Důchodkyně řekla, že svého syna naposledy viděla před více než šesti lety – Kdy vás váš syn přestal kontaktovat? – zeptala jsem se sousedky… a v tu chvíli mi puklo srdce. – Bylo to už šest let, co jsem ho neviděla. Poté, co odešel s manželkou, mi alespoň občas zavolal, ale pak už se se mnou přestal spojovat. Jednou jsem mu koupila dort k narozeninám, šla jsem ho navštívit a… v ten moment sklopila zrak a rozplakala se. – A co se stalo potom? – Snacha otevřela dveře a řekla mi, že v jejich bytě nejsem vítaná. Můj syn nic neřekl, jen na mě pohlédl tak, jako bych byla něčím vinna, a odvrátil pohled. To bylo naposledy, co jsem ho viděla. – Už vám potom nikdy nezavolal? – Nemohla jsem uvěřit tomu, co slyším. – Jednou jsem mu volala, když jsem se rozhodla prodat svůj třípokojový byt a koupit menší. Samozřejmě jsem mu i nějaké peníze dala. Přišel, podepsal papíry, vzal si peníze a od té doby už se nikdy neozval. – Jste pořád sama, nebo jste se už smířila s tím, že jste sama? – zeptala jsem se stařenky. – Mám se dobře! Když jsem byla mladá, zůstala jsem sama s mým synem, protože mě manžel opustil kvůli jiné ženě. Sama jsem ho vychovala s láskou a péčí. Později mi řekl, že si chce pronajmout vlastní byt. Nejdřív jsem měla radost, myslela jsem, že dospěl a začal myslet na samostatný život. Dárkové koše. Ale šlo o něco jiného – konkrétně o jeho přítelkyni. Právě ona chtěla, aby měli svůj byt, aby jim nikdo nezasahoval do života. Později otěhotněla. – Povídáte mi to tak lehce? Netíží vás, že vás váš syn v stáří opustil? – byla jsem překvapená. – Už jsem si na to zvykla. Líbí se mi bydlet v novém domě. Mám peníze, na všechno potřebné. Každé ráno vstanu, postavím konvici na čaj a jdu si s ním sednout na balkon. V takových chvílích mě baví pozorovat probouzející se město. Za mlada jsem snila jen o tom, že se pořádně vyspím, protože jsem dělala na dvě směny. Myslela jsem, že zestárnu obklopená blízkými, ale asi mi bylo souzeno být sama. – Proč si nepořídíte nějaké zvířátko? Dva jsou vždycky větší zábava. – Víš, miláčku, i kočky někdy své páníčky opouštějí, a psa si nemůžu pořídit, protože nevím, jestli ráno zase vstanu. Nemůžu si pořídit někoho, o koho se nedokážu postarat. Už jednou jsem udělala velkou chybu, a to snad stačilo… Žena se snažila držet hlavu vzhůru, ale v tu chvíli už to nevydržela a plakala…

Jak dlouho už váš syn s vámi nemluví? zeptala jsem se své sousedky. V ten okamžik se kolem nás vznášel těžký stín, jako by někdo rozbil hodiny.

Šest let, šest snových zim a žhnoucích létní ráno, od té doby jsem ho neviděla. Když odešel s manželkou, aspoň občas mi zavolal. Ale pak se mezi nás vplížila mlha a ztratil se mi v ní. Jednou jsem mu na narozeniny koupila dort, odnesla jsem ho k nim domů tady její oči ztratily barvu, jak se do nich vkradly slzy.

Co se stalo potom?

Otevřela mi snacha. Řekla, že nejsem vítaná. Můj syn nic neřekl, jen se na chvíli zastavil v pohledu, jako bych byla cizí návštěvnice z jednoho ze starých snů. Odvrátil se. To bylo naposledy, co jsem ho viděla.

Už vám nikdy nezavolal? otázka visela ve vzduchu těžká jako záclona.

Volala jsem mu jednou, když jsem prodávala svůj třípokojový byt na Žižkově a kupovala jsem menší v Modřanech. Samozřejmě jsem mu dala nějaké peníze. Přišel, podepsal papíry, vzal koruny a zmizel ze světa mého ticha. Od té doby už nevolal.

Jste hodně osamělá, nebo jste si už zvykla? ptala jsem se stařenky, jejíž jméno je pouze české a známé jen v tomto kraji Libuše.

Jsem spokojená! Když jsem byla mladá, zůstala jsem na syna sama. Můj muž odešel za jinou. Sama jsem syna vychovala, v kruhu pražských domů a zvonění tramvají. Rostl obklopený láskou i starostmi. Pak mi jednoho dne řekl, že chce svůj byt, nést svůj život jako vlastní kufr. Nejprve jsem z toho měla radost byl dospělý, chtěl trochu prostoru. V duchu jsem mu sama balila tašku s radostí i smutkem.

Ale byla tam jeho přítelkyně. Ta chtěla vlastní byt, vlastní svět, kde nikdo nebude rušit jejich malé večírky. A pak otěhotněla.

