Hele, já jsem se rozhodl, že už nebudu brát své dcery na rodinná setkání Po letech, kdy jsem vůbec netušil, co se tam vlastně děje.
Moje holky, Anna a Žofie, mají 14 a 12 let. Už od malička to začalo těmi jakože nevinnými poznámkami:
Ona toho dost sní.
To jí opravdu nesluší.
Už je moc velká na takové oblečení.
Měla by si dávat pozor na váhu od mala.
Vždycky jsem to bral jako něco maličkého. Říkal jsem si, že u nás v rodině se to prostě říká napřímo, bez obalu. No jo, naši jsou prostě takoví
Holky byly malé, neuměly se bránit. Jen koukaly do země, občas se usmály ze slušnosti. Viděl jsem, že jim to není příjemné ale namlouval jsem si, že to asi moc řeším. Tak to prostě chodí na setkáních
Jo, jasně, spousta jídla, smíchu, společné fotky, objímání Ale taky ty zvláštní pohledy. Srovnávání s bratranci a sestřenicemi. Zbytečné otázky. Poznámky jakože vtipem.
A pak jsme šli domů a holky byly nějak podezřele tiché.
Komentáře neustávaly, akorát se měnily. Nebylo to už jen o jídle bylo to o těle. O vzhledu. O tom, jak se vyvíjejí.
Ta už je pořádně narostlá.
Tahle je zas moc vychrtlá.
Takovou ji nikdo nebude chtít.
Ať si pak nestěžuje, když takhle žere.
Nikdo se neptal, jak jim je.
Nikdo si neuvědomil, že holky poslouchají a pamatují si to.
Pak přišlo období puberty. Po jednom setkání za mnou Anna přišla a říká:
Tati já už tam nechci chodit.
Popisovala mi, jak je jí na těch setkáních mizerně: musí se vyfiknout, sedět tam, polykat komentáře, usmívat se slušně a doma se pak cítit hrozně.
Žofie jen kývla, ani se o tom moc nebavila.
V tu chvíli mi došlo, že to v sobě držely už dávno.
Tehdy jsem to konečně začal opravdu vnímat.
Vzpomněl jsem si na různé situace, věty, pohledy. Začal jsem si číst i jiné příběhy od lidí, co taky vyrůstali v rodinách, kde se výchovnému zájmu říká upřímnost. Kolik to dokáže podkopat sebevědomí
Takže jsme se s Martinou, mojí ženou, rozhodli:
Holky už nebereme nikam, kde se necítí v bezpečí.
Nebudeme je do ničeho nutit.
Když někdy budou chtít jít, půjdou.
Když ne, svět se nezboří.
Jejich klid je pro nás důležitější než nějaký zvyk.
Samozřejmě si toho všimli.
Začaly otázky.
Co se děje?
Proč nechodí?
Blázníte.
Takhle to bylo vždycky.
Nemůžete děti chránit jako porcelán.
Nevysvětloval jsem. Nedělal scény.
Žádné hádky.
Prostě už jsem je tam nebral.
Někdy i mlčení řekne všechno.
Dnes moje holky ví, že je nikdy nepošlu tam, kde by měly snášet ponižování, zabalené do upřímného názoru.
Třeba si o nás někteří budou myslet svoje.
Třeba budou tvrdit, že jsme konfliktní.
Ale já raději budu ten táta, co drží za svými dětmi než ten, který přehlíží, že se kvůli rodině učí nenávidět kus sebe, jen aby zapadly.
Co vy, udělali byste pro své dítě to samé?




