Hele, dlouho jsem to v sobě dusila. Ne proto, že bych neměla co říct, ale protože jsem byla přesvědčená, že když budu držet jazyk za zuby a všechno prostě přejdu, udržím doma klid a pohodu.
Moje snacha, Lenka, mě neměla ráda už od samého začátku. Ze začátku to byly vtipy, pak už rutinní narážky, a nakonec se to stalo součástí každého dne.
Když se s naším Petrem vzali, dala jsem jim pokoj, pomohla jsem jim sehnat nábytek, udělat z domova domov. Říkala jsem si: Jsou mladí, časem si sednou. Já budu nenápadná, nebudu se plést.
Jenže Lenka nechtěla, abych byla nenápadná. Ona chtěla, abych vůbec nebyla.
Každá moje snaha pomoci byla vždycky setřena.
Nepomáhej, stejně ti to nejde.
Nech to být, já to udělám pořádně.
Konečně by ses mohla naučit, jak se to má dělat!
Mluvila potichu, ale každé slovo bodalo jak jehly. Někdy to bylo před Petrem, někdy před hosty, a občas i před sousedkou ze třetího patra vypadalo to, jako by se vyžívala v tom, že mi dokáže dát na místo. Usmívala se, hlas měla jak med, ale každá věta byla plná jedu.
Já jen pokyvovala hlavou. Mlčela jsem. Usmívala jsem se, když jsem měla chuť brečet.
Co mě nejvíc trápilo, nebyla ani tak ona ale to, že Petr neřekl vůbec nic.
Dělal, že neslyší. Občas jen pokrčil rameny, jindy hleděl do mobilu a když jsme zůstali sami, řekl mi:
Mamko, nevšímej si jí. Ona je prostě taková nemysli na to.
Nemysli na to
Jak mám na to nemyslet, když se začínám ve vlastním bytě cítit jako nějaká cizí?
Byly dny, kdy jsem jen vyhlížela, kdy oba odejdou, abych mohla být chvíli sama. Normálně dýchat. Nemuset poslouchat její komentáře.
Začala se ke mně chovat jak k nějaké služce, co má stát v koutě a mlčet.
Proč jsi nechala hrnek tady?
Proč jsi ještě nevyhodila tohle?
Proč pořád mluvíš?
A já já vlastně už skoro nemluvila vůbec.
Jedno odpoledne jsem uvařila polévku. Nic extra, prostě domácí, horká. To, co vždycky vařím, když mám někoho ráda.
Lenka vešla do kuchyně, zvedla pokličku a přičichla. Ani se nesnažila to skrývat, jen se zasmála:
Fakt? Zase ty tvoje vesnický polífky. No to děkujem
A pak řekla něco, co mi dodnes zní v uších:
Upřímně, kdyby jsi tu nebyla, všechno by bylo jednodušší.
Petr seděl u stolu. Slyšel to. Viděla jsem, jak zatnul čelist, ale zase mlčel.
Otočila jsem se, abych schovala slzy. Říkala jsem si: Nevzbuzuj lítost. Nevzdej to.
Ale Lenka pokračovala a už mluvila nahlas:
Jen překážíš! Překážíš všem! Mně, jemu!
Nevím proč ale tentokrát se něco zlomilo. Možná ne ve mně, ale v něm.
Petr vstal od stolu. Pomalu. Nekřičel, nezabouchl dveře.
Jen řekl:
Dost.
Lenka ztuhla.
Co jako dost? začala se smát, tak jako vždycky. Říkám jen pravdu.
Petr k ní přišel a poprvé v životě jsem ho slyšela mluvit takhle pevným hlasem:
Pravda je, že ponižuješ mojí mámu. V bytě, který udržuje ona. S rukama, co mě vychovaly.
Lenka otevřela pusu, ale Petr jí nedal šanci.
Moc dlouho jsem mlčel. Myslel jsem, že to znamená, že jsem chlap, že držím klid. Ale ne, dovolil jsem, aby se tu dělo něco hnusnýho. A tímhle končím.
Lenka zbledla.
Ty ty dáváš přednost jí přede mnou?!
A pak řekl to nejsilnější, co jsem kdy slyšela:
Dávám přednost respektu. Jestli ho neumíš dát, nejsi tu správně.
Nastalo ticho. Tak těžké, až se v místnosti zastavil vzduch.
Lenka odešla do jejich pokoje, práskla dveřmi a z druhé strany něco mumlala, ale už na tom nezáleželo.
Petr se otočil ke mně. Oči měl slzavé.
Mamko odpusť, že jsem tě nechal samotnou.
Neuměla jsem hned odpovědět. Jen jsem si sedla, ruce se mi třásly.
Klekl si ke mně a vzal mě za ruce, stejným způsobem jako když byl malý.
Ty si tohle nezasloužíš. Nikdo nemá právo tě ponižovat. Ani člověk, kterýho miluju.
Poprvé jsem se rozbrečela jinak. Ne kvůli bolesti, ale kvůli úlevě.
Protože mě konečně někdo viděl.
Ne jako překážku. Ne jako starou paní. Ale jako mámu. Jako člověka.
A jo byla jsem dlouho zticha. Ale jeden den za mě promluvil můj syn.
A tehdy mi došlo něco důležitého: někdy ticho nechrání klid, ale jen schovává cizí krutost.
Co myslíš ty je správné, aby máma trpěla jen kvůli klidu doma, nebo mlčení jen zvětšuje bolest?




