Tchyně mě zavolala „na dvě hodinky“ kvůli přípravě oslavy kulatin, ale čekala slepou poslušnost a dřinu jako samozřejmost

Tchyně mě zavolala jen na dvě hodiny pomoct s oslavou a čekala pokoru.

Telefonát zněl skoro jako pohádka, jemný hlas:

Přijeď k nám, pomůžeš trošku, opravdu tak dvě hoďky.
Ani na chvíli mě nenapadlo, že je v tom past představila jsem si chvilku krájení, salátek, čaj. Ale jakmile jsem vkročila do kuchyně, kde stály hrnce velikosti popelnic, na stole seznamy pokrmů a z úst zaznělo: hosté přijdou za čtyři hodiny, bylo jasno nešla jsem na návštěvu, šla jsem na směnu.

Stála u sporáku, míchala polévku ve velkém hrnci a otočila se na mě s úsměvem, co už nebyl pohostinný, ale něčím zvláštně jiný.

Aha, už jsi tu! Výborně, že jsi mohla dorazit. Hele, ukázalo se, že hostů bude víc než jsme mysleli. Asi dvacet lidí. Musíme upéct kapra, připravit tři druhy salátů, masa, nazdobit stůl

Zůstala jsem stát na prahu v kabátu.

Dvacet lidí? Při tom na telefonu jste říkala na dvě hodiny

Ano, dvě hodiny! mávla rukou, jako by téma bylo uzavřené. Ve dvou to půjde rychleji. Tak, svlékni se, zástěra je támhle. Začneme saláty, potom

Počkejte odkládám kabelku, ale kabát ještě ne. Myslela jsem, že to bude něco jednoduchého. Mám něco v plánu večer.

Podívala se a její pohled zpřísnil.

Jaké plány? Rodina je tvůj plán. Chystáme tady kulaté narozeniny, a ty myslíš na nějaké osobní záležitosti.

Ten tón. Tón, u kterého mé názory není třeba poslouchat, očekává se souhlas a krok stranou.

Ráda bych pomohla, kdybych to věděla předem. Ale na telefonu jste říkala něco jiného.

Promiň, že jsem ti nepopisovala do detailu všechno! otočila se zpět ke sporáku. Myslela jsem, že chápeš, že jubileum znamená seriózní přípravy. Nebo myslíš, že bych měla v mém věku všechno zvládnout sama?

Zakusila jsem si ret. Znáte to. Výčitky, nátlak, obviňování.

Mohla jste poprosit i někoho jiného. Nebo dát dopředu vědět.

Rázem se otočila.

Proč bych prosila jiné, když mám snachu? Nebo už sis zapomněla, co je to rodina?

Mezitím manžel seděl v obýváku s mobilem, televize šuměla. Věděl, ale do ničeho se nemíchal.

Neodmítám pomoct, povídám. Ale byla jsem uvedená v omyl. To není fér.

V omyl! rozpažila ruce, Slyšíte? Já ji uvedla v omyl! Jen jsem poprosila o pomoc a ona dělá scénu. To je ta dnešní mládež chtějí všechno a svědomí nemají.

Uvnitř mě se všechno sevřelo. Kdybych odešla, konflikt. Pokud zůstanu, budu krájet, vláčet a poslouchat výčitky.

Dobře, zhluboka jsem se nadechla. Pomůžu se saláty. Ale nebudu obsluhovat a vítat hosty.

Napnula tvář.

Takže já budu nosit všechny tácy sama?

Říkám jen, že jste to mohla zorganizovat jinak. Nebo poprosit svého syna.

On je chlap! pohoršeně. Kuchyně není jeho místo, on má svoji roli.

Jakou roli? Sedět s telefonem?

To ti nepřísluší řešit! její hlas ztvrdl. Přišla jsi pomoct, nebo filozofovat?

Svlékla jsem kabát, vzala zástěru, začala krájet zeleninu. Spokojeně přikývla a vrátila se k hrnci.

Po chvíli:

Až přijdou hosté, převlékneš se, že?

Nezůstávám. Pomůžu a půjdu domů.

Odložila vařečku.

Jak to jako půjdeš domů? Kdo přivítá hosty? Kdo bude servírovat?

Vy. Nebo váš syn.

On se bude starat o zábavu, on je pan domácí.

Pan domácí, co nikdy nevzal do ruky talíř.

Takže muži baví, ženy slouží?

A jak jinak? přivřela oči. Ty jsi teď nějaká feministka?

Spíš nechápu, proč bych měla být neplacená výpomoc.

NEPLACENÁ?! skoro vykřikla. Ty jsi moje snacha! My jsme rodina! Nebo jsi zapomněla, kdo vám pomohl s bytem?

A je to tady. Peníze, co jsme dávno vrátili v českých korunách, ale pro ni se staly symbolem věčného dluhu.

Vrátili jsme je, řekla jsem klidně.

A morální dluh? Vděčnost?

Odložila jsem nůž.

Chcete, abych se cítila dlužná celý život?

Chci, abys byla člověk. Člen rodiny, ne najatá služebná.

Ale přesně tak se ke mně chováte. Očekáváte zápřah, bez jediné koruny navíc.

Mrskla utěrkou.

DOST! Dělej si co chceš, ale dokud ten stůl nebude prostřený, neodcházíš!

Podívala jsem se na ni a v tu chvíli mě napadlo ať ustoupím jakkoli, nic se nikdy nezmění.

Ne, řekla jsem potichu. Neudělám to.

Co jsi to řekla?!

Říkám ne. Odcházím.

Sundala jsem zástěru, vzala kabelku, nahodila kabát.

Neopovažuj se! její hlas vibroval.

Můj muž vyšel z pokoje.

Co se děje?

Ona odchází! ukáže na mě.

Proč? Co blbneš?

Zeptej se mámy, proč mě pozvala na dvě hodiny, ale chce, abych sloužila dvaceti lidem.

Vždyť říkala na chvilku…

Pomoc je pomoc normální, vloží se tchyně. Ne dlabat salát půl hodiny!

Tohle se opakuje, řekla jsem tiše. A pokaždé mi připomínáte ty peníze.

Prostě pomoz, mávl rukou muž.

A ty? Ty nebudeš nic krájet, nic stěhovat?

To není práce pro chlapa.

Zasmála jsem se únavou, smutkem.

Jasně. Zvládněte to.

Šla jsem ke dveřím.

Jestli odejdeš, už sem nechoď! zaječela.

V pořádku.

A odešla jsem.

V autě mi ruce drkotaly. Telefon vyzváněl, ale nevzala jsem to.

Později přišla zpráva:
Vrať se okamžitě.

Odpověděla jsem:
Nejsem tady zadarmo na práci.

Večer jsem seděla doma s čajem. Bylo mi fuk, co se o mně říká.

Můj muž přišel až v noci.

Jsi spokojená? Všichni o tobě špatně mluví.

A co si myslíš ty? zeptala jsem se.

Mlčel.

Potřebovala jsem, abys stál při mně, řekla jsem. Ale ty jsi neudělal nic.

Pak následovalo ticho.

Dva týdny mi nikdo nezavolal. A v tom tichu jsem pochopila jedno:
Někdy je důležitější odejít, než zůstat.

I když za tebou křičí, že děláš chybu.

Rate article
DoN
Tchyně mě zavolala „na dvě hodinky“ kvůli přípravě oslavy kulatin, ale čekala slepou poslušnost a dřinu jako samozřejmost