Říkáte to tak lehce Nepřipadá vám líto, že vás syn nechal samotnou? Byla jsem zaskočená.

Nějak jsem si zvykla. Mám ráda svůj nový panelák. Peněz mám, co potřebuji na všechno, co mám ráda. Každé ráno si vařím čaj v konvičce, jdu na balkón, pozoruji probouzející se Libeň, jak se vyvaluje po mlhavých ulicích. Když jsem byla mladá, snila jsem o tom, že budu jednou spát celou noc, protože jsem musela dělat ranní i noční. Doufala jsem, že zestárnu obklopená příbuznými, ale přišel jiný osud, osamění v teplé dekce a s hrnkem čaje.

A nechcete si pořídit zvíře? Se dvěma je víc legrace.

Víš, holčičko, i kočky si někdy najdou nové pány. A psa mít nemůžu, nežiju v jistotě, že ráno zase vstanu. Nemůžu přijmout odpovědnost za někoho, na koho nemám sílu dohlédnout. Jednou už jsem udělala chybu, stačilo

Snažila se držet hlavu vztyčenou, ale pak se jí zalesklo v očích a slzy se kutálely jako perly po jejím snovém kabátuLibuše se pousmála a v jejích vráskách se na okamžik zaleskl slabý odraz dávného světla.

Víš, někdy mám pocit, že člověk musí obejmout sám sebe. Že když zůstaneme sami, není to prázdno, jen ticho mezi dvěma tóny, čekání na zpěv kosa. Dny plné vzpomínek a stínů, ale i nových ran. Teď už vím, že štěstí není dav za dveřmi, ale mír, který zavládne, když si uvaříš čaj a vzpomeneš si, proč vlastně stojí za to vstát.

Dívala jsem se, jak roztřesenými prsty bere hrnek a přiloží ho ke rtům. Venku v tu chvíli zapípalo první jaro, vlaštovky opisovaly oblouky nad paneláky a Libuše se tiše, téměř neznatelně, usmála. V tom úsměvu bylo všechno bolest, smíření i drobné vítězství, které má každý, kdo dokáže najít teplo ve vlastním srdci.

Rate article
DoN
Důchodkyně řekla, že svého syna naposledy viděla před více než šesti lety – Kdy vás váš syn přestal kontaktovat? – zeptala jsem se sousedky… a v tu chvíli mi puklo srdce. – Bylo to už šest let, co jsem ho neviděla. Poté, co odešel s manželkou, mi alespoň občas zavolal, ale pak už se se mnou přestal spojovat. Jednou jsem mu koupila dort k narozeninám, šla jsem ho navštívit a… v ten moment sklopila zrak a rozplakala se. – A co se stalo potom? – Snacha otevřela dveře a řekla mi, že v jejich bytě nejsem vítaná. Můj syn nic neřekl, jen na mě pohlédl tak, jako bych byla něčím vinna, a odvrátil pohled. To bylo naposledy, co jsem ho viděla. – Už vám potom nikdy nezavolal? – Nemohla jsem uvěřit tomu, co slyším. – Jednou jsem mu volala, když jsem se rozhodla prodat svůj třípokojový byt a koupit menší. Samozřejmě jsem mu i nějaké peníze dala. Přišel, podepsal papíry, vzal si peníze a od té doby už se nikdy neozval. – Jste pořád sama, nebo jste se už smířila s tím, že jste sama? – zeptala jsem se stařenky. – Mám se dobře! Když jsem byla mladá, zůstala jsem sama s mým synem, protože mě manžel opustil kvůli jiné ženě. Sama jsem ho vychovala s láskou a péčí. Později mi řekl, že si chce pronajmout vlastní byt. Nejdřív jsem měla radost, myslela jsem, že dospěl a začal myslet na samostatný život. Dárkové koše. Ale šlo o něco jiného – konkrétně o jeho přítelkyni. Právě ona chtěla, aby měli svůj byt, aby jim nikdo nezasahoval do života. Později otěhotněla. – Povídáte mi to tak lehce? Netíží vás, že vás váš syn v stáří opustil? – byla jsem překvapená. – Už jsem si na to zvykla. Líbí se mi bydlet v novém domě. Mám peníze, na všechno potřebné. Každé ráno vstanu, postavím konvici na čaj a jdu si s ním sednout na balkon. V takových chvílích mě baví pozorovat probouzející se město. Za mlada jsem snila jen o tom, že se pořádně vyspím, protože jsem dělala na dvě směny. Myslela jsem, že zestárnu obklopená blízkými, ale asi mi bylo souzeno být sama. – Proč si nepořídíte nějaké zvířátko? Dva jsou vždycky větší zábava. – Víš, miláčku, i kočky někdy své páníčky opouštějí, a psa si nemůžu pořídit, protože nevím, jestli ráno zase vstanu. Nemůžu si pořídit někoho, o koho se nedokážu postarat. Už jednou jsem udělala velkou chybu, a to snad stačilo… Žena se snažila držet hlavu vzhůru, ale v tu chvíli už to nevydržela a plakala…