Jednou za měsíc
Jana Slámová přitiskla k hrudi pytel s odpadky a zastavila se u nástěnky vedle výtahu. Na čtverečkovaném papíře, připíchnutém špendlíky, bylo velkým písmem napsáno: Jednou za měsíc jednomu sousedovi. Níž se skvěly termíny a příjmení, v rohu podpis: Martin, byt 34. Někdo už tam dopsal perem: Potřeba dva lidi na sobotu, pomoct s krabicemi. Jana Slámová si to přečetla dvakrát, automaticky, a pocítila podráždění, jaké mívá, když slyší cizí hlas v chodbě.
V tomhle vchodu žila už desátý rok a pravidla znala: pozdravíš, když se potkáte u dveří, pak se každý rozejde svou cestou. Občas otázka typu Nevíte, kde je elektrikář? nebo Můžete prosím předat vyúčtování? Ale aby rozpis pomoci, příjmení, špendlíky… Připomínalo jí to porady z jejího bývalého zaměstnání, kde všichni hráli divadlo na týmovost, a pak se stejně každý staral jen o sebe.
U popelnic potkala Věru z pátého patra, která vždycky nosila dva pytle, asi pro jistotu, že jeden nevydrží.
Viděla jste? kývla Věra směrem k nástěnce. Martin to vymyslel. Prý je to tak snazší. Nemusí se pomáhat po jednom, ale spolu.
Spolu, zopakovala Jana Slámová a snažila se, aby její hlas zněl klidně. A co když spolu člověk být nechce?
Věra pokrčila rameny.
No… nikoho nenutí, ne? Je to prostě tak, že, když je potřeba, tak aby tu někdo byl.
Jana Slámová vyšla ven před dům a přistihla se, že už se v duchu hádá s tím Martinem z třicet čtyřky. Když je potřeba co to znamená? Kdo rozhoduje o tom, co je potřeba? A proč by se to mělo týkat všech?
V sobotu ráno slyšela na chodbě tlumené rány a hlasy. Přes dveře se ozývalo Pozor, roh! nebo Podrž výtah! Jana stála v kuchyni s mokrou utěrkou v ruce a nemohla se donutit neposlouchat. Představovala si, jak lidé, které zná jen od vidění, nesou cizí krabice a gauč, někdo organizuje, někdo už brblá. Nelíbila se jí představa, že ostatní vidí cizí život v kartonových krabicích, a zároveň cítila zvláštní závist byli přizváni.
Po hodině byl klid. Večer přišla z obchodu, u vchodu viděla hromadu prázdných krabic a izolepu na lavičce. Martin, vysoký, s unavenou tváří, sbíral odpadky do pytle.
Dobrý den, řekl, jako by se znali už léta. Nevadíme tady?
Ne, odpověděla Jana. Jen byl trochu hluk.
Rozumím. Snažili jsme se stihnout to dopoledne. Tereza z druhého patra se stěhuje, sama s malou dcerou. No, vlastně sama… mávl rukou. Kdybyste něco potřebovala, tak napište na nástěnku. Nemusí to být kvůli stěhování. Klidně s čímkoli.
Slovo s čímkoli znělo tak samozřejmě, že Jana Slámová neměla sílu hledat, na co by mohla namítnout. Netlačil, nepřemlouval. Prostě řekl své a dál vázal pytel.
Další týdny žila nástěnka vlastním životem. Jana si ji vždy při průchodu všímala a každou chvíli byla na ní nová poznámka. Panu Novákovi z devatenáctky léky, po operaci, kdo do lékárny? Potřeba přišroubovat poličku v sedmadvacítce, vrtačka je. Vybíráme po 200 Kč na zvonek, kdo nemá drobné donese pak. Písmo různých lidí: někdo úhledně, jiný nervózně, silou.
Jana se nikdy nezapíše. Zdá se jí správné neplést se. Ale pozoruje.
Jednou večer jde z práce, u výtahu pláče dospívající děvče z vedlejšího vchodu, v náručí jí drží Věra a tiše ji utěšuje:
Nebreč, zkusíme to. Martin říkal, má doma ještě nějaké léky.
Co se stalo? zeptala se Jana, i když mohla jít dál.
Věra na ni pohlédla, jako by už rozhodla, že Jana není ten typ, co by se tomu smál.
U nich babička, vysoký tlak. Léky došly a lékárna už zavřená. Martin to zkusí, než ráno koupí nové.
Jana přikývla a doma se dlouho nemohla svléknout z kabátu. Přemýšlela, jak snadno Věra řekla zajistíme. Ne zavolejte sanitku, ne nás do toho netahejte, ale opravdu zajistíme. A ještě že Martin prostě dá vlastní prášky, aniž by věděl, jestli je někdo vrátí.
