Lenka byla docela moderní žena, nebo se o to alespoň snažila. Vždycky se oblékala hezky, což jí umožňovala dobrá práce, kde si jí vedoucí opravdu cenili. Měla dva dospělé syny ten starší měl už třicet osm let, mladší byl třicetiletý. Lenka měla samozřejmě i dvě snachy.
Vždycky tvrdila, že její snachy jsou stejně rozdílné jako samotní synové. Což bylo vlastně docela pochopitelné. Ta starší snacha, Jiřina, pocházela z venkova. Lenka nikdy nebyla fanouškem stereotypů o vesnických holkách a městských holkách, ale Jiřina všechny tyhle představy jen posilovala.
Lenka se nikdy nepletla synům do rodinných vztahů a vlastně o jejich soužití moc nevěděla. Co se týče toho staršího syna, tak věděla jen, že Jiřina se za něj provdala hlavně proto, že neplánovaně otěhotněla, jejich nejstarší dítě se narodilo pět měsíců po svatbě. Jiřina brala svého muže asi jako životní nutnost.
K tomu všemu byla Jiřina složitá povaha a těžko se s ní dalo vyjít. Volala Lence většinou jen tehdy, když řešila nějaký problém. Spíš než cokoli jiného si z ničeho ráda postěžovala. Jiřina vlastně ani moc kamarádek neměla těžko se s ní mluví.
Mladší snacha, Drahomíra, byla úplným opakem. Po svatbě se s Lenkou docela skamarádila a ráda si s ní povídala. Po chvilce jí Lenka dokonce zajistila místo ve své kanceláři. Pracovní kolegové o Drahomíře vždycky mluvili hezky, byla šikovná a sympatická, jen měla pár blízkých přátel, se kterými se vídávala občas.
Jedno zamračené ráno se v Lence v práci zjevila Jiřina. Lenka už tušila, že se doma u jejího syna poslední dobou něco děje, ale nevměšovala se. Ten den přišla Jiřina i se svou sestrou.
Víš co, Lenko, už toho mám dost. Všechno mě štve! Rozhodla jsem se, že se od tvého syna odstěhuju a pronajmu si byt. Ať si ten divoch žije sám. Dobré ráno, Jiřino. Víš, že se do vašich vztahů opravdu plést nechci. Ale řekni mi, kde si ten byt chceš pronajmout a jak budou děti jezdit do školy?
Pronajmu si něco přímo v centru Prahy! Jiřino, a jak to chceš zaplatit, když jsou ty pražské nájmy tak nehorázně drahé?
Právě kvůli tomu jsem tu, chci s tebou o tom mluvit! Jako babička jsi povinna mi pomoct. Dlužíš mi to! Jiřino, tolik peněz vážně nemám. Jestli je potřebuješ akutně, počkej do večera, vyberu něco ze svého účtu a dám ti, kolik bude třeba. Myslela jsem, že si vystačíš s málem.
Jiřino, pojď už! popadla ji sestra za rukáv. Stejně je každá matka vždycky na straně svého syna.
Když už chtěly odejít, zahlédly Drahomíru, jak vyplašeně nakukuje zpoza dveří. Na co tak koukáš? Ty uvidíš, dopadneš úplně stejně! Tvoje tchyně tě taky nenechá ve štychu? Pokud bude třeba, stejně ti nepomůže!
Drahomíra úplně strnula, když na ni sestry najednou vyhrkly. Nejistě se podívala na Lenku, která jí jen klidně řekla: Nedělej si starosti. Ty peníze jí pošlu večer, když je tak nutně potřebuje. Nemůžu poslat děti na internát hned. Jsou to jen peníze. A nevěř jí všechno…Drahomíra pomalu přikývla, vděčně se usmála a tiše vydechla. Když Jiřina se sestrou konečně odešly, Lenka zůstala v kanceláři sama s mladší snachou. Ticho, které mezi nimi zavládlo, bylo překvapivě klidné.
Víš, Drahomíro, začala Lenka, život nás občas překvapí, ale nejdůležitější je vědět, komu opravdu věřit. Není důležité, kdo je příbuzný, ale kdo ti doopravdy stojí po boku.
Drahomíra se na ni podívala novýma očima. Jsem ráda, že tě mám, zašeptala.
Lenka otevřela okno, pustila dovnitř svěží vzduch a v tu chvíli měla pocit, že všechno bude v pořádku. Pro některé věci bychom se nikdy neměli nechat zlomit. Vždycky je šance změnit svůj příběh, pokud najdeme odvahu.
Některé rány se zahojí rychle, jiné pomalu, ale Lenka věděla, že vzájemná důvěra je křehká. Její srdce bylo stále otevřené, a když se z chodby ozval veselý smích zaměstnanců, usmála se také. Přes všechny bouře zůstávala doma i v práci pevný bod, na který se dalo spolehnout.
Venku začalo poprvé od rána svítit slunce. Lenka zavřela oči a s jemným úsměvem si řekla, že některé rodinné příběhy možná nehledají dokonalé konce, ale dávají nám důvod pokračovat dál s láskou, trpělivostí a špetkou naděje, že zítra bude všechno maličko lepší.




