Odešel jsem dnes večer z bytu svého syna a nechal za sebou svíčkovou, která se ještě pářila na stole, a zástěru zmuchlanou v rohu kuchyně. Nepřestal jsem být dědečkem. Přestal jsem být neviditelným členem vlastní rodiny.
Jmenuji se Karel. Je mi šedesát osm let a poslední tři roky jsem tiše vedl domácnost svého syna Pavla bez odměny, bez uznání, bez přestávky. Jsem tím, o kom se říká, že tvoří základ rodiny ale dnes se od starších očekává, že budou nést vše tiše a nic nenamítat.
Pocházím z doby, kdy odřené koleno k dětství patřilo a když se rozsvítila lampa na rohu, bylo nejvyšší čas být doma. Pavel vyrostl tak, že večeře byla vždy v šest a jedlo se to, co bylo na stole, nebo až ráno. Místo psychologických dílen jsme měli důslednost. Nebylo to dokonalé, ale vyrostly z nás děti, které zvládly nepohodlí, vážily si úsilí a dokázaly stát na vlastních nohou.
Moje snacha Radka není špatná žena. Je oddanou matkou a svého syna Vítka miluje celýma silama. Ale má strach. Strach z éček, z nevhodného rozhodnutí, ze zadupání jeho osobnosti, z komentářů cizích na internetu.
Kvůli jejím obavám má osmiletý Vítek doma hlavní slovo. Je chytrý a milý když chce ale slovo ne slyší pouze jako začátek vyjednávání.
Dnes byl úterý můj nejnáročnější den v týdnu. Do bytu jsem přišel ještě za tmy, abych Vítka vypravil do školy, protože oba jeho rodiče makají v kancelářích, aby utáhli byt, kde skoro ani nebývají. Udělal jsem prádlo. Vyvenčil psa. Urovnal špajz kde se vedle podrápaných potravin nakoupených za můj důchod povalují bio sušenky.
Chtěl jsem, aby byl večer útulný. Čtyři hodiny jsem vařil klasickou svíčkovou na smetaně hovězí, knedlíky, mrkev, celer, bobkový list. Taková vůně, která vám připomene dětství.
Pavel a Radka přišli pozdě, oči zabodnuté v telefonech, hlavně abych neslyšel o jejich termínech v práci. Vítek rozvalený na gauči, zírající do tabletu na nějakého křičícího youtubera.
Večeře je, řekl jsem a nesl tac.
Pavel se posadil, aniž by vzhlédl. Radka se zamračila.
Snažíme se jíst méně masa, pípla potichu. A jsou ty mrkve bio? Vždyť Vítek má přecitlivělost.
Je to prostě večeře, odpověděl jsem. Poctivé jídlo.
Pavel zavolal na Vítka. Ozvalo se jen tlumené: Ne! Teď nemůžu!
Kdyby to byl můj dům, obrazovka by hned zhasla. Dnes se nic nestalo.
Radka šla Vítka přemlouvat. Slyšel jsem dojednávání, sliby, odměny, emocionální objasňování.
Vítek přišel, tablet stále v ruce, pohlédl na talíř a odstrčil ho.
To je hnusný, ujistil nás. Chci nugety.
Pavel mlčel. Radka už byla u mrazáku.
V tu chvíli jsem neucítil vztek, ale smutek.
Sedněte si, řekl jsem tiše.
Zastavila se.
Buď se nají, co je na stole, nebo půjde od stolu, oznámil jsem klidně.
Pavel konečně vzhlédl. Nezačínej. Jsme vyčerpaní. Nestojí to za jeho trauma.
Trauma? nechápal jsem. Odmítnout nugety je trauma? Učíte ho, že všichni se mají ohýbat podle jeho pohodlí. Práce druhých už nic neznamená.
Používáme laskavou výchovu, zasyčela Radka.
Tohle není výchova, řekl jsem. To je kapitulace. Bojíte se jeho neštěstí a udělali jste z něj středobod světa. Nejsem tu rodina jsem služba.
Vítek začal vřískat a mrštil vidličkou. Radka se ho vrhla utěšovat.
Děda je teď prostě naštvaný, šeptala.
V tom jsem měl dost.
Odvázal jsem si zástěru, složil ji a položil vedle zchladlé svíčkové.
Máte pravdu, přikývl jsem. Jsem naštvaný. Je mi těžko z toho, že je můj syn jen divákem ve svém domě. Bolí mě dívat se, jak dítě vyrůstá bez hranic. A bolí mě, že si tu připadám bezcenný.
Vzal jsem si tašku.
Ty odcházíš? zeptal se Pavel. Zítra máš hlídat.
Ne, odvětil jsem.
To nemůžeš jen tak odejít!
Ale můžu.
Vyšel jsem ven do tiché podvečerní ulice.
Potřebujeme tě! křičela za mnou Radka do chodby. Rodina si přece pomáhá!
Rodina stojí na úctě, řekl jsem přes rameno. Tohle není rodina, ale výdejna. A já mám zavřeno.
Jel jsem autem a nakonec zastavil v parku. Seděl jsem v tmě, okýnko stažené, dýchal jsem do vlhka a cítil trávu a vzdálený déšť.
A v trávě jsem je znovu spatřil. Malá žlutá světélka mezi stébly.
Světlušky.
Chytal jsem je s Pavlem, když byl malý kluk. Pozorovali jsme je v dlaních, a pak pouštěli zpět. Učil jsem ho, že opravdu krásné věci nejsou k tomu, abychom je ovládali.
Seděl jsem a díval se, jak tančí v letním šeru.
Mobil mi pořád vibroval. Omluvy, výčitky, přesvědčování.
Nereaguji.
Zmýlili jsme si umožnění všeho s dáváním sebe. Přítomnost jsme vyměnili za obrazovky, důslednost za pohodlí. Bojíme se, že nás děti nebudou mít rády a tím z nich nevychováváme silné lidi.
Mám svého vnuka rád natolik, že mu dovolím zažít slzy.
Mám svého syna rád natolik, abych ho nechal poučit se.
A poprvé za roky mám konečně rád i sebe dost na to, abych došel domů, v klidu pojedl a světlušky nechal svobodně létat.
Rodinná výdejna je zavřená na opravu.
Až otevře, vstupenkou bude respekt.




