smluvní vztah, vaše údaje. Bez úhrady přistupujeme k osobnímu vymáhání.
Položila jsem. Srdce mi bušilo jako po běhu. Cítila jsem stud a strach, jako kdyby mě někdo načapal při něčem zlém přestože jsem nic zlého neudělala.
Večer jsem šla na policii. Ten pocit smrady papíru a starého lina, u výslechového stolu z peripetií života. Policajt, padesátiletej, naslouchal tiše a zapisoval.
Takže mikropůjčky, SIMka, pokus o převod… Občanka u vás? Nepřišla jste o ni?
Ne, originál mám, ale kopie posílala jsem je loni do pojišťovny i jednou do správy domu na vyúčtování.
Policajt vzdychl. Kopie kolují, ale klíčem je, že někdo provedl výměnu SIM. To je důležitý detail. Sepište oznámení, přiložte výpisy, adresu pobočky.
Podal mi papír a já psala. Neznámý pachatel znělo v tu chvíli úplně absurdně. Měla jsem pocit, že ten někdo není neznámý.
Doma mě Kuba čekal u dveří.
Tak co?
Podala jsem oznámení. SIMku zrušili. Zítra musím do CzechPOINTu pro další potvrzení a pak ještě do úvěrového registru. Mluvila jsem rychle, jako by rychlost bránila chaosu v hlavě.
Kuba pohodově pokrčil rameny.
Hele, a snad by nebylo lepší to prostě zaplatit a mít klid? Zdraví je přednější.
Dívala jsem se na něj, úplně cizí. Zaplatit za cizí dluhy? A čekat, kdy přijdou další?
Ne, jen víš, jak to u nás na policii chodí.
Chápala jsem, že má vlastně strach, aby jsme měli zase klid ale mělo by to být za moji cenu?
Ráno jsem šla na CzechPOINT, oranžová cedule, plná čekárna lidí s deskami i babičkami. Když na mě přišla řada, úřednice mi vysvětlovala, co všechno můžu řešit, co kde zařídit přes datovou schránku, jak si nastavit zákaz půjček v registru. Psala jsem si poznámky, protože hlava mi to už nemohla pojmout.
K večeru dorazil výpis z registru. Zapla jsem notebook a otevřela soubor. Dvě mikropůjčky, jedna zamítnutá žádost, všude moje údaje, adresa, zaměstnání. A v jednom políčku bylo kontrolní slovo právě to samé, které jsem si vymyslela kdysi dávno na pobočce pro bezpečnost.
Počítala jsem, kdo ho může znát. Při registraci k rodinnému účtu jsem ho řekla Kubovi a Matějovi, našemu synovi. A vlastně ještě jednou, loni, když tady byl Kubaův synovec Tomáš sháněl brigádu a já mu vyplňovala na notebooku online dotazník. Vzpomněla jsem si, že tehdy jsem prohodila kontrolní slovo nahlas, na zkoušku, jestli si to zapamatuju. Tomáš tehdy vtipkoval, že hesla stejně nikdo neřeší.
Zamrazilo mě. To není náhoda internetu. Ani kopie občanky. To byl někdo z okolí.
Vytáhla jsem ze skříně složku s papíry. Mezi kopiemi byla i jedna, co jsem dělala Tomášovi, když chtěl pomoc s kartou do práce. Prý problém s registrací. Kubo řekl, ať mu prostě pomůžu, že teď má těžké časy.
Na té kopii byla moje poznámka a podpis nepoužít jinde. Ale víš, jak to dopadlo.
Seděla jsem v kuchyni, listovala papíry a všechno mi to došlo. Tomáš tady byl před měsícem, prosil o peníze do výplaty, Kuba jen mávnul rukou: Neřeš, zvedá se ze dna. Vždycky vtipkoval, schovával se za legraci, nikdy neodpovídal rovně.
Kuba vešel do kuchyně.
Jsi bledá, co je?
