Nechci žít podle maminčina scénáře: Jak jsem zjistila, že i ta nejbližší rodina může bolet nejvíc, a proč jsem se rozhodla psát svůj vlastní příběh

Nechci žít podle maminčina scénáře

Celý život jsem měl za to, že mezi mnou a mámou neexistují žádná tajemství. No dobře, skoro žádná.

Vždycky jsme si dokázali promluvit úplně o všem o mých dětských strachech, prvních úspěších ve škole i o zlomeném srdci v šestnácti.

Když jsem se oženil, připadalo mi, že to naše pouto důvěry se jen zesílilo.

Mamce byl můj manžel sympatický. Ráda opakovala, že Tomáš je opravdový chlap. Když se nám narodila Anička, zářila štěstím. Vozila nám zeleninu a ovoce ze zahrádky, kupovala spoustu oblečení, rozplývala se nad vnučkou.

Vzpomínám, jak jsem Tomášovi říkal:

Vidíš? Máme nejlepší maminku na světě! a on se jen spokojeně usmíval.

A pak, úplně nečekaně, jsem zjistil, že ta nejlepší maminka na světě v sobě všechny ty roky skrývala časovanou bombu nespokojenosti a zklamání. Byl jsem v šoku.

Stalo se to na podzim. Mamka přijela jak vždycky s plným kufrem: mrkev, petržel, jablka, zavařeniny.

Proč toho tolik vozíš? povzdychl jsem, když jsem pomáhal vykládat všechno z auta. My s Aničkou to ve dvou nesníme, Tomáš je přece zase pracovně v Ostravě

Tak to rozdej sousedům nebo kámoškám, mávla rukou mamka a vtiskla Aničce pusu do vlasů. Ale moje vnučka si zaslouží jen to nejlepší a nejčerstvější!

Šel jsem dát vařit vodu na čaj a mamka si zatáhla Aničku do pokojíčku, že ji prý uloží ke spánku.

Za deset minut jsem se šel za nimi podívat a najednou jsem na chodbě ztuhl. Z obýváku jsem slyšel mámin hlas tichý, naléhavý a najednou úplně cizí.

Já si nestěžuju, Dášo, ale bolí mě z toho srdce. Jak takhle někdo může žít? On dělá někde v továrně za pár korun a ona ona jen sedí doma! Už je Aničce skoro dva, dávno měla být ve školce a ona už v práci. Ale ona si doma hraje na mámu: Anička je ještě malá, není připravená. Lenoch! Živím je oba, už si zvykli, ani se nenamáhají odmítnout. Já to chápu, ale tohle nikam nevede! A kdyby aspoň byl mezi nimi nějaký cit Jenže Tomáš je úplně jiný než dřív, chladný, vůbec si jí nevšímá. Ona ani slovo neřekne, nestěžuje si, ale já to vidím

V uších mi hučelo. Připadalo mi, že se pode mnou propadla podlaha. Stál jsem tam přitisknutý ke zdi a poslouchal, jak můj blízký člověk dělá z mého života hromádku popela.

Za pár korun. Živím je oba. Chladný. Každé slovo bodalo jako jehla. Zíral jsem na svoje vlastní ruce ruce, které každý den Aničku nosí, krmí, uspává, vaří, uklízí, tvoří s ní z modelíny zvířátka Ruce líného člověka.

Z obýváku dál plynul proud hořkosti. Mamka začala mluvit o svých podezřeních, o tom, že jsem nějak zestárl, už o nic neusiluji. Nakonec jsem to nevydržel. Tiše, jako zloděj, jsem vycouval do ložnice, zavřel se a sedl si na postel s hlavou v dlaních. Anička v postýlce klidně funěla. Její pravidelný dech mi připadal jako jediná jistota v tom převráceném světě.

