Jedna dcera pro dvě matky
Mezi Terezou a Františkem vzplála láska hned, bez rozmyslu jako náhlý záblesk elektrického vedení nad řekou Vltavou. Seznámili se v kavárně na Malé Straně, měsíc se vídali, když najednou na lavičce pod lípou František vyklopil:
Terezo, vezmi si mě za manžela.
Tereza se zamžourala, jako by probrala ze snu.
Jak? Jak manžela? Vždyť se známe tak krátce.
To je jedno. Měsíc mi stačil, abych pochopil, že jsi moje osudová cesta, že bez tebe bych zmizel jako pára nad hrncem. Pro mě neexistuje žádná jiná žena, jen ty.
Ach, Františku, víš, já souhlasím, zasmála se tiše, přitulila se a cítila, jak jí srdce buší jako zvon na kostele v Mělníce.
Později, když Tereza přišla domů, maminka se ptala:
Dceruško, nebylo to příliš rychlé? Nejsi snad těhotná?
Mami, o čem to mluvíš? Ne, to není ono. František říká, že bez mě nemůže být. A já taky… Taková je naše láska, mami.
Kdo se podivoval nad jejich svatbou, brzy pochopil, že patří neoddělitelně k sobě. Žili v menším městečku, kde sousedé věděli, že František Terezu opravdu miluje ona stejně pečovala o něj. Byla to pravá, čistá láska, jaká se zpívá v starých lidových písních.
Jen nad jejich štěstím se vznášel mrak. Touha po dítěti jako chladný vítr v lednové noci. Ale těhotenství nepřicházelo.
Františku, měli bychom se nechat vyšetřit třeba je něco, proč nemůžu otěhotnět.
Souhlasím, přikývl s úsměvem.
Spousta nadějí, lékařů, modlitby v kostele, výlety do Prahy za specialisty, ale Tereza nemohla otěhotnět.
Terezo, možná bychom mohli zajít do dětského domova. Vezmeme holčičku a vychováme ji jako vlastní, navrhl nesměle František.
Opravdu? Ano, já o tom taky snila, jen jsem se bála, že ty nebudeš chtít… vyhrkla Tereza.
Tak vyrazíme. Znám dětský domov v Litoměřicích, kolem něho občas jezdím z práce, a tam jsem to rozhodl.
Když dorazili do dětského domova, mezi desítkami dětí jim přiběhla k nohám tříletá dívenka, plavé vlasy, oči modré jako ranní obloha nad Vysočinou.
Maminko, zavýskala holčička a Tereza ji nemohla pustit.
Tak přišla do jejich domku dcera Libuška radostná, smíchem se rozlíval jako potok na jaře. Tereza cítila, že konečně je šťastná. Milovala svou Libušku tak, jak se miluje český chléb čerstvě upečený. František byl pro ni vzorem neúnavné péče.
Všichni v městě věděli, že Libuška je adoptovaná. Dokud byla malá, žádný problém. S postupem času však šla Libuška do školy, dospívala, a jednou jí někdo oznámil, že není rodná dcera, ale přijatá.
Libuška byla tehdy čtrnáctiletá, přišla domů a vypukla v pláč.
Mami, proč jste mi neřekli, že jsem adoptovaná? Já vím, že mě přivezli z dětského domova…
Dcerko, klid. Chtěli jsme ti to říct, až budeš větší, a chápat to lépe. Ale už je to venku. Vždycky jsme se toho báli.
Libuška plakala, křičela, a potom se uzavřela v době, kdy dospívající děti hledají hranice, byla hrubá, bouchala dveřmi, nebyla k Tereze ani Františkovi milá.
A v tom čase přišla nečekaná tragédie. František zemřel v autonehodě. Tereza dlouho nemohla uvěřit slyšela to jako špatný sen, že její muž zahynul při návratu z cesty do Kladna těsně před Vánocemi, při prudké sněhové vánici, v autě s kolegou.
František jezdil často na služební cesty, někdy na týden, a když se zdržel, posílal pohlednici v té době nebyly mobily. Po jeho smrti bylo Tereze 46 let. Libuška místo, aby matku podpořila, jakoby se utrhla ze řetězu: odcházela z domu, vracela se pozdě, ignorovala, byla neurvalá.
Tereza ze všech sil hledala společnou řeč, plakala, prosila, ale nikdy na Libušku nekřičela. Tak spolu žili dál. Libuška rychle dospívala. A po ukončení školy řekla Tereze:
Odjíždím do Prahy, řekla rozhodně Libuška.
Tereza zvedla unavené oči, ruce svírala utěrku.
Chceš studovat, dcerko?
Ne, jedu hledat svou biologickou matku…
Terezě se sevřelo hrdlo.
Ale proč, Libuško? Nestačím ti jako matka?
Libuška otočila se k oknu, mlčela.
Musím vědět, kdo je rozumíš, maminko? Musím pochopit, proč mě opustila. Mám na to právo.
Máš, dcerko přiznala Tereza. Nic ji nezastaví.
Libuška byla skoro devatenáct, rychle sbalila věci do látkové tašky, políbila Terezu na tvář a slíbila, že občas přijede. Odešla na autobusovou zastávku s taškou, a Tereza s pohledem plným smutku sledovala dceru. Zůstala sama.
