Žena utekla z domu a opustila manžela i děti, a o dva dny později dostala dopis
Když se Petr vrátil z práce do bytu v Ostravě, těšil se jen na to, že si v klidu pustí fotbal a na chvíli vypne. Chtěl alespoň jeden večer nemuset nic řešit, ani děti, ani domácnost. Jeho manželka Zdeňka měla toho večera všeho plné zuby vyčerpaná a rozladěná, snažila se uspat křičící dcerky Andreu a Kamilu.
Petr místo pomoci jen zesílil televizi, aby křik přehlušil.
Uměla bys tu zvládnout aspoň trochu pomoct a starat se taky o děti, viď? řekla tlumeně Zdeňka a ztišila zvuk.
Petr, unavený a podrážděný, odsekl: Celej den makám, abys ty mohla být doma a hrát si s panenkama.
Následovala hádka, výčitky padaly jedna za druhou. Nakonec Zdeňka, se slzami v očích, křikla, že to už dál nezvládne. Otočila se, zabouchla dveře a nechala Petra samotného s dětmi.
Musel je napoprvé sám nakrmit, vykoupat, uspat. Druhý den ani večer se Zdeňka nevrátila. Petr si vzal volno z práce a zůstal v paneláku sám s dětmi.
Dva dny a jednu noc slyšel neustálý pláč a dožadující se hlásky.
Běhal po bytě s hadrem a plenami, ani na sprchu nebyl čas. Od rána do večera poslouchal věty, na které by dospělý člověk nevěděl odpověď. Nesedl si v klidu ke stolu, celou dobu byl v zajetí povinností a přání dětí.
Byl tak unavený, že by prospal dvacet hodin v kuse, ale to by si mohl nechat jen zdát protože vždycky někdo začne brečet, vzbudí se nebo chce čaj.
Po dvou dnech bez Zdeňky napsal dopis, ve kterém se snažil všechno pochopit a přiznat si, co mu doteď unikalo:
Moje milá Zdenko,
před pár dny jsme se pohádali. Vrátil jsem se domů z fabriky utahaný, bylo osm večer. Strašně jsem chtěl jen padnout na gauč a pustit si Baník.
Ty jsi byla podrážděná, očividně vyčerpaná. Holky křičely jedna přes druhou a ty ses je snažila dostat do postelí.
Já jen zesílil televizi, abych je neslyšel.
Nepomohlo bys mi aspoň trochu? Vždyť jsme na ty děti dva, řekla jsi a stáhla zvuk.
Já ti v zoufalství odsekl, že makám celý den, aby sis mohla doma hrát na maminku.
Po té hádce jsi plakala, brečely i holky, a pak jsi odešla. Nechalas mě tu. Zůstali jsme sami. Musel jsem je nakrmit bez tebe, uložit je, uklidnit.
V noci jsi se nevrátila. Vzal jsem si ahojku, zůstal doma a začal to celé zvykat já sám.
Za ty dva dny jsem zažil úplně všechno. Jen pláč a dožadování, žádný klid.
Celý den jsem běhal po bytě bez jediné minuty pro sebe, ani sprchu jsem si nestihl dát.
Byl jsem zavřený mezi čtyřmi stěnami jen s dětmi, neměl jsem s kým promluvit o ničem jiném, než jestli si dá společně kino nebo pohádku.
U stolu jsem nikdy neseděl v klidu, pořád bylo potřeba něco řešit.
Byl jsem tak vyčerpaný, že bych spal dvacet hodin, ale věčně někdo z holek začal brečet nebo volal.
Ty dva dny bez tebe pochopil jsem všechno.
Pochopil jsem, jak jsi unavená.
Uvědomil jsem si: být mámou je nepřetržité obětování.
Je to těžší než sedět v kanclu deset hodin denně a řešit tisíce korun nebo důležité obchody.
Pochopil jsem, co jsi obětovala svou kariéru, jistotu, svobodu abys mohla být doma s dětmi.
Uvědomil jsem si, jak těžké to musí být, když nemáš v rukou ekonomickou nezávislost, ale závisíš na mně.
Chápu, co obětuješ, když nemůžeš jít večer s kamarádkami na víno, do Sokola, nebo si jít jen tak zaběhat. Nemůžeš dělat to, co tě nejvíc baví ani pořádně se vyspat.
Uvnitř tě to užírá, když jsi zavřená doma a dění venku ti uniká mezi prsty.
Chápu, proč tě raní kdykoliv moje máma kritizuje tvoje metody výchovy. Nikdo nezná holky líp než ty.
Zjišťuji, že mámy mají v naší společnosti tu největší odpovědnost. Ale nikdo to nijak neoceňuje. Nikdo jim netleská.
Nepíšu ti jen, že mi strašně chybíš. Chci, aby už nikdy neuplynul další den tvého života, kdy bys tohle neslyšela:
Jsi neskutečně silná, děláš skvělou práci a obdivuju tě.
Role mámy, manželky a hospodyňky je v naší republice ta nejdůležitější. Ale téměř nikdo ji nevidí. Pošli tenhle dopis svým kamarádkám, ať konečně začneme všichni oceňovat to nejdůležitější povolání na světě mámu.Zdeňka držela dopis v rukou a cítila, jak jí stékají po tváři tiché slzy. Nebyla to beznaděj, která ji přiměla odejít, ale zoufalá naděje, že Petr konečně uslyší to, co už roky říkala jen pohledy a únavou v očích.
Teď ale četla každé jeho slovo znovu a znovu. Poprvé cítila, že ji opravdu vidí. Ne jako samozřejmost, ale jako ženu, která bojuje i miluje každý den.
Tu noc místo dalšího spánku složila papír a vložila ho do kapsy. Vrátila se domů. Odemkla a prošla chodbou; holky sladce spaly a Petr seděl u kuchyňského stolu, hlavu v dlaních, oči zarudlé únavou.
Zdeňka k němu mlčky přišla, položila mu ruce na ramena a Petr jen zvedl oči vděčné, omluvné, jiné než dřív.
Bez slov si padli do náruče. Bylo v tom pochopení, pokání, dávno zapadlé city i nová naděje.
Děti v noci nic netušily, jen ráno se po bytě neslo tiché, spokojené švitoření, smích a klid.
A Petr, když šel příště z práce a slyšel za dveřmi dětský smích i někdy popuzený výkřik, už nezapnul televizi nahlas místo toho zamířil rovnou ke dveřím dětského pokoje, protože pochopil, že hrdinství bývá někdy docela tiché.




