A dodnes se občas v noci probudím a ptám se sama sebe, kdy to táta stihl nám vzít úplně všechno. Bylo mi patnáct, když se to stalo. Žili jsme v malém, ale upraveném domku – s nábytkem, lednici plnou po nákupu, účty skoro vždy včas zaplacené. Byla jsem v deváté třídě a jediné, co mě trápilo, bylo, jak projít z matematiky a našetřit si na tenisky, které jsem si moc přála. Všechno se začalo měnit, když se táta vracel domů stále později. Vcházel bez pozdravu, hodil klíče na stůl a zamířil rovnou do pokoje s mobilem v ruce. Mamka mu říkala: — Zase jdeš pozdě? Myslíš si, že se tenhle dům o sebe postará sám? A on odpovídal chladně: — Dej mi pokoj, jsem unavený. Já jsem všechno slyšela ze svého pokoje, se sluchátky v uších a předstírala, že se nic neděje. Jednou večer jsem ho zahlédla, jak telefonuje venku na zahradě. Potichu se smál, říkal věci jako „už to skoro je,“ „neboj, zvládnu to.“ Jakmile mě uviděl, hned položil. Něco mě zamrazilo, ale mlčela jsem. Den, kdy odešel, byla sobota. Přišla jsem ze školy a na posteli byl otevřený kufr. Mamka stála ve dveřích se zarudlýma očima. Zeptala jsem se: — Kam jde? Ani se na mě nepodíval, jen řekl: — Budu pryč nějakou dobu. Mamka na něj zakřičela: — Nějakou dobu s kým? Řekni pravdu! Vybuchl: — Odcházím s jinou. Tenhle život mě už nebaví! Rozplakala jsem se a zeptala: — A co já? A moje škola? A tenhle dům? Jen odvětil: — Nějak to zvládnete. Zavřel kufr, vzal si doklady ze šuplíku, peněženku a odešel bez rozloučení. Ten večer se mamka snažila vybrat peníze z bankomatu, ale karta byla zablokovaná. Druhý den v bance jí řekli, že účet je prázdný. Táta vybral všechny peníze, které spolu našetřili. Navíc zjistila, že nezaplatil dva měsíce účtů a vzal si půjčku, na kterou ji napsal jako ručitele. Pamatuju si, jak mamka seděla u stolu, počítala účty na staré kalkulačce, plakala a říkala: — Nestíhá to na nic… není to dost… Snažila jsem se jí pomoci, ale nechápala jsem ani půlku toho, co nás potkalo. Za týden nám odpojili internet, brzy málem elektřinu. Mamka začala uklízet po domech. Já jsem začala prodávat bonbóny ve škole. Styděla jsem se s taškou čokolád na chodbě, ale dělala jsem to, protože doma nebylo ani na základní věci. Pamatuju na den, kdy jsem otevřela lednici a byla tam jen konvice vody a půlka rajčete. Sedla jsem si v kuchyni a tajně brečela. Ten večer jsme jedly samotnou rýži. Mamka se omlouvala, že mi nemůže dát to, co dřív. Po čase jsem na Facebooku viděla tátovu fotku s tou ženou v restauraci – ťukají si sklenkou vína. Třásly se mi ruce. Napsala jsem mu: „Tati, potřebuji peníze na školní věci.“ Odepsal: „Nemůžu živit dvě rodiny.“ To byla naše poslední zpráva. Od té doby už nikdy nezavolal. Nezeptal se, jestli jsem dostudovala, jestli jsem nemocná, jestli něco potřebuji. Prostě zmizel. Dnes pracuji, platím vše sama a pomáhám mamce. Ale ta rána pořád bolí. Nejen pro peníze, ale pro opuštění, chlad, způsob, jak nás utopil a žil dál, jako by se nic nestalo. A přesto, i dnes se někdy v noci vzbudím se stejným, tísnivým dotazem: Jak se to vůbec dá zvládnout, když ti vlastní táta vezme všechno a nechá tě učit se přežít ještě jako dítě?

