Před několika lety jsem byl člověk, který si myslel, že opravdový úspěch se dá změřit pouze penězi a postavením. Pracoval jsem ve stavební firmě v centru Prahy a byl jsem posedlý tím, že se musím dokázat. Dvanáctihodinové směny byly běžné, občas i o víkendech. Říkal jsem si, že to dělám pro svoji rodinu, ale ve skutečnosti jsem to dělal hlavně pro sebe.
Moji rodiče žili ve vesnici kdesi v podhůří Jeseníků. Celý život dřeli táta na poli, maminka za pultem v jediné prodejně v okolí. O velkoměstě nevěděli téměř nic, a už vůbec nechápali můj spěch a mé ambice. Občas mi volali jen proto, aby slyšeli můj hlas. Já jsem jim však často tvrdil, že nemám čas.
Nejdřív jsem to říkal z únavy. Později už jen ze zvyku.
Pamatuju si, jak mi jednou v zimě maminka kladla na srdce, abych přijel na Štědrý večer domů. Prý mě neviděli už půl roku. Ale mě v Praze čekala klíčová zakázka a řekl jsem si, že by byla škoda jezdit tam a zpět. Slíbil jsem, že přijedu po svátcích.
A nikdy jsem nepřijel.
Uplynulo pár měsíců. V práci se mi dařilo, dostal jsem povýšení a začal vydělávat víc peněz. Pořídil jsem si nové auto, přestěhoval jsem se do většího bytu, kolem mě působilo vše velmi spořádaně.
Uvnitř mě ale začala tížit zvláštní prázdnota.
Jednoho rána mi zazvonil telefon. Byla to sousedka mých rodičů. Její hlas byl těžký a zněl cize. Řekla mi, že můj tatínek v noci utrpěl mrtvici.
V tu chvíli ke mně přišel opravdový strach, který jsem už dlouho necítil.
Sedl jsem do auta a jel téměř bez zastavení. Silnice se táhla, jako by se nikdy neměla skončit. Po celou cestu mi v hlavě tikaly všechny ty chvíle, kdy jsem mohl zavolat, ale neudělal jsem to. Všechny svátky, které jsem zameškal.
Když jsem dorazil do nemocnice v Olomouci, našel jsem maminku zkroucenou na rozvrzané lavičce v nemocničním koridoru, méně a méně její a více a více bělovlasou, jako by stárla najednou o celé roky.
Otec ležel na pokoji, tiše, bez hnutí. Lékaři říkali, že je to vážné.
Stál jsem u jeho lůžka a sledoval jeho ruce. Byly drsné a popraskané, od práce na poli. Ty ruce postavily náš dům, ty ruce mě držely, když jsem ještě neuměl chodit.
V tu chvíli mě něco zasáhlo tvrději, než cokoli předtím.
Času jsem měl dost. Jen jsem ho nechtěl dát.
Za pár dní tatínek odešel.
Pohřeb byl tichý, prodchnutý zimou. Vesnice zůstala stejná, jak jsem ji znal nízké chalupy, rozblácené cesty, lidí málo, ale všichni se znají. Chodili kolem mě, klepali mě po rameni a říkali, že táta byl na mě pyšný.
Jejich slova bolela víc než cokoli jiného.
Zůstal jsem s maminkou ještě pár dní. Večery byly dlouhé a utišené. Seděli jsme v kuchyni a pili čaj, zatímco ona jako by naučeně chystala talíře pro dva i když pro ni teď v domě nezůstal nikdo jiný.
Tehdy mi došlo, jak sami museli být po všechny ty roky.
Zatímco já honil koruny a úspěch, oni chtěli jen občas vidět svého syna.
Od té doby se můj život změnil. Práce jsem se nevzdal, ale přestal jsem jí dávat vše. Začal jsem jezdit domů častěji. Pomáhám mámě, jak se dá.
Někdy sedím na lavičce před domem a dívám se do zahrady, kde táta kdysi pracoval každý den. Přijde mi zvláštní, že člověk pozná skutečnou cenu věcí až ve chvíli, kdy už je pozdě.
Jestli jsem pochopil něco podstatného, tak snad jen tohle:
Práce, peníze a úspěch mohou počkat.
Lidé, které máme rádi, nemohou.



