Drobnosti života
Neposlechl jsem rady rodičů a vzal jsem si moji milovanou Lucii, dobrou a neústupnou dívku. Vychovala ji babička Božena říkal jsem jí vždy babička Bóža. Rodiče zemřeli, když jsem byl malý, sotva dvouletý, takže si je ani nepamatuji.
Když Lucie představovala mě rodičům, paní Alena Novotná hned po mém odchodu byla velmi nevlídná.
Lucie, neprožil jsem s tebou všechny ty roky, abys končila s takovým mechanikem! Studuješ na vysoké, třetí ročník, kde čas na svatbu a muže? A tomuhle mechanikovi rozhodně zeťe nechci. Co od něj čekat? Pracuje v autoservisu obyčejný dělník Tak si pamatuj, žádná pomoc ode mě, pokud se rozhodneš.
Mami, stejně si ho vezmu. Ty mě znáš, otec jako vždy mlčel, snažil se celý život držet neutrální pozici mezi mámou a dcerou. Navíc čekám dítě…
Svatba nebyla nijak slavná, i když rodiče Lucie měli peníze, ale Alena Novotná nechtěla dělat velkou hostinu. Kdyby si vzala syna její přítelkyně, možná by to bylo jiné Lucie byla vždy tvrdohlavá.
Bude žít se svým mechanikem v bídě, pak se vrátí domů, teď v hlavě jen láska a romantika, říkala manželovi. A ještě odešla, bydlí u té jeho babičky, prý že nechce, abych ponížila zetě, to mi Lucie přímo řekla, vůbec ji netěšilo, že čeká dítě.
Rodiče Lucie bydleli v Praze ve velkém bytě, dcera zvyklá na pohodlí, peníze, byla jedináček. Ale odešla s mnou k babičce Boženě, která žila v domě na venkově asi sedm kilometrů od města.
Čas běžel, Lucie porodila holčičku. Pomáhala babička Bóža, naučila mladou maminku vše potřebné, v noci sama vstávala k pravnučce Klárce. Lucie dál studovala na vysoké, snažila se být dobrou manželkou a matkou, ale často byla vyčerpaná. Každé ráno vstávala brzy, běžela na autobus do města, a pak další do školy.
Domů se vracela unavená, babička i Klárka ji vítaly u branky, malá netrpělivě čekala na maminku. Později se vracel i já, dělal jsem dlouho do večera v autoservisu. Dcerku jsem vzal do náruče a točil ji dokola. Obě mé holky jsem moc miloval. Chtěl jsem věnovat čas manželce, ale vracel jsem se pozdě, na posledním autobusu, hladový a unavený.
Lucie měla před sebou státnice. Čím dál víc ji lákal návrat do pohodlného bytu rodičů, cesta by byla rychlejší. Ale Alena Novotná byla uražená, nevolala a o vnučku se nezajímala.
Měl jsem staršího bratra Pavla, byl dávno ženatý, bydlel s manželkou a synem v Praze ve vlastním bytě, vše si vydělal sám, pracovně často jezdil po republice. Ale jejich rodinný život nebyl zrovna idylický, jeho žena Ivana stále požadovala víc.
Volal Pavel, oznámil jsem babičce a Lucii, odešel od Ivany, pořád hádky, teď si pronajímá byt.
No to je zvláštní, znepokojeně řekla babička Bóža, byt si sám pořídil a odešel z něj.
Babi, Pavel udělal mužské rozhodnutí, nechal vše ženě a synovi, obhajoval jsem bratra.
Jednou si Lucie postěžovala, že jí ten hektický rytmus zmáhá, cesta do školy na dva autobusy ji vyčerpává. Neřekla přímo, že chce zpět, sama se rozhodla žít se mnou samostatně a odděleně od rodičů.
Jsem unavená, říkala, už mě nebaví být vázána na autobusový jízdní řád, dlouhá cesta, mnoho zastávek
Vyslechl jsem ji v tichosti, políbil na tvář.
Mám jeden nápad, povím později, řekl jsem tajemně. Překvapení, ale Lucie se nevyptávala, neměla už energii.
Uběhlo pár dní, a jednoho večera zastavilo před naším domem auto.
Možná přijeli rodiče, napadlo Lucii, ale auto bylo cizí, staré. Ne, určitě ne, ani auto se jim nepodobá.
Vyšla ven a uviděla, jak vystupuji já. Byla dost překvapená, vyšel jsem hrdě z toho starého auta.
Tak co, líbí se ti naše krasavice?
To je… auto, nebo spíš vrak? Kde jsi ji vzal?
Koupil jsem, odpověděl jsem. Za ty peníze, co jsme si šetřili na hypotéku
Lucie koukala na tu herku, bylo jí líto těch peněz, spořili jsme na byt, a teď je utratil za tohle. Budeme muset ještě dlouho zůstat na venkově.
Chválil jsem auto.
Sám jsem ji opravil, jezdí dobře, pojď, provezu tě, vzal jsem ji za ruku a posadil do auta. Stačí už jen lakovat, alespoň nemusíš čekat na autobusy, přesvědčoval jsem ji. Je skoro v pořádku, a byla opravdu levná.
Jízda byla v pohodě, ale Lucie se bála, že auto cestou rozpadne. Když jsme dorazili domů, u brány čekala babička Bóža s Klárkou. Vzal jsem dceru do náruče, točil ji, Lucie utíkala domů, na prahu se jí spustily slzy. Plakala, vše se nashromáždilo.