Někdy se v noci probudím uprostřed tmy a přemýšlím, kdy vlastně otec stihl vzít úplně všechno. Bylo mi patnáct, když se to stalo. Žili jsme tenkrát v malé, ale pěkně udržované chalupě na okraji Brna měli jsme nábytek, lednice byla plná aspoň v týdnech, kdy se nakupovalo, a účty byly zaplacené téměř vždy včas. Chodila jsem do druhého ročníku gymnázia a moji největší starostí bylo, jestli projdu z matematiky a jestli si našetřím dost korun na tenisky, po kterých jsem toužila.

Všechno se začalo měnit, jakmile se otec začal vracet domů stále později. Vcházel dovnitř, aniž by něco řekl, hodil klíče na stůl a zamířil rovnou do ložnice s mobilem v ruce. Máma se ho ptala:
To zas přijdeš tak pozdě? Myslíš, že se ta domácnost o sebe postará sama?
Otec jen odsekl:
Dej mi pokoj, jsem unavený.
Já všechno poslouchala v pokoji se sluchátky na uších a předstírala, že žádné problémy nejsou.

Jednou večer jsem ho zahlédla na zahradě, jak mluví po telefonu. Potichu se smál a říkal věci jako už je to skoro hotové a klid, zvládnu to. Jakmile mě spatřil, okamžitě zavěsil. V žaludku jsem cítila tíhu, ale raději jsem mlčela.

Ten den, kdy odešel, byl pátek. Vrátila jsem se ze školy a našla v jeho pokoji otevřený kufr na posteli. Máma stála ve dveřích ložnice, oči měla zarudlé od pláče. Zeptala jsem se:
Kam jde?
Ani se na mě nepodíval:
Nebudu tu nějakou dobu.
Máma zvýšila hlas:
Nějakou dobu s kým? Řekni mi pravdu!
Tehdy to z něj vybublalo:
Odcházím k jiné. Tenhle život mě už nebaví!
Rozplakala jsem se:
A co já? Co moje škola? Co náš domov?
Jen odvětil:
Zvládnete to.
Sbalil si kufr, vzal si doklady ze zásuvky, peněženku a odešel bez rozloučení.

Ještě tu noc chtěla máma vybrat peníze z bankomatu, ale karta byla zablokovaná. Druhý den šla do banky a tam jí řekli, že účet je úplně prázdný. Všechno, co za ty roky společně naspořili, vzal. K tomu jsme zjistily, že nechal nezaplacené dva měsíce elektřinu i vodu a navíc si potají vzal půjčku, kde máma figurovala jako ručitelka.

Pamatuji si, jak máma seděla u kuchyňského stolu s hromadou složenek, počítala se starým kalkulátorem a brečela:
Na nic to nestačí na nic to nestačí
Chtěla jsem jí pomáhat s účty, ale ani jsem pořádně nerozuměla, co se vlastně děje.

Za týden nám odpojili internet, pak skoro i elektřinu. Máma začala hledat práci uklízela u lidí po bytech v okolí. Já jsem ve škole prodávala bonbony během přestávek. Styděla jsem se chodit chodit s igelitkou plnou čokolád, ale doma už nebylo ani na ten základ.

Jednou jsem otevřela lednici a byla tam jen džbán s vodou a půlka rajčete. Seděla jsem v kuchyni a plakala. Ten večer jsme jedly jen bílou rýži. Máma se mi pořád omlouvala, že mi nedokáže dát to, co dřív.

Hodně později jsem našla na Facebooku fotku otce s tou ženou někde v restauraci zvedali sklenky vína na přípitek. Třásly se mi ruce. Napsala jsem mu:
Tati, potřebuju peníze na školní pomůcky.
Odpověděl:
Nemůžu živit dvě rodiny.
To byla naše poslední konverzace.
Už nikdy se neozval. Nezeptal se, jestli jsem odmaturovala, jestli jsem nemocná, nebo jestli něco potřebuju. Prostě zmizel.

Dneska už pracuju, platím si všechno sama a pomáhám mámě. Ale ta rána v sobě pořád mám. Není to jen kvůli penězům. Je to kvůli tomu, jak nás opustil, kvůli té zimě, kvůli tomu, že nás nechal utopit se v dluzích a šel dál, jako by se nic nestalo.