Ukázala jsem mu výpis a kopii občanky.
Tady je kontrolní slovo a tady to byla tvoje kopie u Tomáše.
Zamračil se.
Počkej, to nechceš říct Tomáš by to nikdy má teď jen složité období.
Já už ale měla jasno. Mně kvůli tomu blokují účet, volají vymahači a ty navrhuješ zaplatit za cizí dluh.
To už nešlo dál tolerovat.
Druhý den jsem si vyžádala kontakt na pobočku, kde vydali SIMku. Malý krámek v pasáži na Smíchově. Ukázala jsem občanku, chtěla jsem důkaz.
Nemůžeme vám říct jméno někoho jiného, řekla slečna v pokladně. Pokud si ale myslíte, že to bylo podvodem, obraťte se na policii.
Přikývla jsem, už jsem to stejně udělala. Jenom byla předložena originální občanka?
V systému je vyfocený originál, podpis odpovídá, sykla tiše.
Takže někdo přišel s padělkem, nebo s mými údaji a tváří, která se aspoň trochu podobala Tomáš byl tmavovlasý, hubený, znáš ho. Viděla jsem ho před sebou, jak stojí u pultu a říká ztratil jsem SIMku. A ta ženská neřeší, protože je pátek večer a spěchá domů.
Potřebovala jsem radu. Zavolala jsem Monice, co dělá právničku v menší kanceláři.
Potřebuju s někým probrat celý tenhle průser, řekla jsem jí. Možná budu muset říct jméno.
Přijeď večer a přines všechny papíry, co máš. A hlavně: nic neplať!
U Moniky voněla káva, stůl plný složek a formulářů.
Správně sis všechno archivovala, usmála se. Napiš paralelně reklamace mikropůjček, všechny žádosti i na úvěrový registr. Klidně požaduj i podepsané kopie těch žádostí a dokumentů. A přes registr si nastav zákaz úvěrů na svoje jméno.
A když to byl někdo z rodiny? zeptala jsem se polknutím.
Monika jen kývla. Tak tím spíš to nenechat být. Příště zase zkusí. Je to v první řadě otázka hranic, ne peněz.
Má pravdu, u nás v rodině nic takového nebylo, svoje si přece pomáhali
O víkendu přišel Tomáš sám. Kubu požádal, ať si s ním promluví. Slyšela jsem, jak nervózně říká Ahoj, teta, Kubo mi říkal, že něco řešíte.
Nezvala jsem ho ani do kuchyně, stála jsem s papíry v ruce v předsíni.
Problém mám já, řekla jsem. Někdo si na moje jméno vzal půjčky a zfalšoval SIM kartu. A v žádosti bylo moje kontrolní slovo.
Na chvíli ztuhnul, pak se rozpačitě pousmál: No jéžišmarjá, dneska se to stává všude.
Moje občanka byla u tebe, pokračovala jsem klidně.
Kuba stál vedle mě, připravený zasáhnout.
Nemačkej ho, zkusil mě uklidnit.
Já jen chci pravdu.
Tomáš sklopil oči. Potřeboval jsem peníze, myslel jsem, že to do výplaty zvládnu. Byl jsem zoufalý, nechtěl jsem ti ublížit. Ale nikdo mi nepůjčil, a ty vždycky jsi pomohla.
Ta věta mě bolela víc než přiznání. Vždycky jsi pomohla, jako by to byl nárok.
Kuba už vypadal zdrceně. Vždyť je to rodina, Tomáši, co jsi to provedl Víš, že to je trestný čin?
Já to vrátím, naštěstí to nebyly velké částky, dám to do pořádku Prosím, nevolejte na mě policii.
Vytáhla jsem kopii oznámení.
Už je pozdě. Už to řeší policie. Nic stahovat nebudu.
Tomáš zbledl. Vždyť jsme rodina!
Ale rodina si tohle nedělá. Cítila jsem v sobě zvláštní klid, jako když člověk stojí pevně na zemi poprvé po dlouhé době.