Za pár dní se v domě rozhořel maličký spor. Na zápisek o výběru na zvonek někdo připsal: Zase taháte z nás peníze. Kdo chce zvonek, ať si ho dá sám. Podpis žádný, jen kostrbaté písmo. U výtahu se hádaly dvě ženy bez studu.
To je ze třetího, poznám ten rukopis, syčela jedna.
A ty co víš? oponovala druhá. Lidi mají důchod, a vy tu furt dvě stovky, dvě stovky.
Jana Slámová šla dál, cítila, jak se v ní něco bouří: zase to kolektivní. Za chvíli se bude řešit, kdo dal, kdo nedal, kdo využívá. Přála si, aby to už skončilo a nástěnka byla zas jen na vzkazy o instalatérovi.
Ale večer uviděla Martina u nástěnky. Něžně odstranil papír s připiskem, složil ho a dal do kapsy. Pověsil nový, čistý, a napsal: Zvonek. Kdo může, přispěje. Kdo nemůže nemusí. Hlavní je, aby to fungovalo. Martin. A tečka.
Jana na a tečka pomyslela s respektem. Žádné kázání, žádné výhružky. Prostě hranice.
Její vlastní život mezitím začal skřípat jako vrata na chodbě, která by už potřebovala promazat. Nejdřív drobnost: v koupelně začala téct hadice u baterie. Podstrčila lavor, utáhla matici, vytřela podlahu. Pak v práci odložili prémie, šéfová nehnula brvou: Teď to holt nejde. Prosím vydržet. Jana vydržela. Uměla to.
Na začátku měsíce ji začala bolet záda. Ne tak, že by musela volat sanitku, ale ráno vstávala tak, že se opírala o kraj postele a čekala, až bolest povolí. Koupila si mast, ohřívala si bedra šálou a nikomu neříkala. Podle ní každá stížnost přeroste v řeči, a řeči v lítost.
Večer přišla domů s nákupem, v chodbě slyšela podivné chrastění někdo šoural. Byly to její vchodové dveře. Zámek se zasekl, klíč nechtěl jít. Zatlačila silněji, klíč se protočil, ale s křupnutím. Srdce jí znepříjemněně poskočilo.
Zula se, položila tašku na stoličku, vzala ze šuplíku šroubovák a zkusila rozebrat zámek. Ruce se třásly únavou, záda tahaly. Bylo prázdno, ticho, a to ticho jí náhle začalo svírat.
Druhý den už zámek vysloveně nešel. Jana Slámová přišla pozdě, s taškou a složkou, a dveře neotevřela. Stála na chodbě, čelem na chladném kovu, pokoušela se nepanikařit. V hlavě běželo: Zámečník. Klíče. Peníze. Noc. Zavolala havarijní službu, řekli jí, že musí čekat dvě hodiny.
Dvě hodiny na schodech jí připadaly ponižující, ani ne kvůli sousedům, ale kvůli bezmoci. Sedla si na stupínek, položila tašku a dívala se na ruce. Suché, popraskané od saponátu. Ruce, které všechno zvládaly.
Výtah pípnul, vyšel Martin. Hned si jí všiml.
Jano Slámová? zeptal se místy, jako by si ověřoval.
Zvedla hlavu, cítila, jak ji začínají pálit tváře.
Zámek, odvětila stručně. Čekám na zámečníka.
Dlouho to bude?
Prý dvě hodiny.
Martin kouknul na dveře, pak na tašku.
Mám tu nářadí. Můžeme zkusit, než přijde. Když to nepůjde, aspoň zjistíme, co je uvnitř. Souhlasíte?
To souhlasíte bylo důležité. Neřekl dejme se do toho, neřekl co tu sedíte. Zeptal se.
Jana chtěla říct děkuji, netřeba. Bylo by to bezpečné, zavedené. Ale záda bolela, mobil se vybíjel, a dvě hodiny na stupínku jí najednou připadly nemožné.
Tak zkuste, řekla, trochu překvapená, že se jí nezachvěl hlas.
Martin zaskočil domů, vrátil se s malým kufříkem. Položil ho na zem, vyskládal nástroje na staré noviny, které vytáhl z kapsy. Jana si všimla automaticky: aby nepoškodil dlažbu. Stopy, pořádek, respekt k cizímu.
Nejsem zámečník, upozornil. Ale zámky už jsem párkrát viděl.
Sundal krytku, šroubky uložil do víčka od krabičky, aby se neztratily. Jana seděla u něj na schodech, držela tašku, cítila se zvláštně: najednou byla její krize veřejná, a ne nutně špatná.
Tady je vložka, vypadá to, že už dosloužila, povídá Martin. Dočasně ji můžeme promazat, ale lepší je výměna. Máte náhradní klíč?
