Představ si, že ti to říkám tak, jak bych řekla nejlepší kamarádce
Hele, letos na Silvestra se u nás doma odehrála fakt šílená věc. Můj manžel, Tomáš, se rozhodl, že pozveme jeho bývalou ženu, Ivetu, aby její syn tedy jeho kluk mohl oslavit příchod Nového roku s tátou. Prej jen na večer, že usedneme ke stolu, dáme si jídlo, pokecáme Vypravil to na mě s tím jeho pohledem, znáš ho jakoby se omlouval, ale zároveň rozhodl. Prý: Iveta mi volala, že Honza by chtěl být na Nový rok se mnou. Přijedou sem, jen na chvíli. Donesl jsem mu i dárek. Snad ti to nevadí?
Jasně že mi to vadilo! Vždycky mi to vadí! Jenže to je fuk. Vždycky, když jsem mu navrhla, aby se s nima viděl třeba v kavárně, nebo ať jde jen na krátkou návštěvu k nim, nebo klidně vezme Honzu na procházku narazila jsem. Vždycky stejná zeď. Všechno bylo o tom, jak ho nechápu, že bych udělala z Tomáše špatného tátu, že Honza je v citlivém věku, že potřebuje vědět, že ho táta nepustil k vodě.
Říkal mi to s takovým utrpením, že jsem si kolikrát připadala, jako by chtěl, abych navrhla, aby Honzu někam zapomněl v lese. A tak jsem zas couvla. Protože ho mám ráda. Protože jsem věřila, že jednou s tím přestane.
No, tak přišel ten slavný 31. prosinec. Ráno jsem vstávala už s nervy na pochodu. Uklízela jsem byt jak před kontrolou za socialismu protože jasně, Iveta ten prach najde úplně všude. Pak jsem začala vařit. Chtěla jsem, aby všechno bylo perfektní. Salát podle receptu mojí babičky, ten co všichni milují. Pak ještě jeden, pro který jsem lítala po třech obchodech kvůli ingrediencím. A tlačenku, Tomášova oblíbená. Ne, že bych tím chtěla někoho oslnit jen jsem si nepřála slyšet ty věčné výtky typu: No, ani tohle neumíš…
Přišli kolem deváté večer. Iveta typická ledová královna, elegantní, drahá, studená. Pohled měla takový, že jsem se vedle ní automaticky cítila nepatřičná. Honza, jejich kluk, puberťák, stejný jako ona, celkem ani nevnímal mě, hned zapnul mobil a sluchátka, sedl si na gauč.
První věta byla hned v předsíni: Jé, ten koberec tu ještě máš? Říkala jsem ti, že není moc praktický. Já jen: Ale je teplý, to je v zimě fajn Teplý jo, ale styl? Styl je něco jiného, ne? A to řekne tak, že máš pocit, že jsi udělala zločin proti interiérovému designu.
Jídlo? Samozřejmě moc majonézy, támhle tohle není čerstvé. Pak ta věta, která mě vždycky bodne: Náš Honza tohle nejí. Mladí mají už jiné chutě. A kluk? Ani nezvedl oči od mobilu: Jo, je to hnus. Kupte chipsy.
Tomáš v tu chvíli mizel. Naléval jí víno, úsměv na sílu, snaha o vtípek s Honzou, ale odpověď jen hm. A nejhorší? Dělal, že neslyší, jak mě ponižují.
Jeho taktika byla jasná: hlavně, aby nebyla hádka, aby se to přežilo, tvářit se, že je všechno v pohodě. Já seděla, usmívala se, mlčela dokonalá hostitelka Ale v sobě jsem řvala. Najednou jsem nebyla žena. Nebyla jsem milovaná. Nebyla jsem partnerka. Byla jsem obsluha v jejich staré rodinné inscenaci.
Pak přišel ten moment, co mě rok co rok zabíjel. Pět minut před půlnocí pustili televizi. Všichni seděli slavnostně, jako by hráli divadlo. Iveta mi lehce odstrčila sklenici a postavila svoji blíž k Tomášově. Zazněly zvony. Všichni vstali.
