Patnáct let po mém rozvodu jsem našla bývalou tchyni hrabat se v kontejneru za kanceláří
Nečekané setkání s minulostí
Představte si, že zrovna vycházíte na čerstvý vzduch po katastrofálním dni v práci kávu máte nejen na košili, ale i v klávesnici, a šéf vám právě sdělil, že dvě kolegyně z personálního odcházejí a technika stávkuje. A najednou tam za rohem u popelnic zahlédnete starou, dávno neviděnou tvář, jak se přehrabuje v odpadcích.
Tak přesně to se mi stalo v úterý, když jsem zahlédla paní, jejíž šedý kabát visel na ramenou tak těžce, že by se z něj dalo ušít plášť na dvě osoby. Byla to Bohumila moje bývalá tchyně. Ta, která mě kdysi při rozvodu před patnácti lety podržela víc než vlastní máma.
Myslela jsem si, že minulost je bezpečně zabetonovaná někde hluboko v paměti a že už na mě nemůže znovu vyskočit jako dva dny nemytý kocour zpod gauče. Omyl. V pětačtyřiceti už nevěříte na náhody a ejhle, najednou stojíte tváří v tvář ženě, která měla být dávno stínem, a div se nerozbrečíte na místě.
Tenkrát to byl galimatyáš s Petrem jsme si mysleli, že umíme všechno líp než naši rodiče. To víte, čerstvě po vysoké, společné konto, na kterém byste našli leda pověstných pár zlatých, a diskuse, jestli si domů pořídíme máslo nebo šunku, byly pro mě otázkou státního rozpočtu. Když jsem Petra nachytala, jak se zaplétá s Markétou odvedle, byla jsem víc zesměšněná než zhrzená připadala jsem si jako hloupá postava ve staré české komedii. Řekla jsem tomu dost a čekala jsem vše možné prosby, výhrůžky i slavné české nech toho, stejně jsi to věděla! Nic z toho, Petr pokrčil rameny a už se mnou nepromluvil ani slovo.
Ale Bohumila místo, aby stála při svém synkovi, se postavila na mou stranu. Když jsem jí mezi dveřmi řekla, že se rozvádíme, spadla do židle jak pytel brambor a rozplakala se nad tím, kde udělala ve výchově chybu. Já, zklamaná a naštvaná, jsem nakonec utěšovala ji. U soudu seděla vedle mě a na schodech před okresním soudem v Brně mi řekla, že si zasloužím něco lepšího. Od té chvíle jsem ji neviděla až do teď.
Setkání u popelnic
Sotva jsem ji poznala byla pohublá, ruce se jí třásly, když vytahovala z pytle jakýsi polorozpadlý chleba, a její oči vypadaly unaveněji než účastníci majálesu po půlnoci na hlaváku.
Bohumilo? zašeptala jsem.
Málem se svalila, jak se lekla. Chtěla zmizet, ale přemluvila jsem ji, ať aspoň chvilku zůstane. A pak jsem vyslechla příběh, který by neobměkčil jen kamennou sochu na Malostranském náměstí.
Po rozvodu dala Petrovi poslední šanci buď se dá dohromady, nebo s ním končí. On ji obvinil z toho, že je hrozná matka, a zmizel, jak už to u zhrzených synků bývá zvykem. Po letech se jednou v noci objevil u jejích dveří s mrňouskem v náručí:
Jeho matka odešla, já nevím co dělat.
Nechala ho z milosti k tomu klukovi u sebe. Týden na to byl Petr i s kufrem v trapu a syna tam nechal. Bohumila makala na dvě směny, skládala nádobí v jídelně a v noci šila peřiny pro sousedky. Ale časem jí došly peníze, prodala skoro všechno, co doma měla, a i tak přišla o byt.
Teď spíme v autě, zaparkuju ho u školy, ať může Vojta aspoň chodit do lavice, špitla.
Nenechala jsem ji domluvit. Zavolala jsem jí taxi a požádala, ať Vojtu přivede. Kluk měl v očích stejný strach jako veverka potkaná v parku Letná těsně před davem běžců. Odvezla jsem je oba ke mně, bez řečí a výmluv. Tu noc spali ve vyžehleném povlečení a Vojta usnul tak rychle, až jsem měla pocit, že konečně po roce vypnul alarm v hlavě.
Později jsem zjistila, že Bohumila není ani oficiální opatrovnicí kluka. Tak jsme se spolu vydaly na soud, aby se to vyřešilo abychom si byli jistí, že ho Petr zase nezabalí do igelitky a dá k někomu jinému.
Uběhlo pár týdnů. Vojta chodí do školy, Bohumila se v kuchyni zase začíná smát a uvařila už víc svíčkové než školní jídelna za měsíc. Jednou večer u dřezu najednou spustila:
Neměla bys nám pomáhat, po tom všem, co ti Petr provedl.
Bohumilo, ty jsi pro mě byla vždycky rodina, a tohle s Petrem nemá nic společného.
Ublinkla do utěrky a zeptala se, jestli někde neudělala chybu a jestli z jejího vnuka taky nebude Petr 2.0. Nevěděla jsem, co říct, tak jsem ji prostě objala.
Když nám zpátky přišly soudní papíry, všimla jsem si obrázků od Vojty na lednici i jeho bot opřených u dveří. Minulost mě sice dohnala, ale v tom nejlepším smyslu. Možná tomu neříkáme rodina nahlas, ale je to ze všech nejblíž. A na tuhle chvíli, na tyhle lidi, jsem vlastně hrdá. Prostě jsme v pohodě.