Co teď? Vtrhnout tam, křičet, nebo snad plakat? Nebo ji prostě vyhodit? Uvnitř bylo prázdno a mrazivý klid. Tak jsem udělal to, co jsem se za ty dva roky s dítětem naučil přešel jsem do režimu autopilot: opláchl jsem si obličej, zhluboka jsem se nadechl, vydechl, uklidnil se a šel do kuchyně.

Po deseti minutách mamka dotelefonovala. Vešla do kuchyně a vypadala spokojeně, jako by ze sebe shodila obrovský balvan.

Jé, omlouvám se, zakecala jsem se s Dášou! řekla a sedla si ke stolu. Anička sama usnula, když jsem ukládala její panenku. Teda, ale ten čaj už mám studený

Nalil jsem jí nový, ruka se mi ani nezachvěla.

A o čem jste si tak dlouho povídaly? To bylo skoro tři čtvrtě hodiny! Něco se stalo?

Ožila, oči jí svítily. Byl to ten pohled, který jsem kdysi považoval za opravdový zájem o druhé.

Neuvěříš, Dáši snacha, ta Jitka, si chce koupit nové auto! A Dáša si stěžovala, že její syn utrácí jen za ni a ani jí na Nový rok nezavolal. Dnešní děti vůbec nemají úctu!

V jejím hlase bylo cítit sladké soucítění a to samé indignované pohoršení, které nedávno kropila na mě.

Cítil jsem odpor z té přetvářky.

Proč tak pomlouváš? zeptal jsem se tišeji, než jsem chtěl, co je ti do cizích lidí? Vždyť nikdy nevíš, co se doopravdy děje!

Mámin obličej se najednou zatvrdil. Úsměv zmizel, vystřídal ho uražený a povýšený výraz.

Jaké pomluvy? odsekla ledovým tónem. Dáša je moje kamarádka, musím ji přece podpořit, vyslechnout Ty vůbec nechápeš vztahy mezi blízkými lidmi.

Ta ironie mě málem rozdrtila. Blízcí lidé

Podíval jsem se na ni a poprvé jsem neviděl maminku, ale cizí ženu. Ženu, která potřebuje drama, aby se cítila živá. Ženu, která možná v sobě roky hromadila nespokojenost z toho, že nežiju podle jejího scénáře.

A ta pomoc! Ty nekonečné bedny zeleniny a neustále kupované svetry a trička! To není láska, to je poplatek za právo mě kritizovat: Já pomáhám, tak můžu mluvit.

Chtěl jsem jí to všechno říct, ale ovládl jsem se. Nemělo by to cenu: mamka už pochopila, že jsem na její skutečné názory přišel. Odjela, uraženě za sebou práskla dveřmi. Zůstal jsem sám v tiché domácnosti. Prázdno se změnilo nejdřív v hněv, pak v bolest a nakonec v podivné, bodavé poznání.

Vybavil jsem si její mládí. Vzpomněl jsem si, jak mě po rozvodu táhla sama. Jak byla pyšná, když dostala slušné místo. Jak měla vždycky největší strach z toho, co tomu řeknou lidi.

Celý život žila v boji o uznání, postavení, o pověst. A už jen fakt, že žiju v obyčejném, vřelém, i když nenáročném rodinném životě, že volím být s dítětem a neženu se za kariérou pro ni byl výčitkou. Projevem slabosti. Selháním. Tím se nemohla před tetou Irmou nebo Dášou pochlubit. Potřebovala příběh úspěchu, já jí nabídnul obyčejný příběh domova

Druhý den přišla zpráva: Odpusť, jestli jsem tě včera zranila. Víš, že tě mám ráda.

Obyčejná výmluva. Dřív bych už běžel navázat kontakt. Teď jsem prostě dal telefon stranou a neodepsal. Pokračování nečekané přišlo asi týden poté.

Přijela za mnou ta Dáša maminina kamarádka Dagmar Zelenková. Celá nesvá povídala, že měla něco na úřadě v našem okolí. Bylo jasné, že byla vyslána jako posel.

