Moje dcera si vzala Němce. Žila jsem s nimi celé dva roky, starala se o vnoučka a vedla domácnost.
Dcera i její manžel pracovali ve stejné firmě, domů dorazili vždy až večer. Tajně jsem doufala, že u nich zůstanu natrvalo, ale jak se ukázalo, moje představy se rozplynuly jak pára nad hrncem. Jednoho krásného dne prohlásil zeťák, že už mé služby nepotřebují, a navrhl mi, abych si sbalila svých pár švestek. O měsíc později už jsem seděla doma tedy v Praze.
No ale ani doma mě nikdo nevítal s otevřenou náručí. Zatímco jsem byla pryč, syn se stihl rozvést, odstěhoval se od první ženy a nastěhoval se ke mně do bytu. No a neztrácel čas, rovnou si přivedl druhou manželku, která už byla v radostném očekávání! Samozřejmě se mě nikdo neptal, jestli mi to vůbec vyhovuje.
Co bych měla dělat? Vyhodit syna i s těhotnou snachou na ulici? To asi ne Ale jak máme žít tři a za chvíli čtyři v jedné garsonce na Jižáku? Abyste rozuměli, ani já, ani syn nemáme ani korunu na pronájem něčeho většího.
Zavolala jsem dceři do Německa, vysvětlila situaci a doufala, že najdeme nějaké řešení. Naděje, že mi zavolá zpět a podá pomocnou ruku, byla lichá. Neozvala se vůbec. Smutné, ale co se dá dělat každý teď kouká na svůj vlastní píseček.
Synovo chování chápu. Nečekal, že se vrátím, a teď se snaží brát ohled hlavně na svou těhotnou ženu. Mně nezbylo nic jiného než spát na rozkládacím gauči v kuchyni. Přes den většinou vyrazím ven, zajdu na nákup, občas se zastavím v bývalé práci na kus řeči s kolegyněmi. Se synem vycházíme v klidu, žádné scény, zato snacha dělá, že neexistuju. Zřejmě jí moje přítomnost leží v žaludku.
Nikdy by mě nenapadlo, že ve svých šedesáti letech budu najednou přebytečná, a že mou domácnost ovládne někdo jiný. Syn má oči jen pro svou těhotnou paní, o bytové krizi ani slovo.
Hledám si aspoň nějakou práci na poloviční úvazek. Rodiče mé snachy žijí někde na Vysočině, asi na vesnici. Možná bych jim mohla navrhnout, ať se tam snacha se synem přestěhuje. Ale bude tam syn vůbec schopný něco najít? Těžko říct. Stojím na místě a nevím, co dálVečer, když už všichni spali a panelák ztichl, jsem seděla u okna s hrnkem slabého čaje a poprvé po dlouhé době cítila klid. Přemýšlela jsem, co vlastně znamená být doma. Když už nemůžu být kotvou své rodiny, možná je čas naučit se být lodí plout tam, kde je místo pro mě.
Ráno jsem začala jednat. Zavolala jsem známé z knihovny čirou náhodou právě hledali výpomoc na poličky a vybalování nových knih. Smála se, když slyšela moje jméno: Paní Jano, to je osud! Tak zítra v devět? Tak jsem kývla.
Syn si toho všiml. Odpoledne mi rozpačitě podal svůj oblíbený hrnek: Mami, jestli chceš, zajdem spolu dneska na procházku. Jen my dva. Jako dřív. Souhlasila jsem. Začalo mezi námi něco malého, opravdového klíčit porozumění, rozhovor, úcta.
A život šel dál. Náš malý byt se stále zuřivě rozdýchává, ale už vím, že místo si v něm musím najít nejen pro syna a jeho rodinu, ale i pro sebe. Knihovna mě vítá tichem a vůbec poprvé ač na jaře svého stáří cítím, že někam patřím. Najednou mi nezáleží, kdy mi dcera zavolá nebo jak dlouho budu spát v kuchyni. I uprostřed šedivého sídliště se dá rozkvést.
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



