Nejbolestivější věc, která mě v roce 2025 potkala, bylo zjištění, že mi manžel byl nevěrný… a že můj bratr, bratranec i táta to celou dobu věděli.
Byli jsme spolu v manželství jedenáct let. Žena, se kterou měl manžel poměr, pracovala jako asistentka ve firmě, kde pracuje i můj bratr Jakub. Všechno začalo tím, že je bratr navzájem představil. Nebyla to žádná náhoda. Potkávali se na různých pracovních akcích, schůzkách i firemních večírcích, kam manžel chodíval. I můj bratranec Tomáš je vídal na těchto událostech. Všichni se znali a často spolu trávili čas.
Manžel se mnou žil další měsíce úplně stejně jako dřív, jako by se nic nedělo. Chodila jsem na rodinné oslavy a návštěvy, v klidu jsem si povídala s bratrem, bratrancem i tátou, aniž bych tušila, že všichni tři vědí, co se mi děje za zády. Nikdo mě nevaroval, nikdo mi nic neřekl, nikdo mě ani nenaznačil, co se děje.
Když jsem se o nevěře dozvěděla v říjnu, nejprve jsem si to šla vyříkat s manželem. Otevřeně přiznal, že má vztah. Potom jsem zašla za bratrem, zeptala jsem se ho narovinu, jestli to věděl. Přikývl a dodal, že o tom ví už pár měsíců. Když jsem se ho zeptala, proč mi nic neřekl, dostalo se mi odpovědi, že to není jeho věc, že tohle jsou záležitosti mezi manželi a že prý chlapi takové věci mezi sebou neprobírají.
Stejný rozhovor následoval s bratrancem. Taky přiznal, že to ví a že si toho všiml díky jasnému chování, zprávám i náznakům. Když jsem se ho zeptala, proč mlčel, řekl, že si nechtěl zkomplikovat život a nemá prý právo mluvit do cizích vztahů.
Nakonec jsem se zeptala táty. Také on přiznal, že to věděl už dlouho. Na otázku, proč mlčel, mi řekl, že nestojí o konflikty, že takové věci si musí vyřešit manželé mezi sebou a že se nechce míchat. Ve výsledku mi všichni tři řekli úplně totéž.
Následovalo mé odstěhování z bytu, který je teď na prodej. Nebyly žádné veřejné hádky ani scény nechci se před nikým ponižovat. Ta žena dál pracuje s mým bratrem ve stejné firmě. Bratr, bratranec i táta si s manželem zachovali normální vztahy.
Na Vánoce a Silvestra mě maminka pozvala, že u nich budou i bratr s rodinou, bratranec i táta. Řekla jsem jí, že tam nemůžu jít. Nevydržela bych sedět u jednoho stolu s lidmi, kteří všechno věděli a rozhodli se mlčet. Oslavu si užili beze mě.
Od října jsem se s žádným z těch tří neviděla ani jsme si nepsali. Nemyslím, že jim někdy budu schopná odpustit.
Dnes vím, že nejtěžší není zrada od partnera, ale mlčení těch, od kterých bych čekala oporu. A do vlastního života jsem si vzala ponaučení: mlčet znamená být spoluviníkem. Proto už nikdy nebudu dělat, že se mě bolavé věci v životě druhých netýkají nezájem a strach mlčet jen dávají prostor dalším ranám. Opravdová rodina se totiž pozná právě ve chvílích, kdy stojí po vašem boku, nejen když je všechno snadné.




