Hele, musím ti něco vyprávět, co se nám stalo. Představ si, zjistila jsem, že můj syn Pavel nechal těhotnou holku na holičkách. Úplně mi z toho spadla brada. Ne ani tak kvůli hanbě, ale spíš kvůli té dívce, Davidě, kterou jsem jednou zahlédla, jak s obřím břichem a uhaslýma očima rozváží pizzu na skútru od Flédy až někam do Bohunic, pod pálícím brněnským sluncem. V tu chvíli jsem věděla, že musím něco podniknout.
V úterý odpoledne jsem u ní zazvonila. Otevřela mi rovnou v pracovním oblečení, vypadala vyčerpaně a břicho už měla krásně kulaté. Sevřelo se mi srdce, jak jsem ji viděla.
Ano? ozvala se trochu opatrně.
Jsem máma toho neodpovědného kluka, co tě v tom nechal, řekla jsem jí narovinu. A přišla jsem tu udělat pořádek.
Do očí se jí ihned nahrnuly slzy.
Prosím, nechci žádné hádky…
Neboj, o to mi vůbec nejde, holka. Jsem tady s jednou věcí. Znáš nějakého dobrého rodinného právníka? Nevadí, já jsem ti už domluvila toho nejlepšího v Brně. Zítra za ním jdeš, mám to zaplacené.
Byla docela v šoku, ani nevěděla co říct.
Ten kluk se sice narodil ze mě, ale nevychovala jsem jeho zásady. Bude platit alimenty, i kdyby měl makat dvanáctky bez odpočinku.
Tak to i dopadlo. Právník stál opravdu za každou korunu. Když se narodila moje vnučka a jo, je to moje vnučka, i kdyby to syn nechtěl pochopit dorazila jsem do porodnice s plnou taškou plenek, oblečení a rozloženou postýlkou v kufru fabie.
Ale paní, to nemusíte…, začala se bránit.
Musím, přerušila jsem ji rázně. Jsem babička.
Syn se mnou samozřejmě přerušil kontakt. Obvinil mě, že jsem mu zničila život a zradila ho. Řekla jsem mu naplno: To jsi zkazil ty, já to jenom napravila.
Utekly dva roky. Ta mladá žena, Davida, teď žije s mojí vnučkou spolu se mnou v paneláku v Líšni. Studuje večerně na zdravotní sestru, já jí hlídám malou, a společně jsme ta úplně nejdivnější, ale nejpevnější rodina z celého baráku. Syn s námi nekomunikuje, aspoň že posílá pravidelně alimenty, protože ten advokát byl opravdu poctivec.
Včera, když jsem krmila tu naši holčičku, Davida ke mně přišla zezadu a tiše mě objala.
Děkuju, mami, zašeptala.
Mami.
A já si říkám, jestli je na světě větší dar než získat dceru a vnučku, i když jsi dočasně přišla o syna. Víš, někdy ta pravá rodina nejsou ti, s kterými se narodíš, ale ti, které se rozhodneš chránit.
Tohle je příběh o svědomí, odpovědnosti a překvapivé lásce.