Lucinko, co je, vnučko? ozvala se babička Bóža. Co se děje?
On utratil všechny peníze, co jsme šetřili na hypotéku, za tohle auto. Snívali jsme o bytě a on…
Uklidni se, miláčku, objala ji babička Bóža. Ty jsi ta nejlepší a nejchytřejší holka na světě, jen jsi unavená, proto vše bereš tak těžce. Všechno jsou to jen drobnosti života, hlavní je, že jsme zdraví a spolu, peníze nejsou to nejdůležitější, hlavní je láska a vzájemné porozumění.
Lucie naslouchala její moudrosti, uklidnila se. Později ji přišlo i trochu stydno za své chování. Vyšla za mnou na zápraží, kde jsem seděl. Vedle pobíhal chlupatý pes, Klárka ho honila za ocas a smála se. Lucie se tiše posadila vedle mě.
Proč ses se mnou neporadil, zeptala se tlumeně.
Chtěl jsem překvapit… no, snad jsem potěšil…
Podívala se mi do očí a hned pochopila vše. Chtěl usnadnit její cestu do školy, staral se o ni. Řešil problém, o kterém si stěžovala. Jen nepochopil, že Lucie myslela něco jiného.
Dobrá, Sávku, auto tedy vezmeme, usmířlivě řekla. Jen mi slib, že se budeš vždy radit.
Souhlasím, odpověděl šťastně. Vždy jsem vše rozhodoval sám, promiň, teď budeme rozhodovat spolu.
Tak je to správně. Vše jsou jen drobnosti života, zopakovala babiččina slova. Hlavní je, že jsme spolu, máme krásnou dcerku.
Babička Božena sledovala z okna, jak jsme se smířili, a myslila si:
První hádka, jak jinak? Bude jich určitě víc. Hlavní je, aby se milovali a chápali. O tom, že Lucie a Sáva se milují, nepochybuji Tak, jako dva holoubci smířili se, pokřižovala nás a usmívala se.
Auto jsem později natřel, babička Bóža ušila nové potahy, radost z auta nebyla velká, už toho vidělo dost. Ale brzy Lucie seděla vedle mě v autě a jeli jsme do města.
Lucie nechtěla žádat rodiče o pomoc.
Čas běžel. Klárka rostla, byl čas ji dát do školky, babička už starší, potřebovala klid. Lucie dokončila vysokou a našla práci ve městě. Já stále pracoval dlouho, šetřili jsme na byt. Ale na počáteční vklad jsme ještě nenaspořili. Lucie nechtěla žádat rodiče o pomoc, matka stále nekomunikovala s dcerou ani vnučkou.
A pak přišla pomoc, odkud jsme nečekali. Jedno víkendové dopoledne zaburácel ve dvoře pes. Lucie myslela, že přišla sousedka, nosila mléko pro Klárku.
Pavel! zakřičel jsem radostně, když jsem zahlédl bratra z okna a hned běžel ven. Čau, brácho, odkud jsi přišel?
Ahoj, Sáva, ahoj!
Bratři se pevně objali, bylo vidět, že oba jsou šťastní. Klárka zvědavě nakukovala z dveří.
Ach, ty moje neteři, jaká jsi pěkná, zvolal Pavel. Pojď sem, něco jsem ti přinesl.
Vytáhl z tašky velkého plyšového zajíce s mašlí kolem krku. Klárka si ho radostně vzala, prohlížela mašli a běžela ukázat babičce.
Bábí Bóža a Lucie Pavla vřele přivítali.
Dlouho jsi nebyl, Pavle, jak je u tebe Sáva říkal, že si pronajímáš byt, ptala se babička, už rozlévala čaj.
Mám se dobře, povídal radostně. S Ivanou jsme rozvedení, našla si jiného a šla s ním pryč, snad někam za Brno. Výživné dávám pravidelně. Tohle je pro tebe, brácho, vytáhl z tašky silnou obálku, vlastně pro tebe a Lucii, svatební dar, tehdy jsem nemohl dorazit, byl jsem na služební cestě.
Co to? zeptal jsem se napjatě.
Peníze
Jaké peníze?
Na počáteční vklad, vysvětlil Pavel a vložil obálku do mých rukou. Ivana odešla, uvolila byt, žiju zase doma. Tohle jsem šetřil, původně jsem chtěl koupit další byt, nemohl jsem přece sebrat bývalé bysnici a synovi bydlení. Berte to jako svatební dar, zopakoval.
Rozhostilo se ticho, pak se všichni zasmáli.
Díky, brácho, díky Pavle, jak jsi nám pomohl
Lucie málem plakala radostí, babička objala staršího vnuka. S Pavlem jsme se tiše objali, bez slov bylo vše jasné.
Na podzim jsme s Lucií a Klárkou přestěhovali do nového dvoupokojového bytu v Praze. Klárka chodila do školky poblíž domu, škola stejně blízko, byt jsme koupili v blízkosti kvůli budoucnosti jednou bude Klárka chodit do školy.
Já stále pracuji v autoservisu. Osud nás mladé rodiny zkoušel, jak říkala babička Bóža jsou to jen drobnosti života, hlavní je láska a štěstí, ať jsme zdraví.
Dnes už vím, že někdy je důležité nechat věcem čas a neřešit každou maličkost. V rodině je hlavní porozumění a vzájemné odhodlání zvládnout společné cesty.



