Je to noc, o které jsem si nikdy nemyslel, že ji zažiji. Sníh na ulici Korunovační se třpytí pod lampami, chlad štípe v obličeji a já, Oldřich Novotný, sedím ve svém temně modrém Mercedesu na prázdném chodníku, zaražený, jakoby ochromený ledem. V Praze, uprostřed movité vilové čtvrti Bubeneč, mě mrazí nejen únorová bílá pustina, ale i něco mnohem hlubšího.
Ještě než auto úplně zastaví, vylezu ven, poháněn pocitem, že musím jednat hned. Vítr mi cuchá bílé vlasy, kabát se třepotá. Mokrou zimu už vnímám jen okrajově, boty mi kloužou na ušlapaném sněhu smíšeném s blátem, ale to mi nevadí. V dálce pod lampou zahlédnu něco, co neladí s touhle poklidnou noční čtvrtí, kterou jsem si myslel, že mám pod kontrolou.
Stůjte tam! zavolám, hlas se mi třese, cítím ve vzduchu směs strachu a dominance.
Uprostřed ulice, dvě holčičky, identické, nemohou být starší než čtyři roky. Drží se za ruce, nepláčou, nehýbou se, nepovolují. Jen malá klubíčka v vínových vlněných šatičkách s kulatými bílými límečky, punčochy, staré šněrovací boty, bez bund, bez čepic. Žádný dospělý nikde v dohledu, jen dvě dětská těla v zmrzlém nočním světě.
Padám před ně na kolena otupělý, necítím ani náraz do dlažby.
Nic se nebojte, šeptám a s třesoucíma rukama svlékám kabát, přikrývám je. Já vám neublížím. Jsem… přítel.
Chytám je, vlněná látka mi v rukách křehne mrazem, pokožka dívek je téměř ledová, až mě to zaskočí. Jsou příliš lehké, příliš tiché. Jedna z nich zvedne oči malou znaménkou pod bradou. Pak se mi obraz rozpadá: šedozelené oči, které poznávám každý den v zrcadle. Oči mojí maminky. Oči, které patří mojí dceři, Anežce.
Anežka. Ta, kterou jsem před pěti lety vypudil ze svého života jedinou větou, v den, kdy přivedla domů chudého muže, šťastná, že je konečně svobodná.
Mami? šeptne dívka se znaménkem.
Podíval jsem se na ni a dech se mi vytrácí. Oči mám plné slz, horkých a absurdních v tom mrazu.
Ne, drobná… nejsem maminka, polkl jsem a zadržel vzlyk. Společně ji najdeme. Kde je maminka?
Druhá holčička, ta bez znaménka, mě sleduje s až dospělou nedůvěrou, ukazuje na zelený batoh nedaleko v závěji. Zvednu ho je příliš lehký na to, aby skrýval život dvou dětí. Otvírám ho nemotorně žádné jídlo, ani voda. Jen špinavé ponožky, rozbitá panenka, zmačkané psaní, stará rodinná fotografie.
Fotku poznávám okamžitě jsem na ní já, o dvě desetiletí mladší, s černými vlasy, na ramenou mi sedí malá Anežka před obřím vánočním stromkem.
Dědo…, povzdechne druhá holčička, pohledem míří přímo na mě, ne na fotku.
To slovo zní přirozeně, jakoby ho říkala stokrát. Zatuhnu celá moje moc, jméno, majetek v tu chvíli se smrskne na jediný pokorný titul: dědeček.
Šofér, Pavel, běží s rozevlátým deštníkem, vítr mu ho málem vytrhne.
Pane Novotný! Co tam děláte? Nastydnete se!
Na zdraví se vykašli! zahulákám a beru obě holčičky do náruče. Jsou tak lehké, že to bolí. Otevři auto, topení naplno! Okamžitě!
Mercedes voní kůží a vzdáleností. Topení syčí, holky zavírají oči, oddechují ve stejnou chvíli, jako by si najednou vzpomněly, co to znamená být v bezpečí.
Domů, řeknu, ale slovo mi uvázne v krku. Který dům? Ten tichý z mramoru, který vyhnal i moji dceru?
Batoh. Dopis. Na obálce je rozeznatelný rukopis to písmo bych poznal všude. Je tam jediné slovo: Tati.
Roztrhnu obálku. Písmo se třese, jako by ho psala ručící a zmrzlá ruka.
Tati, jestli to čteš, stal se zázrak. Poprvé ses podíval dolů. Moje holky, vnučky tvoje, Magdalena a Tereza, jsou naživu. Nepíšu ti, abys mi odpustil. Matěj, můj muž, zemřel před půl rokem. Rakovina ho odvedla. Všechno jsem prodala, auto, šperky, byt. Spíme v azylových domech, teď na ulici. Už nemůžu. Tereza má silný kašel. Magdaléna už nemá boty. Čekám tu na tebe tři týdny. Každý pátek tě vidím projíždět. Nikdy ses neotočil. Dnes je poslední možnost. Nechávám ti holky přímo v cestě. Radši ať vyrůstají vedle dědy, který je třeba ani nemiluje, než aby mi umrzly v náručí. Prosím, zachraň je. Anežka.
