Zaplatila jsem oslavu patnáctých narozenin své nevlastní dcery, a její otec se vrátil k její biologické matce. Deset let. Deset let jsem to dítě vychovávala jako vlastní. Přebalovala jsem ji, když byla malá. Vodila jsem ji každý týden na kroužky. Pomáhala jí s úkoly, učila ji starat se o sebe, utěšovala ji po prvním zklamání. A ona mi říkala „mami“. Ne „ta, co je s tátou“. Ne „macecha“. Mami. Když jí bylo patnáct, dlouho jsem chystala oslavu. Pronajala jsem krásný sál, objednala šaty, zajistila hudbu a pohoštění pro spoustu hostů. Utrácela jsem úspory, ale věřila jsem, že to má smysl. Bylo to moje dítě. Alespoň jsem si to myslela. Tři týdny před oslavou se objevila její biologická matka. Ta žena, která roky nebyla nikde — žádná pomoc, žádný telefonát, žádná přítomnost. Najednou byla u mě doma, rozrušená, povídala, jak chce začít znova. Měla jsem poznat, že je něco špatně. Ale uvěřila jsem. V den oslavy jsem dorazila brzy zkontrolovat poslední detaily. Sál byl připravený — ozdobený, uklizený, všechno tak, jak má být. Když jsem si byla jistá, že je vše v pořádku, někdo mi poklepal na rameno. Řekli mi, že je lepší, když odejdu. Že je to „rodinná chvíle“. Že tam nemám co dělat. Snažila jsem se vysvětlit, že jsem to dítě vychovala já. Že jsem všechno zaplatila. Ale nic nezměnilo. Muž, se kterým jsem sdílela život tolik let, jen řekl, že je to „pro dceru nejlepší“. Neplakala jsem. Nekřičela. Prostě jsem odešla. Ten večer, když jsem balila věci do krabic, někdo zazvonil. Bylo už pozdě. Otevřela jsem. Stála tam ona – v slavnostních šatech, uplakaná, unavená. „Odešla jsem,“ řekla mi. „Nemohla jsem tam být bez tebe.“ Snažila jsem se jí vysvětlit, že má být se svými rodiči, ale objala mě a pošeptala: „Ty jsi moje máma. Znáš mě nejlépe. Vždycky jsi tu byla pro mě.“ Pevně jsem ji objala. Vyprávěla mi, jak na oslavě děkovali „rodině“, a ona se zeptala, kde jsem. Řekli jí, že jsem nechtěla přijít. Tak řekla všem pravdu. A odešla. Zůstala se mnou. Dívaly jsme se na filmy do noci, jedly pizzu a povídaly si. Poprvé po dnech jsem cítila klid. Druhý den mi volalo hodně lidí. Nezvedla jsem telefon. O pár měsíců později bylo vše konečně uzavřeno a začala jsem nový život. Ona pokračovala ve škole a rozhodla se zůstat se mnou. Šaty má dodnes ve skříni. „Abych si pamatovala den, kdy jsem si zvolila svoji opravdovou rodinu,“ říká. A občas si pokládám otázku: Kdo koho ten den vlastně opravdu opustil?

Hele, musím ti něco svěřit. Platila jsem velkou oslavu k patnáctinám své nevlastní dcery, a její táta se pak zase vrátil k její mámě.

Deset let, rozumíš? Deset let jsem vychovávala tu holku skoro jako kdyby byla moje vlastní.

Měnila jsem jí plínky, když byla mimino. Každý týden jsem s ní běhala po kroužcích, pomáhala jí s domácími úkoly, učila ji, jak se postarat o sebe, objímala jsem ji po prvním zlomeném srdci.
A ona mi říkala mami.
Ne tátova paní.
Ne macecho.
Mami.

Na její patnácté narozeniny jsem chystala oslavu už měsíce dopředu. Pronajala jsem fajn sál v Praze, objednala krásné šaty, zařídila hudbu a občerstvení pro haldu lidí. Utratila jsem skoro všechny svoje úspory, ale věřila jsem, že to za to stojí.
Byla to přece MOJE holka.

Nebo jsem si to aspoň myslela.

Tři týdny před oslavou se zjevila její biologická máma. Ta ženská, co se léta neukázala žádné peníze, žádné telefonáty, žádná přítomnost. Najednou stála v našem bytě v Nuslích, dojatá a tvrdila, že to chce všechno napravit.

Měla jsem tušit, že z toho kouká průšvih.
Ale naletěla jsem.

V den oslavy jsem přišla brzy, abych zkontrolovala poslední věci. Sál vypadl perfektně nazdobený, všechno připravené, přesně jak má být. Ještě jsem běhala kolem, když mě někdo klepnul na rameno.

Řekli mi, že bych měla odejít.
Že je to rodinná chvíle.
A že tam už nejsem vítaná.

