Rozhodl jsem se přestat vodit své dcery na rodinné oslavy… po letech, kdy jsem si vůbec neuvědomoval, co se tam vlastně děje. Moje dcery mají 14 a 12 let. Už od malička slýchávaly „naoko normální“ komentáře typu: „Ta pořád jen jí.“ „Tohle jí vůbec nesluší.“ „Na svůj věk by neměla chodit takhle oblečená.“ „Měla by si hlídat váhu už teď.“ Zpočátku jsem to bral jako maličkost – náš rodinný „drsnější“ způsob mluvy. Říkal jsem si: „Takoví prostě jsme.“ Když byly holky mladší, neuměly se bránit. Mlčely, sklápěly hlavu, někdy se ze slušnosti usmály. Viděl jsem, že se jim to nelíbí, ale nalhával jsem si, že přeháním. Že takové zkrátka rodinné oslavy jsou. Ano, byla tam plná tabule, smích, fotky, objetí… Ale byly tam i dlouhé pohledy, srovnávání s sestřenkami, zbytečné otázky, poznámky „jen tak pro legraci“. A na konci dne se moje dcery vracely domů tišší než obvykle. Postupem času komentáře nezmizely. Jen změnily podobu. Už nešlo jen o jídlo… ale o tělo, vzhled, vývoj. „Ta je už hodně vyvinutá.“ „Ta druhá je zas moc hubená.“ „Nikdo ji takhle nebude chtít.“ „Jestli bude takhle dál jíst, ať si pak nestěžuje.“ Nikdo se neptal, jak se cítí. Nikdo si neuvědomoval, že to jsou holky, které poslouchají… a pamatují si to. Všechno se změnilo, když se dostaly do puberty. Jednou mi po oslavě ta starší řekla: „Tati… už tam nechci chodit.“ Vysvětlila mi, že se na každou oslavu stresuje – jak se obléct, usmívat se „slušně“, polykat komentáře… a pak se doma cítit hůř. Ta mladší jen přikývla, moc nemluvila. Tehdy mi došlo, že to cítí obě… už dlouho. Začal jsem si všímat detailů – věty, pohledy, gesta. A poslouchal příběhy dalších lidí, kteří vyrůstali v rodinách, kde se všechno říká „jen pro jejich dobro“. Uvědomil jsem si, jak krutě to dokáže poznamenat sebevědomí. S manželkou jsme se rozhodli: Na místa, kde se necítí v bezpečí, své dcery už vodit nebudeme. Nebudeme je nutit. Když budou chtít někdy jít samy – mohou. Když budou chtít zůstat doma – nic se nestane. Jejich klid je důležitější než rodinné tradice. Někteří příbuzní si toho už všimli. Začaly otázky: „Co se děje?“ „Proč nechodí?“ „To přeháníte.“ „Tak to přece vždycky bylo.“ „Děti nemůžete chránit jako křišťál.“ Nevysvětloval jsem. Nedělal jsem scény. Nehádal jsem se. Prostě jsem je přestal vodit. Někdy i ticho řekne všechno. Dnes moje dcery ví, že je nikdy nedám do situace, kde musí snášet pokoření vydávané za „názor“. Možná to někteří neocení. Možná si myslí, že jsme konfliktní. Raději budu ten otec, který nastaví hranice… než ten, který jen přihlíží, jak se jeho dcery učí nenávidět části sebe, jen aby „zapadly“. ❓ Myslíte, že jsem udělal správné rozhodnutí? Udělali byste to samé pro své dítě vy?

Hele, já jsem se rozhodl, že už nebudu brát své dcery na rodinná setkání Po letech, kdy jsem vůbec netušil, co se tam vlastně děje.

Moje holky, Anna a Žofie, mají 14 a 12 let. Už od malička to začalo těmi jakože nevinnými poznámkami:
Ona toho dost sní.
To jí opravdu nesluší.
Už je moc velká na takové oblečení.
Měla by si dávat pozor na váhu od mala.

Vždycky jsem to bral jako něco maličkého. Říkal jsem si, že u nás v rodině se to prostě říká napřímo, bez obalu. No jo, naši jsou prostě takoví

Holky byly malé, neuměly se bránit. Jen koukaly do země, občas se usmály ze slušnosti. Viděl jsem, že jim to není příjemné ale namlouval jsem si, že to asi moc řeším. Tak to prostě chodí na setkáních

Jo, jasně, spousta jídla, smíchu, společné fotky, objímání Ale taky ty zvláštní pohledy. Srovnávání s bratranci a sestřenicemi. Zbytečné otázky. Poznámky jakože vtipem.

A pak jsme šli domů a holky byly nějak podezřele tiché.

Komentáře neustávaly, akorát se měnily. Nebylo to už jen o jídle bylo to o těle. O vzhledu. O tom, jak se vyvíjejí.

Ta už je pořádně narostlá.
Tahle je zas moc vychrtlá.
Takovou ji nikdo nebude chtít.
Ať si pak nestěžuje, když takhle žere.

Nikdo se neptal, jak jim je.
Nikdo si neuvědomil, že holky poslouchají a pamatují si to.

Pak přišlo období puberty. Po jednom setkání za mnou Anna přišla a říká:
Tati já už tam nechci chodit.