Dopis mi vyklouzl z ruky a sesunul se jako smrtelný ortel na podlahu auta. Chápu hypotermie. Anežka nejde žádat o pomoc, Anežka se vzdává.
Pavle! zařvu a buším do skleněné přepážky. Zpátky! Hned! Dcera mi umírá!
Děvčata se lekla, já se snažím změkčit hlas. Kde je maminka?
Říkala, ať si hrajeme na schovávanou, špitla Tereza. Skrývá se na kamenné lavičce za černou bránou… a že ty jsi základna.
Vím přesně kam. Tři ulice. Tři minuty, které znamenají život nebo smrt.
Auto smykuje, v dlaních drtím dopis jako poslední lano. Jak zastavíme, vyběhnu do parku, ledový vzduch mě pálí v plicích. V temnotě nahmatám lavičku, pod vrstvou sněhu leží svíjející uzlík.
Je to ona. Klekám, otírám sníh. Anežka, v polosvlečeném svetru, schoulená, tvář bledá jako kámen, řasy zamrzlé.
Anežko! křičím, třesu ji za ramena. Holčičko! Prober se!
Nic. Rigidní tělo, děsivé ticho.
Překrývám ji kabátem, třu jí paže, jako bych v ně rozdělával oheň. Ucho na hrudníku tep slabý, ale je tam.
Pavle! zaječím.
Zvedáme ji jako pírko, pod mokrými šaty cítím její žebra, viny mám plné prsty. Zatímco já hromadil, ona ztrácela.
V autě dvojčata křičí, když vidí maminku bezvládnou.
Mami! zoufale křičí Magdaléna.
Není mrtvá, lžu. Nikam nejde.
V nemocnici moje příjmení otvírá dveře, jako je dřív zavíralo. Modrý kód. Těžká podchlazenost. Sedím na chodbě s dětmi v náruči, mou moc tu nic neznamená.
Lékař po chvíli přichází. Žije. Ale je to vážné. Má těžké poškození. Zápal plic. Následujících 48 hodin je rozhodujících.
Dívám se na Magdalénu a Terezu, spí mi na kolenou, kruhy pod očima šednou jak obžaloba. Stará služebná Marie se objeví, hladí je láskyplně něco, co jsem jim nikdy neuměl dát. Otevřu batoh dcery jako někdo, kdo odemyká ukradený život. Je tam sešit čísla, dluhy, prodej prstenu: 4 000 korun. Prodej kytary: 1 500 korun. Matěj dnes zemřel. Vyhodili nás. Řekla jsem, že jsme víly a víly nemusí jíst.
Sešit zavírám, je mi špatně. Mám devět nul na účtu. Anežka prodala prsten za chleba.
Ráno jedu podle adresy z úředních papírů do Holešovic, do sklepa vlhkého domu. Zaklepu. Sousedka mi vmete do tváře větu, která mi zlomí páteř.
Ta blonďatá policajti ji vyhodili už před měsícem. Hrozné. Holky plakaly.
Podá mi krabičku s dětskými kresbami. Otevřu ji v autě, ruce se mi třesou. Jeden obrázek, muž v obleku s korunou: Děda král zachraňuje mamku. Pálí mě to v očích.
Nacházím oznámení o vystěhování. Čtu záhlaví. Krev se mi v těle zastaví.
Vertex Reality, dceřinka Novotný Group.
Moje firma. Moje jméno. Moje politika čištění majetků. Příkazy, kterým jsem nikdy nedával jména. Poslal jsem policii. Vystěhoval jsem vlastní dceru. A stovky dalších, jako by byli jen prach.
Vracím se do parku, sedám si na kamennou lavičku. Pod keři leží krabice od bot, improvizovaná postel a zavařovačka se zvadlým květem. Představuji si Anežku, jak tu večer vypráví o kouzelném dědovi a v kostech jí mrzne smrt.
Odpusť, holčičko, zamumlám, slovo se mi zlomí v nářek.
V nemocnici Anežka procitne, strhne infuzi, myslí si, že jí beru holky. Uklidní se až při pohledu na dvojčata, ale její oči jsou ledové.
Proč jsi tady? zašeptá.
Nemám obranu.
Našel jsem je… umírala jsi.
Protože jsi mě tam nechal, chrčí. Prosila jsem tě. Odpověď byla ticho.
Skloňuji hlavu.
Nezasloužím si odpuštění. Ale ony… ony za to nemůžou.
