Hele, představ si, je mi už 63 let a nosím v sobě tajemství celých 40 roků.
Se svou manželkou, teda spíš tehdy ještě se slečnou, jsem se poznal na vysoký v Praze. Ona studovala medicínu, já jsem byl na stavební fakultě. No a jasně, šíleně jsme se do sebe zamilovali. Vzali jsme se, když nám bylo 23 mladí, plní představ a očekávání.
Dva roky po svatbě mi jednou oznámila, že čekáme dítě. Byli jsme v sedmém nebi. Jenže v sedmém měsíci přišly komplikace a my jsme o miminko přišli. Doktoři jí pak řekli, že už zřejmě nikdy nebude moct mít děti.
Ta zpráva ji úplně položila. Přestala mluvit, nechtěla jíst, nechodila ven prostě to vzdala. Pořád si vyčítala, že mě zklamala, že by si zasloužila být manželkou, která mi dá rodinu, že pro mě není dost.
Jednoho dne přijdu z práce domů a v obýváku kufr, ona sedí na gauči s uplakanýma očima.
Říká mi: Odcházím. Najdi si ženu, která ti může dát děti. Není fér, abys kvůli mně byl bez vlastní rodiny.
To, co jsem udělal tehdy, všechno změnilo. Sedl jsem si k ní na zem a povídám:
Kačko, já jsem si tě nebral proto, že mi máš dát děti. Já si tě vzal, protože jsi to ty sama. Když budeme mít děti, paráda. Když ne, tak taky dobře. Ale tebe neztratím.
Plakali jsme spolu celou noc v objetí. Nakonec ten kufr rozbalila.
O nějaké tři měsíce později jsme se vypravili do dětského domova kousek za Kolínem. Tam jsme potkali čtyřleté klouče, kterého nikdo nechtěl adoptovat. Prý měl problémy s chováním, všichni ho spíš nechali být. Koukalo na nás vystrašeně a trochu naštvaně.
Vzali jsme si ho domů.
První roky byly fakt těžké. Výbuchy vzteku, řev, bezesné noci. Malý toho už prožil hodně zlého a nevěřil vůbec nikomu.
Moje žena Katka to ale nikdy nevzdala. Objímala ho, i když ji odstrkoval a křičel. Četla mu pohádky, i když je nechtěl slyšet. Vařila mu oblíbený krupicový kaše, i když talíř letěl na zem.
Mně se chtělo to xkrát vzdát a odejít. Ale pokaždé, když jsem viděl Katku, jak to nevzdává, říkal jsem si: zůstanu.
Uplynulo pět let, malýmu bylo devět. Jednou přijdu z práce a doma ticho, že bys slyšel spadnout špendlík. Vejdu do kuchyně a tam uvidím něco, co nikdy nezapomenu.
Klouček sedí u Katky na klíně, hlavu položenou na jejích prsou a ona ho hladí ve vlasech. Má zavřené oči a poprvé v životě klidný výraz.
Mami, zašeptal,
uděláš mi, prosím, ty tvarohový buchty, jak to umíš jenom ty?
Katka se na mě podívala se slzama v očích. Bylo to poprvé, co ji nazval mámou.
Dneska je tomu klukovi už 44. Učí na základce češtinu a dějepis, má tři své děti. Bydlí dvě ulice od nás tady v Praze a skoro každou neděli přijde i s rodinou na oběd.
Před měsícem, když jsem měl narozeniny, mi donesl obálku. Uvnitř byl dopis:
Tati, nikdy jsem ti to neřekl nahlas, ale myslím na to každý den: děkuju ti, že jsi mě nikdy nevrátil. Děkuju, že jsi zůstal a vytrpěl se mnou ty hrůzy. Děkuju, že sis vybral právě mě, i když mě nikdy nikdo nechtěl. Nemáme stejnou krev, ale mám tvoje příjmení, tvůj příklad a tvoji lásku. To mi víc než stačí. Mám tě rád.
Ten večer mě Katka obejmula a řekla: Víš co? Někdy si říkám, že kdybych mohla mít vlastní děti, nikdy bychom tohohle kluka nepoznali. A já si život bez něj neumím ani představit.
A já taky ne.
Rodina není vždycky taková, jak sis ji vysnil. Ale někdy ti život nadělí přesně to, co potřebuješ, právě v momentě, kdy to nejmíň čekáš.




