„Jestli se vám to nelíbí, dáme to někomu jinému.“ Bohatá příbuzná odešla ze svatby a vzala si s sebou svatební dar

Každý z nás má příbuzné. Pokud je jich hodně, obvykle se mezi nimi najdou i ti zámožnější, které ostatní členové rodiny moc nemají v lásce a často jim závidí jejich bohatství. Přesto se snaží právě takové příbuzné zvát na oslavy, aby snad dostali hodnotný dárek. Takové příbuzné mám i já. Vzpomínám na svatbu před pěti lety, na kterou jsem byl pozván. Vdávala se dcera mého strýce z třetího kolene. A právě tam byli mezi hosty i ti bohatší příbuzní ze strany nevěsty a její rodiny. Byl to opravdu vzdálený příbuzenský okruh.

Spousta lidí má zakořeněný názor: Pozveme zámožnější příbuzné a možná nám dají opravdu krásný, určitě drahý dárek. Zejména když jde o svatbu! Událost byla v plném proudu, dům plný hostů, nevěsta s ženichem se šťastně usmívali. Bohatí manželé dorazili pozdě a přišli přesně ve chvíli, kdy se předávaly dary.

Paní, která seděla vedle mě, tiše řekla: Tak uvidíme, co se teď stane. Vsadím se, že maminka ženicha bude s dárkem moc nespokojená, a novomanželé ještě víc.

Byla jsem jejími slovy dost překvapená: Proč? Záleží tolik na tom, co kdo daruje?

A tak přišla řada na bohaté příbuzné, aby předali dárek novomanželům. Dali nejprve do rukou panu moderátorovi obálku. Když ji otevřel, celá místnost ztichla. Byla jsem zvědavá, co asi v obálce je. Klíče od bytu, auto, cesta do zahraničí, nebo snad velká suma peněz? Moderátor mi řekl, co v obálce bylo. Maminka ženicha ihned spočítala peníze a podívala se na příbuzné s tázavým pohledem.

A to je všechno? řekla. Byli jste pozváni na svatbu, máte drahé auto i osobního řidiče. A vy dáte takový dárek, jako nějaký chudák.

Příbuzní nic neřekli, vzali si obálku zpět a prohlásili: Nelíbí se vám náš dárek? Dejte ho někomu jinému. A prostě odešli ze svatby.

Měli jste to vidět. Všichni se smáli, a já také.

Později jsem zjistil, že tito příbuzní jsou zváni na svatby a oslavy narozenin hlavně kvůli drahým darům. Kolik tedy dali a později vzali zpět? V obálce byla částka, za kterou by se dalo jet na týdenní pobyt do pěkného hotelu. Pro mě by to byl skvělý dárek, zvlášť když šlo o opravdu vzdálené příbuzné. Z nějakého důvodu si ale maminka ženicha myslela, že je to dar pro chudé.

Na tom příběhu jsem si uvědomil, že někdy lidé hodnotí dárky podle jejich ceny, místo aby ocenili upřímnost a pozornost. Nakonec nezáleží až tak na tom, co dostaneme, ale na vztazích a úctě, které v rodině máme.

Rate article
DoN
„Jestli se vám to nelíbí, dáme to někomu jinému.“ Bohatá příbuzná odešla ze svatby a vzala si s sebou svatební dar