Popisovala mi, jak je jí na těch setkáních mizerně: musí se vyfiknout, sedět tam, polykat komentáře, usmívat se slušně a doma se pak cítit hrozně.

Žofie jen kývla, ani se o tom moc nebavila.

V tu chvíli mi došlo, že to v sobě držely už dávno.

Tehdy jsem to konečně začal opravdu vnímat.

Vzpomněl jsem si na různé situace, věty, pohledy. Začal jsem si číst i jiné příběhy od lidí, co taky vyrůstali v rodinách, kde se výchovnému zájmu říká upřímnost. Kolik to dokáže podkopat sebevědomí

Takže jsme se s Martinou, mojí ženou, rozhodli:
Holky už nebereme nikam, kde se necítí v bezpečí.

Nebudeme je do ničeho nutit.
Když někdy budou chtít jít, půjdou.
Když ne, svět se nezboří.
Jejich klid je pro nás důležitější než nějaký zvyk.

Samozřejmě si toho všimli.
Začaly otázky.
Co se děje?
Proč nechodí?
Blázníte.
Takhle to bylo vždycky.
Nemůžete děti chránit jako porcelán.

Nevysvětloval jsem. Nedělal scény.
Žádné hádky.
Prostě už jsem je tam nebral.

Někdy i mlčení řekne všechno.

Dnes moje holky ví, že je nikdy nepošlu tam, kde by měly snášet ponižování, zabalené do upřímného názoru.

Třeba si o nás někteří budou myslet svoje.
Třeba budou tvrdit, že jsme konfliktní.

Ale já raději budu ten táta, co drží za svými dětmi než ten, který přehlíží, že se kvůli rodině učí nenávidět kus sebe, jen aby zapadly.

Co vy, udělali byste pro své dítě to samé?

Rate article
DoN
Rozhodl jsem se přestat vodit své dcery na rodinné oslavy… po letech, kdy jsem si vůbec neuvědomoval, co se tam vlastně děje. Moje dcery mají 14 a 12 let. Už od malička slýchávaly „naoko normální“ komentáře typu: „Ta pořád jen jí.“ „Tohle jí vůbec nesluší.“ „Na svůj věk by neměla chodit takhle oblečená.“ „Měla by si hlídat váhu už teď.“ Zpočátku jsem to bral jako maličkost – náš rodinný „drsnější“ způsob mluvy. Říkal jsem si: „Takoví prostě jsme.“ Když byly holky mladší, neuměly se bránit. Mlčely, sklápěly hlavu, někdy se ze slušnosti usmály. Viděl jsem, že se jim to nelíbí, ale nalhával jsem si, že přeháním. Že takové zkrátka rodinné oslavy jsou. Ano, byla tam plná tabule, smích, fotky, objetí… Ale byly tam i dlouhé pohledy, srovnávání s sestřenkami, zbytečné otázky, poznámky „jen tak pro legraci“. A na konci dne se moje dcery vracely domů tišší než obvykle. Postupem času komentáře nezmizely. Jen změnily podobu. Už nešlo jen o jídlo… ale o tělo, vzhled, vývoj. „Ta je už hodně vyvinutá.“ „Ta druhá je zas moc hubená.“ „Nikdo ji takhle nebude chtít.“ „Jestli bude takhle dál jíst, ať si pak nestěžuje.“ Nikdo se neptal, jak se cítí. Nikdo si neuvědomoval, že to jsou holky, které poslouchají… a pamatují si to. Všechno se změnilo, když se dostaly do puberty. Jednou mi po oslavě ta starší řekla: „Tati… už tam nechci chodit.“ Vysvětlila mi, že se na každou oslavu stresuje – jak se obléct, usmívat se „slušně“, polykat komentáře… a pak se doma cítit hůř. Ta mladší jen přikývla, moc nemluvila. Tehdy mi došlo, že to cítí obě… už dlouho. Začal jsem si všímat detailů – věty, pohledy, gesta. A poslouchal příběhy dalších lidí, kteří vyrůstali v rodinách, kde se všechno říká „jen pro jejich dobro“. Uvědomil jsem si, jak krutě to dokáže poznamenat sebevědomí. S manželkou jsme se rozhodli: Na místa, kde se necítí v bezpečí, své dcery už vodit nebudeme. Nebudeme je nutit. Když budou chtít někdy jít samy – mohou. Když budou chtít zůstat doma – nic se nestane. Jejich klid je důležitější než rodinné tradice. Někteří příbuzní si toho už všimli. Začaly otázky: „Co se děje?“ „Proč nechodí?“ „To přeháníte.“ „Tak to přece vždycky bylo.“ „Děti nemůžete chránit jako křišťál.“ Nevysvětloval jsem. Nedělal jsem scény. Nehádal jsem se. Prostě jsem je přestal vodit. Někdy i ticho řekne všechno. Dnes moje dcery ví, že je nikdy nedám do situace, kde musí snášet pokoření vydávané za „názor“. Možná to někteří neocení. Možná si myslí, že jsme konfliktní. Raději budu ten otec, který nastaví hranice… než ten, který jen přihlíží, jak se jeho dcery učí nenávidět části sebe, jen aby „zapadly“. ❓ Myslíte, že jsem udělal správné rozhodnutí? Udělali byste to samé pro své dítě vy?