Čas plynul. Dny táhly pomalu, jako stíny nad polí. Tereza už je dávno v důchodu, večery bývají dlouhé, prohlíží si pohlednice od Františka v krabici od bonbonů vázanou stuhou. Má jich pár, ta poslední s smrkovými větvičkami, zežloutlá časem: Terezko, zdržím se ještě tři dny, stýská se mi, objímám, tvůj František.
Tereza pohladila pohlednici, přitiskla ji k sobě, jako by objímala zesnulého muže. Roky uběhly skoro dvacet pět let od jeho smrti.
Sedí u okna, vzpomínky se valí jako mlha. Už nemá sílu jako dřív, někdy si s ženami popovídá na lavičce u obchodu, teď už jenom zřídka. Okna pověsila závěsy, schránka prázdná, v domě ticho. Dům prozáří radost, když přijede Libuška s dětmi zřídka.
Na komodě stojí fotografie Františka, drží na rukou malou Libušku, oba se smějí.
Ach, Františku, odešel jsi příliš brzo, nechal mě tu samotnou, šeptá Tereza. Úplně jsem zůstala sama.
Jen občas její kočka Káťa roztrhne ticho, seskočí z parapetu, hlasitě před Terezou přede. Tereza nakrmila Káťu, sama vypila čaj, zamýšlí se dnes jít do obchodu. Pohlédla na fotografii.
V tom, jak usrkává čaj, někdo zaklepal na vrátka.
Za oknem se vynořil obraz rána, kdy Libuška oznámila, že jede hledat biologickou matku. Zase prožívá ten den. Ráno bylo šedivé, klidné.
Obula se, přehodila šálu přes ramena a vyšla před dům, odemkla vrátka. Stála tam žena, mladší než ona, oči smutné.
Dobrý den Jste Tereza? hlas cizinky se třásl.
Ano, kdo jste?
Cizí žena rozpačitě přešlapovala.
Já jsem matka Libušky tedy druhá matka spíš biologická jmenuji se Věra Jak vidíte, říkala zmateně.
Tereze se rozlilo chladem celé tělo. Libuška nedávno odešla a teď se postavila před ni její matka?
Počkejte, stalo se něco Libušce? Našla vás?
Věra mluvila rychle, popleteně:
Libuška je teď v nemocnici V Praze Má něco se žaludkem Šly jsme parkem, chytila se za břicho, sedla na lavičku, zbledla, hned volala jsem záchranku.
Stály mlčky, pohledy se setkaly.
Libuška mě dávno našla, jen se bála vám to říct, Věra vzlykla.
No, a proč se stojíme na dvorku? Pojďte dál, vzpamatovala se Tereza, pojďte do domu, sedněte si.
Nalila Věře horký čaj, Věra usedla ke stolu:
Byla jsem mladičká, když se Libuška narodila. Moji rodiče byly přísní donutili mě ji vzdát se. Můj snoubenec, když se dozvěděl o těhotenství, zmizel. Rodiče vyhrožovali, že mě s dítětem vyhodí na ulici. Podepsala jsem papíry v porodnici, že dávám Libušku pryč Už tolik let s tím žiju Ale dnes o tom Libuška opravdu chtěla, abyste jela za ní do nemocnice.
Tereza rychle vstala.
Proč mi nezavolala Libuška?
Ukradli jí tašku, když čekala na sanitku. Cennosti, doklady a mobil tam byly. Když jsem se vrátila, taška zmizela…
Pane Bože, moje holčičko šeptala Tereza.
Sama mi dala vaši adresu, řekla: Najdi moji mámu.
Obě ženy mlčely, pohledy se střetly, cítily jen klid a únavu, žádnou nenávist.
Pojďme, řekla Tereza, zamkla dveře, rychle, pojedeme.
Starý autobus se vlekl krajinou, Tereza s Věrou nejdřív mlčely, potom začaly mluvit.
Jsem sama, řekla Věra. Můj muž zemřel, tři roky byl těžce nemocný. Dítě už jsem neměla. Vím, že mě Bůh potrestal za to, že jsem se vzdala Libušky. To je můj trest
Znamená to, že kromě Libušky nemáme nikoho, přikývla Tereza.
Tak to je Jedna dcera pro nás obě, smutně řekla Věra.
V nemocnici se ptali:
Za kým?
Za dcerou, Libuškou Novotnou, odpověděly obě najednou.
Kdo jste?
Matka, obě řekly a rozesmály se.
Dvě matky? Tak pojďte…
Bledá Libuška ležela na lůžku s infuzí. Když je uviděla, usmála se.
Maminka… i maminka… zašeptala.
Tereza ji políbila.
Klid, dcerko, jsem tady, Věra sedla vedle.
Teď už bude dobře, nejsi sama, Věra uhladila peřinu.
Seděly u Libušky, povídaly si dlouho o všem.
A od té doby má Libuška dvě matky, později si našla muže a má dva syny. Pro Terezu i Věru zůstává Libuška jedinou dcerou, o kterou se dělí. Občas se všichni setkají.
Děkuji za přečtení, za podporu a přání. Hodně štěstí a klidu všem!
Press «Like» and get the best posts on Facebook ↓