Kuba se na mě zadíval v očích měl vinu, smutek, možná i pochopení, že chránit rodinu neznamená omlouvat všechno.
Běž, řekl Tomášovi. Teď hned.
Tomáš se ještě chvíli nerozhodně motal, pak odešel. Dveře zapadly a v bytě nastalo ticho, po kterém ti zůstane prázdno v žaludku.
Kuba si sedl na stoličku v předsíni, hlavu v dlaních.
Nikdy by mě nenapadlo, že by to udělal, zamumlal.
Ani mě, odpověděla jsem. Ale už nechci žít v iluzi, že důvěra je automatická ochrana.
Začala jsem všechno řešit oficiální cestou. Zasílala doporučené dopisy mikropůjčkám, přikládala potvrzení od policie, vyžadovala kopie všech podepsaných smluv. V bance jsem si nechala otevřít nový účet, výplatu převedla tam. Na úřadě jsem si nastavila blokaci úvěrů na svoje jméno, na operátorovi nový mobil jen na osobní doklad a všechny bezpečnostní kódy písemně.
Každý krok znamenal hromadu papírů, všechny účtenky, printscreeny a hesla jsem měla v jedné složce a další zálohovala v šuplíku. Byla jsem hrozně unavená, ale s každým vyřízeným bodem se vracel pocit, že mám svůj život zas ve svých rukou.
Kolikrát mi ještě volali vymahači, ale tentokrát už jsem byla připravená.
Vše jen písemně, mám oznámení na policii, tady je číslo jednací.
Někteří zavěsili hned, jiní zkoušeli nátlak, ale už jsem se nenechala semlít. Vše jsem konzultovala s Monikou.
Jedna z firem mi po pár týdnech napsala, že smlouva je nyní považována za spornou a další vymahačku zastavili až do skončení šetření. Nebylo to vítězství, ale alespoň znamení, že už nemusím donekonečna dokazovat, že nejsem pachatel.
Kuba byl doma najednou tišší. Neodmlouval, když jsem zamkla dokumenty do šuplíku na klíček. Neptal se na moje nové hesla. A když se pokusil zmínit Tomáše, zarazila jsem ho:
O něm mluvit zatím nechci. Počkejme na výsledek.
V tu chvíli jsem necítila žádnou radost, jen takovou úzkost po požáru, když už víš, že stavba stojí, ale pořád cítíš popel.
Na konci měsíce jsem šla do banky pro potvrzení o zrušení sporů. Úřednice mi řekla: Doporučuji si občanku časem vyměnit a průběžně si hlídejte kreditní výpis.
Vyšla jsem ven a konečně trochu vydechla. Sedla jsem si v parku na lavičku, vzala si nový sešit a začala psát: Pravidla. Žádné rady ani složitosti, jen prosté body:
Kopie dokladů nikomu. Kontrolní slova nikdy nevyslovit nahlas. Telefon jenom vlastní. Půjčky jen těm, od kterých snesu slyšet ne.
Sešit jsem zavřela, strčila do kabelky a zapnula ji na zip. Uvnitř mě sice ještě pořád něco svíralo, ale už to byl pracovní stres, ne bezmoc.
Doma jsem hned přendala všechny papíry do speciální uzamykatelné taštičky, kterou jsem si koupila v papírnictví. Kuba přišel do kuchyně a prostě postavil na stůl dva hrnky.
Už tomu rozumím, řekl tiše. Chtěl jsem, aby bylo všechno jako dřív ale to už nejde.
Jako dřív už to být nemůže, odpověděla jsem. Ale můžeme si chránit to, co máme, trochu líp a s otevřenýma očima.
Jen mlčky kývnul. Ten zvuk, když zapadnul klíček v šuplíku s dokumenty, byl maličký, tichý, ale v tu chvíli mi dal pocit, že se mi pomalu vrací kontrola zpátky do života.