Ne, odpověděla. Já… o tom nepřemýšlela.
Martin kývl, nekomentoval.
Za deset minut se dveře poddaly. Ne hned, ale nakonec šly. Jana vešla, rozsvítila v předsíni a cítila, jak napětí opadlo. Otočila se.
Děkuji, řekla. Pak dodala, aby to neznělo jako konec rozhovoru: Jen… nechci, aby to věděl celý vchod.
Martin se na ni podíval.
Rozumím. Neřeknu to nikomu. Ale zámek je stejně na výměnu. Můžu vám zítra poslat kontakt na slušného zámečníka? Bez řečí navíc.
Jana přikývla. Bylo důležité, že nenabídl pojďme svolat celý barák a pomoct. Nabídl konkrétní, klidnou pomoc.
Když Martin odešel, zamkla dveře závorou a ještě dlouho stála v předsíni, poslouchala, jak v bytě hučí lednice. Cítila najednou smích i slzy zároveň, že to nebyla lítost, co dostala. Byla to pomoc, jako když ti někdo podá nástroj, protože máš zrovna obsazené ruce.
Druhý den zavolala zámečníkovi podle Martinova doporučení. Přišel večer, sundal starý zámek, ukázal opotřebovanou vložku, dal nový. Jana zaplatila, dostala dva klíče, jeden dala do krabičky nahoru do skříně, napsala na něj fixem náhradní. Takové její malé přiznání: ano, někdy to sama nejde.
Za týden visela na nástěnce nová zpráva: V sobotu pomoct panu Novákovi z devatenáctky donést nákup a léky, po nemocnici to nezvládá. Potřeba dva lidi, 11:0012:00. Jana přečetla a najednou věděla, že to zvládne.
V sobotu vyšla z bytu s předstihem. V tašce měla dvě balení sušenek a čaj. Ne jako almužnu, spíš jako záminku nezůstat stát s prázdnýma rukama. Na chodbě už čekal Martin.
Jdeš taky? zeptal se jen na ověření, bez překvapení.
Jo, řekla Jana. Ale platí tohle: nesu jen lehké. A žádné řeči o zdraví, dohodnuto?
Vnímala, jak jasně to znělo. Ne omluva, ne prosba, spíš podmínka.
Jasný, odpověděl Martin.
Vyšli nahoru k Novákovi. Dveře otevřel starší pán v domácím svetru, pobledlý. Pokusil se usmát.
Jé, komise, zabručel.
Ne komise, opravila ho Jana a podala tašku. Neseme vám nákup. Je tu čaj a sušenky, kdybyste chtěl.
Novák chytil tašku oběma rukama, jako by ji nechtěl pustit.
Děkuju. Já bych… ale nohy…
Žádné bych, přerušil ho Martin tiše. Řekněte nám, kam to dát.
Vešli do kuchyně. Jana položila tašky na stůl, zahlédla seznam léků na papírku a prázdnou dózu od pilulek. Nic nevyzvídala. Jen se zeptala:
Mám vám vyhodit odpadky?
Kdybyste mohla, řekl Novák a zarazil se.
Jana vzala pytlík, zavázala a vynesla na chodbu. Po cestě si uvědomila, že ji záda skoro nebolí. Ne proto, že bolest zmizela, ale že uvnitř je nějak klidněji.
Při odchodu chtěl Novák Martinovi podstrčit peníze.
Netřeba, řekl Martin.
Tak aspoň… Novák koukl na Janu. Klidně přijďte, když bude něco potřeba. Já nekoušu.
Jana přikývla.
Jasně, když bude potřeba, přijdeme. Ale vy taky nebuďte hrdina. Napište na nástěnku, co je třeba.
Řekla to a cítila zvláštní tiché sebevědomí: má právo mluvit stejně jako Martin. Ne nad, ne pod někým prostě vedle.
Večer se zastavila u nástěnky. Někdo tam přidal balení špendlíků a malý blok. Jana vytáhla pero a napsala úhledně, bez zbytečných slov: Byt 46, Jana Slámová. Kdo potřebuje: můžu ve všední dny po 19. skočit do lékárny nebo vyzvednout balíček. Těžká břemena nenosím. Připnula lístek, zkontrolovala, že drží, uklidila pero.
Doma dala vařit vodu na čaj, ze skříně vytáhla náhradní klíč a dala ho do obálky. Na obálku napsala číslo na Martina a dala ji do šuplíku u dveří. Ne jako znamení závislosti, ale jako pojištění, které si sama povolila.
Když pak zahučely dveře a ozvaly se kroky, Jana se tentokrát nelekla. Jen vypnula sporák, nalila čaj a pomyslela si, že jednou za měsíc není o davu. Je to o možnosti pustit tu tíhu, když je kolem někdo další.