A přesto se v mnoha nocích stále budím s jedinou otázkou, která mi svírá srdce:
Jak člověk přežije, když mu vlastní otec vezme všechno a nechá ho, ať se učí přežít sám, když je ještě dítě?

Rate article
DoN
A dodnes se občas v noci probudím a ptám se sama sebe, kdy to táta stihl nám vzít úplně všechno. Bylo mi patnáct, když se to stalo. Žili jsme v malém, ale upraveném domku – s nábytkem, lednici plnou po nákupu, účty skoro vždy včas zaplacené. Byla jsem v deváté třídě a jediné, co mě trápilo, bylo, jak projít z matematiky a našetřit si na tenisky, které jsem si moc přála. Všechno se začalo měnit, když se táta vracel domů stále později. Vcházel bez pozdravu, hodil klíče na stůl a zamířil rovnou do pokoje s mobilem v ruce. Mamka mu říkala: — Zase jdeš pozdě? Myslíš si, že se tenhle dům o sebe postará sám? A on odpovídal chladně: — Dej mi pokoj, jsem unavený. Já jsem všechno slyšela ze svého pokoje, se sluchátky v uších a předstírala, že se nic neděje. Jednou večer jsem ho zahlédla, jak telefonuje venku na zahradě. Potichu se smál, říkal věci jako „už to skoro je,“ „neboj, zvládnu to.“ Jakmile mě uviděl, hned položil. Něco mě zamrazilo, ale mlčela jsem. Den, kdy odešel, byla sobota. Přišla jsem ze školy a na posteli byl otevřený kufr. Mamka stála ve dveřích se zarudlýma očima. Zeptala jsem se: — Kam jde? Ani se na mě nepodíval, jen řekl: — Budu pryč nějakou dobu. Mamka na něj zakřičela: — Nějakou dobu s kým? Řekni pravdu! Vybuchl: — Odcházím s jinou. Tenhle život mě už nebaví! Rozplakala jsem se a zeptala: — A co já? A moje škola? A tenhle dům? Jen odvětil: — Nějak to zvládnete. Zavřel kufr, vzal si doklady ze šuplíku, peněženku a odešel bez rozloučení. Ten večer se mamka snažila vybrat peníze z bankomatu, ale karta byla zablokovaná. Druhý den v bance jí řekli, že účet je prázdný. Táta vybral všechny peníze, které spolu našetřili. Navíc zjistila, že nezaplatil dva měsíce účtů a vzal si půjčku, na kterou ji napsal jako ručitele. Pamatuju si, jak mamka seděla u stolu, počítala účty na staré kalkulačce, plakala a říkala: — Nestíhá to na nic… není to dost… Snažila jsem se jí pomoci, ale nechápala jsem ani půlku toho, co nás potkalo. Za týden nám odpojili internet, brzy málem elektřinu. Mamka začala uklízet po domech. Já jsem začala prodávat bonbóny ve škole. Styděla jsem se s taškou čokolád na chodbě, ale dělala jsem to, protože doma nebylo ani na základní věci. Pamatuju na den, kdy jsem otevřela lednici a byla tam jen konvice vody a půlka rajčete. Sedla jsem si v kuchyni a tajně brečela. Ten večer jsme jedly samotnou rýži. Mamka se omlouvala, že mi nemůže dát to, co dřív. Po čase jsem na Facebooku viděla tátovu fotku s tou ženou v restauraci – ťukají si sklenkou vína. Třásly se mi ruce. Napsala jsem mu: „Tati, potřebuji peníze na školní věci.“ Odepsal: „Nemůžu živit dvě rodiny.“ To byla naše poslední zpráva. Od té doby už nikdy nezavolal. Nezeptal se, jestli jsem dostudovala, jestli jsem nemocná, jestli něco potřebuji. Prostě zmizel. Dnes pracuji, platím vše sama a pomáhám mamce. Ale ta rána pořád bolí. Nejen pro peníze, ale pro opuštění, chlad, způsob, jak nás utopil a žil dál, jako by se nic nestalo. A přesto, i dnes se někdy v noci vzbudím se stejným, tísnivým dotazem: Jak se to vůbec dá zvládnout, když ti vlastní táta vezme všechno a nechá tě učit se přežít ještě jako dítě?