Dali jsme si čaj, pohráli si s Aničkou. A pak, když koukala, jak dcera pečlivě skládá barevné kostky, Dagmar si povzdechla:

Je tady u vás krásně Klid, útulno. Ani trochu to nepůsobí jako nějaká slepá ulička.

Nepřikývl jsem ani neprotestoval. Mlčela chvíli a pak se zadívala z okna.

Já mám syna s rodinou v Brně. Jsou úspěšní, samý úvěr, hypotéka, pořád někam spěchají. Vnoučka vidím jednou za půl roku. A ty… jsi tady, žiješ. Víš, tvoje máma ona se prostě bojí.

Čeho? neudržel jsem se.

Že ji nebudeš potřebovat. Že její zkušenosti a boj o přežití už nikoho nezajímají. Vybral sis jinou cestu a pro ni je to jako výčitka. Je jednodušší v tvém životě hledat chyby, než si přiznat, že jsi šťastný po svém. A ta zelenina To je možná její jediný most, který jí dává právo být v tvém životě víc soudce než jen pozorovatel.

Poslouchal jsem a docházelo mi, že přede mnou nesedí nepřítel, ale stejně ztracený člověk. Žena, která je už možná taky unavená z rolí důvěrnic v cizích dramatech.

Proč mi to říkáte? zeptal jsem se tiše.

Abys na mámu nezanevřel. Ona je jen ztracená. Vydrž. Ale hranice si nastav. Důrazně.

Dagmar odešla. A já najednou pochopil to hlavní: mámino vnímání je její realita. Ne moje!

Moje realita je Tomáš, který po návratu z práce první, co udělá, že nás v objetí s Aničkou povalí na sedačku a šeptá: Měl jsem už takovou stýskavou!

Je to naše obyčejné, ale vlastní bydlení, na které si splácíme hypotéku bez cizí pomoci. Je to moje právo rozhodnout, kdy půjdu do práce a jestli dám dítě do školky, když je ještě tak malé a potřebuje mě. Moje právo žít podle sebe, a ne podle cizího vkusu.

Nepouštěl jsem se do hádek. Pomalu jsem začal nastavovat nové hranice. Přestal jsem se s mámou dělit o to, co by mohla obrátit proti mně.

Na její rýpavé poznámky (Všichni už dávno makají!) odpovídám v klidu:

S Tomášem jsme všechno promysleli, neměj starost.

Na její snahy přinášet další hromadu zbytečností říkám: Děkuju, ale raději dones jeden krásný puzzlík a dej ho Aničce osobně, když tady budeš.

Vrací se tak z role sponzorky a soudkyně zpátky do role babičky. Je to těžké. Mamka se brání, uráží se.

Ale někdy, zatím jen občas, když spolu pečeme sušenky a Anička nás obě posype moukou, zachytím její pohled. A vidím v něm už ne soudce, ale opravdovou babičku, která obdivuje svoji vnučku.

Možná právě ten most z mouky, cukru a dětského smíchu nás jednou zachrání?

***

Poučení mám na celý život.

Nejbolestivější rány nezpůsobují cizí nebo nepřátelé. Ty nejhlubší přicházejí od těch, od kterých čekáš ochranu. A nejdůležitější po takovém zranění je nezatvrdit se, ale zalepit ránu pravdou o sobě samotném. O tom, že nejsi obrázek, který si někdo vysnil ve své hlavě. Jsi člověk, který má právo žít svůj, třeba ne ideální, ale skutečný život.

***

Tomáš, když jsem mu všechno pověděl, mě objal a řekl:

Víš co, co kdybychom příští měsíc jeli na dovolenou? Ať naše princezna konečně uvidí moře! Opravdové! Živé!

A v jeho očích jsem viděl to málo, které nám podle mámy tak moc chybí. Celý oceán.

Rate article
DoN
Nechci žít podle maminčina scénáře: Jak jsem zjistila, že i ta nejbližší rodina může bolet nejvíc, a proč jsem se rozhodla psát svůj vlastní příběh