Včera jsem dal výpověď v práci, abych zkusil zachránit své manželství. Dnes už ale nevím, jestli jsem tím nepřišel úplně o všechno.
V té firmě jsem byl skoro osm let. Nastoupil jsem tam krátce po svatbě a dlouho pro mě tahle práce znamenala jistotu pravidelný plat, jasný rozvrh, představa budoucnosti. Moje žena vždycky věděla, jak moc je pro mě to místo důležité. Dokonce jsme plánovali, že si z peněz, co jsme díky tomu ušetřili, pořídíme vlastní byt v Praze. Nikdy bych si nepomyslel, že právě ta práce bude důvodem chyby, která nás přivede až sem.
Ta žena, se kterou jsem manželce byl nevěrný, nastoupila do firmy asi před půl rokem. Nejprve to bylo docela normální seděla poblíž, občas se na něco zeptala, chtěla poradit, protože byla nováček. Postupně jsme spolu začali chodit na oběd nejdřív ještě s dalšími kolegy, pak už jen sami spolu. Svěřovala se mi se svými partnerskými problémy a hádkami, s nejistotou. Naslouchal jsem jí víc a víc. Začal jsem ze strachu před prozrazením mazat zprávy, doma jsem tiše vypínal mobil a vymlouval se, že mám porady, které se protáhly.
K té nevěře došlo jednou neplánovaně, když jsme odcházeli pozdě z kanceláře. Nic romantického, nebylo to připravené, ale oba jsme věděli, co děláme. Věděl jsem, že je to špatně. Domů jsem večer přišel jako každý jiný den a políbil moji Janu na přivítanou. Teď mě to tíží asi nejvíc.
Manželka na to přišla až za několik týdnů. Byli jsme v ložnici, když si vzala můj telefon, aby někomu zavolala, a narazila na zprávy, které nebyly obyčejné. Zeptala se přímo. Nevěděl jsem, co říct. Chvíli bylo ticho, pak mě požádala, ať jí řeknu všechno do detailů. Řekl jsem jí úplně vše. Tu noc jsme spali každý zvlášť.
Doma pak bylo napětí. Začala se mě vyptávat kde, kdy, kolikrát, jestli se ještě vídáme. Odpověděl jsem na všechno. Jednou mi pověděla větu, na kterou nikdy nezapomenu:
Nevím, jestli ti vůbec dokážu odpustit, ale jisté je, že nemůžu žít s tím, že ji denně potkáváš.
Tam začalo téma práce.
Ultimátum bylo jasné. Jana mi řekla, že mě nenutí, ale že musí mít pocit jistoty. Dokud budu dál chodit do té kanceláře, nebude se moct hnout z místa. Dala mi na výběr buď skončím ve firmě, nebo ona odejde. Nekřičela, neplakala. A to na tom bylo to nejtěžší.
Nespal jsem celé noci, počítal výdaje, úspory i dluhy. Věděl jsem, že když dám výpověď, budu okamžitě bez příjmů. Ale bylo mi jasné, že když to neudělám, náš vztah skončí. Včera jsem zašel za šéfem, oznámil mu odchod a opustil firmu s podivnou směsí úlevy a strachu.
Doma jsem Janě řekl, co jsem udělal. Doufal jsem, že jí to uleví. Řekla mi, že si toho váží, ale že to nezmění vše hned. Že neví, jestli mi někdy zvládne znovu důvěřovat. Že potřebuje čas. Nic mi neslíbila.
A tak jsem dnes bez práce a s manželstvím v nedořešeném stavu.
Nevím, jestli jsem přišel jen o zaměstnání
anebo jestli přicházím i o svoji ženu.