A právě když měl Tomáš pozvednout přípitek hlava domácnosti ona zvedla svoji skleničku. Oči se jí tak náhodou zaleskly. Podívala se mu do tváře. Hluboce. Osobně. Řekla: Chci si připít na nás. Na to, že navzdory všemu jsme pořád rodina. Kvůli Honzovi.
A v tu chvíli jsem viděla všechno jak Tomáš zrudnul, sklopil zrak, pak ji znovu pohledem hledal. Vinou, ale jemně se usmál. To nebyl úsměv k hostu. To byl úsměv k ženě, se kterou má minulost, co nevyprchala.
V tu chvíli mi to došlo jako rána: Nejsem jeho žena v téhle scéně. Jsem kulisa.
Po půlnoci bylo 00:10. Oni si už povídali vesele. Iveta seděla hned u Tomáše, přesně jako by tam patřila. Dotýkala se ho náhodou na rameni, povídala mu o tom, co všechno Honza dokázal, s jakými důležitými lidmi se stýká, co je nového v jejich kruzích. Tomáš jen kýval a neodvážil se na mě ani podívat.
Honza si natáhl přes stůl další porci salátu, jakoby žádná jiná dospělá v místnosti nebyla.
A v 00:15 jsem se zvedla. Všichni mimoděk ztichli. Došla jsem do předsíně, oblékla kabát, nazula kozačky, vzala kabelku.
Tomáš se konečně vzpamatoval: Co děláš? Kam jdeš? Podívala jsem se na něj úplně klidně. Bez slz, bez scény. Jen pravda. Vaše rodina dneska dorazila v celé sestavě. Já už tu nemám místo. Jdu si užít svůj Silvestr k Zuzce. Iveta zůstala s pusou otevřenou, pak se jí v očích objevil divný stín spokojenosti, Honza zabručel něco pod nos, Tomáš úplně zbledl.
Ne, prosím tě! Vrať se! Je přece svátek! Já jen kývla. Pro vás možná. Pro mě začíná teď bez hostů, kteří ze mě dělají vzduch. Prosím, zítra si ukliďte po sobě nádobí, podlahu, ozdoby. Jste rodina. Tady už nebudu za neplacenou služku.
Otočila jsem se. Šťastný Nový rok.
A odešla jsem bez pohledu zpět. Venku byla klendra. Mráz mě úplně probral. Ohňostroje trhaly nebe. Vytáhla jsem mobil, napsala Zuzce: Vyrazila jsem. Za dvacet minut jsem u tebe.
Zaparkovala jsem v sousední ulici. Šla jsem zimou, a jak jsem našlapovala ve sněhu, cítila jsem, jak se všechny ty roky ponižování ve mně pomalu rozpouštějí. Neutekla jsem. Prostě jsem odešla. Dobrovolně. Nechala jsem je pod světýlkama, se suchými přípitky, ať si dál hrají na šťastnou rodinu.
Můj Nový rok začal venku na klidné, mrazivé ulici, s pocitem svobody. Poprvé jsem nebyla hostem v cizím večírku. Byla jsem autorkou vlastního života.
Pak přišly těžké rozhovory. Spousta pravdy. Spousta ticha. A měsíc na to jsme se rozešli. Tomáš se vrátil ke své minulosti. Jako by tu noc měl napsanou v scénáři, co prostě musel splnit.
Ale víš co? Život si slabost vybere. Ten druhý pokus, co chtěl Tomáš postavit na pocitu viny, nevydržel dlouho. Rozpadlo se jim to.
A já? Měla jsem tu nejtvrdší zimu života. Ale pak jsem si nadělila něco, co mi nikdo nevezme. Vzala jsem si týden volna, vyrazila se Zuzkou tam, kde bylo teplo, kde moře neřeší tvoje trable. Smály jsme se. Tam jsem se zase našla. Tam jsem potkala někoho, kdo mi nedal pocit, že jsem nadbytečná.
Od té doby pro mě není svátek datum. Opravdová oslava je ten pocit, když víš, že jsi milovaná opravdu a ne jen na druhém místě za nějakou minulostí.
A co ty? Myslíš si, že když chlap staví bývalou nad svou současnou ženu je to láska, nebo jen strach být sám?