Zkusila jsem říct, že já jsem ta, co ji vychovala.
Já všechno platila.
Ale nikoho to nezajímalo.

Chlap, se kterým jsem sdílela život celou dekádu, jen řekl, že je to pro dítě nejlepší.

Neplakala jsem. Nekřičela. Jen jsem šla domů.

Ten večer jsem balila svoje věci do krabic, když zvonek zazvonil. Bylo už dost pozdě.

Otevřu a tam stojí ona v těch nových princeznovských šatech, uplakaná, zničená.

Odešla jsem, říká. Bez tebe bych tam nezvládla zůstat.

Zkoušela jsem jí vysvětlit, že by měla být s rodiči, ale ona mě objala a pošeptala:

Ty jsi moje máma. Ty mě znáš celou. Vždycky ses o mě starala.

Objala jsem ji jako nikdy.

Vyprávěla mi, že když na oslavě poděkovali rodině, zeptala se, kde jsem. Prý jí řekli, že jsem nechtěla přijít.
Tak všem řekla pravdu.
A jednoduše odešla.

Zůstala u mě.

Dívály jsme se spolu na filmy skoro do rána, snědly pizzu z Holešovic a povídaly si. Poprvé za několik dní jsem cítila klid.

Druhý den mi volalo spoustu lidí. Nezvedla jsem to.

Po několika měsících všechno i oficiálně skončilo. Začala jsem nový život.
Ona pokračovala na střední a rozhodla se zůstat u mě.

Ty šaty si dodneška schovává ve skříni.

Abych nikdy nezapomněla na den, kdy jsem si vybrala pravou rodinu, říká.

A občas si vážně říkám:

Kdo toho dne koho doopravdy opustil?

Rate article
DoN
Zaplatila jsem oslavu patnáctých narozenin své nevlastní dcery, a její otec se vrátil k její biologické matce. Deset let. Deset let jsem to dítě vychovávala jako vlastní. Přebalovala jsem ji, když byla malá. Vodila jsem ji každý týden na kroužky. Pomáhala jí s úkoly, učila ji starat se o sebe, utěšovala ji po prvním zklamání. A ona mi říkala „mami“. Ne „ta, co je s tátou“. Ne „macecha“. Mami. Když jí bylo patnáct, dlouho jsem chystala oslavu. Pronajala jsem krásný sál, objednala šaty, zajistila hudbu a pohoštění pro spoustu hostů. Utrácela jsem úspory, ale věřila jsem, že to má smysl. Bylo to moje dítě. Alespoň jsem si to myslela. Tři týdny před oslavou se objevila její biologická matka. Ta žena, která roky nebyla nikde — žádná pomoc, žádný telefonát, žádná přítomnost. Najednou byla u mě doma, rozrušená, povídala, jak chce začít znova. Měla jsem poznat, že je něco špatně. Ale uvěřila jsem. V den oslavy jsem dorazila brzy zkontrolovat poslední detaily. Sál byl připravený — ozdobený, uklizený, všechno tak, jak má být. Když jsem si byla jistá, že je vše v pořádku, někdo mi poklepal na rameno. Řekli mi, že je lepší, když odejdu. Že je to „rodinná chvíle“. Že tam nemám co dělat. Snažila jsem se vysvětlit, že jsem to dítě vychovala já. Že jsem všechno zaplatila. Ale nic nezměnilo. Muž, se kterým jsem sdílela život tolik let, jen řekl, že je to „pro dceru nejlepší“. Neplakala jsem. Nekřičela. Prostě jsem odešla. Ten večer, když jsem balila věci do krabic, někdo zazvonil. Bylo už pozdě. Otevřela jsem. Stála tam ona – v slavnostních šatech, uplakaná, unavená. „Odešla jsem,“ řekla mi. „Nemohla jsem tam být bez tebe.“ Snažila jsem se jí vysvětlit, že má být se svými rodiči, ale objala mě a pošeptala: „Ty jsi moje máma. Znáš mě nejlépe. Vždycky jsi tu byla pro mě.“ Pevně jsem ji objala. Vyprávěla mi, jak na oslavě děkovali „rodině“, a ona se zeptala, kde jsem. Řekli jí, že jsem nechtěla přijít. Tak řekla všem pravdu. A odešla. Zůstala se mnou. Dívaly jsme se na filmy do noci, jedly pizzu a povídaly si. Poprvé po dnech jsem cítila klid. Druhý den mi volalo hodně lidí. Nezvedla jsem telefon. O pár měsíců později bylo vše konečně uzavřeno a začala jsem nový život. Ona pokračovala ve škole a rozhodla se zůstat se mnou. Šaty má dodnes ve skříni. „Abych si pamatovala den, kdy jsem si zvolila svoji opravdovou rodinu,“ říká. A občas si pokládám otázku: Kdo koho ten den vlastně opravdu opustil?