Anežka neodpouští. Přijímá pomoc jen kvůli dcerám. Já se poprvé nesnažím koupit lásku. Snažím se ji učit.
Děvčata přivedu domů na Letnou. Mramor už není pýcha, připadá mi jako hrobka. Jednu noc klepe Tereza na dveře: Můžu spát u tebe? Bojím se stínů. Člověk, který spal vždy sám, jí otevře. Hlídám dveře celou noc, jako starý pes.
Proměním dům: hračky, sušenky, barvy. Anežka se vrací ze špitálu na vozíku, křehká, zdrženlivá. Holky se smějí. Usměje se taky, i když oči jsou stále plaché.
Za tři dny, při večeři, exploduje pravda. Muž, kdysi odejit, Petr, vtrhne promočený a obviní:
Poznáváte ji? Nájemnice bytu B. Vždyť jste dali příkaz na její vystěhování! Vertex je váš. Mám důkaz.
Mobil na stole září jako pistole. Anežka čte zprávu. Něco v ní umře.
Ty… řekne bez slz, bez křiku. Vyhodil jsi nás.
Snažím se omluvit. Nevěděl jsem, že jde o vás. Marné.
Anežka chce odejít do vánice s dětmi. Neotevřu. Venku smrt, uvnitř zrada.
A dělám, co jsem nikdy neuměl: pokleknu, ne abych něco získal, ale protože už nemůžu stát.
Jsem zrůda, cítím. Vyhodil jsem tě ze závisti, že miluješ jiné než peníze. Podepsal jsem ty rozkazy, jména byly pro mě jen čísla. Ale když jsem uviděl vnučky v závěji… led se prolomil. Neprosím o odpuštění. Prosím, využij mě. Zůstaň kvůli nim. Nech mě platit tím, že pomůžu každé rodině, kterou jsem zničil.
Anežka se dlouze zadívá, na holky, na dveře. Rozhodne se žít.
Zůstanu, řekne nakonec. Ale podmínky jsou jiné. Vertex zaniká. Založíš nadaci. Pomůžeme každé rodině. A jestli ještě jednou lžeš, odcházím navždy.
Přikyvuji. První poctivá smlouva.
Rok poté, sníh zase padá na Prahu. Už nemusí být snem smrti je tichý, jako konfety. Dům Novotných voní skořicí, pečeným kaprem, horkou čokoládou. Vánoční stromeček pokrytý dětskými ozdobami i drahými koulemi prostě směs světa bez výčitek.
Sedím v trapně červeném svetru s pleteným sobem na vycákaném koberci; ta skvrna je pro mě vítězství. Anežka sestupuje po schodech, září, silná, ve smaragdových šatech. Holčičky kmitají po domě.
A přicházejí hosté rodiny, které bych dřív nazval aktiva: opravdoví lidé s prací a upřímným smíchem. Paní ze sklepa s bábovkou, rodina Skálových, Dvořákových, Vávrových. Nadace Matěj Dvořák proměnila peníze v bezpečí, hrdost ve službu.
Večeři provází přípitek člověka prostého za lidskou důstojnost. Při pohledu na plný stůl mi dochází, co dřív vypadalo jako laciná poezie: bohatství nejsou peníze v bance, ale jméno vyslovené laskavě.
Tu noc mě Magdalena táhne za ruku.
Mami… klavír.
Anežka usedá. Prsty, které loni zmrzly, letí po klávesách. Zní píseň, kterou kdysi Matěj zpíval proti bouřím. Tóny naplňují dům jako požehnání. Stojím v koutě, slza mi stéká po tváři.
Pak ukládám holky do postýlek ve tvaru obláčku. Sedám si mezi ně.
Dnes nebudu číst, říkám. Dnes vyprávím pravdivý příběh o králi, co žil v ledovém zámku a myslel si, že bohatství jsou zlaté mince.
To je ale blbost, zívne Tereza.
Přesně tak, přikývnu. Dokud jedné noci nenajde ve sněhu dvě víly… Když mu praskne led v srdci, i když to bolí, začne skutečně cítit.
Magdaléna se zakouká s tou dětskou moudrostí.
To jsi ty, dědo.
Políbím ji na čelo.
Ano, zlatíčko. A ty jsi mě zachránila.
Když vycházím, Anežka na mě čeká na chodbě. Objímá mě krátce, jednoduše.
Děkuji, žes dodržel slib, zašeptá.
Mlčím, jen poprvé za dlouhá léta skutečně dýchám.
Jdu dolů, hledím z okna na tu lampu, kde před rokem stály ve sněhu dvě vínové tečky. Doma: rozházené hračky, nedojedené talíře, chaos štěstí.
Opřu čelo o studené sklo a usměju se ne jako podnikatel, ale jako člověk.
Dnes jsem tu byl včas, řeknu si. A poprvé v životě vím, že je to pravda.




